Letni Festiwal Organowy – koncert trzeci

Minęło zaledwie osiem dni od koncertu Kopenhaskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej „Dusika" na olkuskim Rynku, a znów w naszym mieście można było usłyszeć muzykę w wykonaniu skandynawskiego artysty. 27 lipca w Bazylice św. Andrzeja wystąpił bowiem fiński organista prof. Dan Lönnqvist. Nie była to jedyna atrakcja tego wieczoru, gdyż z organami współbrzmiał, co nie często się zdarza, inny instrument. W ubiegłą niedzielę wraz z zagranicznym gościem przybyła do nas wiolonczelistka dr hab. Urszula Mizia.

Jak Olkusz poradził sobie z rewolucją śmieciową?

W lipcu ubiegłego roku mieszkańcy i urzędnicy musieli zastosować się do nowych przepisów tzw. ustawy śmieciowej. Po roku można pokusić się o podsumowanie i wyliczenie, czy ten egzamin wszyscy zdaliśmy. Jak się okazuje, nie do końca, bo nie segregujemy śmieci tak, jak należy – szczególnie mieszkańcy bloków. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych podbierają sobie worki i nie zawsze pamiętają o wystawieniu śmieci o odpowiedniej godzinie. Z terminami kłopoty mają czasem również odbiorcy śmieci. Urzędnicy żalą się na brak odpowiednich regulacji prawnych i tzw. dobrych praktyk w tym zakresie. 95% z nas sumiennie reguluje należności za śmieci, co można zaliczyć na poczet dobrych wiadomości. Olkuskich urzędników odpowiedzialnych za wdrażanie ustawy w życie poprosiliśmy o podsumowanie minionego roku.

Jak nauczyć kierowców prawidłowego parkowania?

Sposób parkowania olkuskich kierowców to temat rzeka, wielokrotnie poruszany na naszych łamach. Źle zaparkowane samochody to prawdziwa zmora na parkingach koło supermarketów, na osiedlach, w centrum miasta i właściwie wszędzie, gdzie można dojechać autem. Brak szacunku do innych kierowców i pieszych oraz prawdopodobnie brak obawy przed konsekwencjami powodują, że obywatele sami biorą sprawy w swoje ręce i piętnują zjawisko nieprawidłowego parkowania. Ponad 2 tysiące fanów ma facebookowy profil „Olkuscy kierowcy”, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki „fachowego” parkowania. Ci, którzy znajdą tam swoje samochody, powinni się wstydzić. Niektóre przypadki mogą bawić, ale w rzeczywistości wyprowadzają z równowagi innych użytkowników ruchu. Czy olkuszanie zakończą z tą niechlubną tradycją drogową i nauczą się porządnie parkować?

Policja sprawdzi autokar, którym ma jechać twoje dziecko

Opiekunowie oraz rodzice dzieci biorących udział w wycieczkach autokarowych i koloniach dosyć często zwracają się do policjantów o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz kontrolę trzeźwości kierowcy. Olkuscy policjanci rocznie przeprowadzają około 150 takich kontroli. W tym roku drogówka sprawdziła 74 autokary, z czego 14 w okresie wakacyjnym.

Zapraszamy na wakacyjne atrakcje w Centrum Kultury

Jak co roku Centrum Kultury MOK w Olkuszu organizuje dla najmłodszych szereg atrakcji pod hasłem: "Wakacje w Muzeum". We wtorki i czwartki o godzinie 11:00 zapraszamy na wakacyjne zajęcia edukacyjno-plastyczne związane m. in. z Muzeum Afrykanistycznym im. dra Bogdana Szczygła, Kolekcją Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich, Kolekcją Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz  Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.