Młodzi Duńczycy oczarowali olkuszan

W letnim cyklu plenerowych koncertów na Rynku występowały już grupy punk i hard rockowe, zespół wykonujący różne odmiany muzyki tanecznej oraz... Kopenhaska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Dusika". Tak, tak, to nie pomyłka. Duńscy muzycy pod dyrekcją Christiana Schmiedescampa odbywają właśnie tournée po Polsce, na ich trasie znalazły się Warszawa i Kraków, a w niedzielę 20 lipca odwiedzili nasze miasto. Do niecodziennego koncertu doszło dzięki staraniom Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

Alarmy bombowe w olkuskiej skarbówce i prokuraturze

We wtorek przed godziną 8:00 rano ewakuowano ponad 80 pracowników Urzędu Skarbowego w Olkuszu. Naczelnik tej instytucji otrzymał anonimową wiadomość e-mail z informacją, że w budynku znajduje się bomba i wybuchnie o 12:20. Niezwłocznie poinformował o tym fakcie odpowiednie służby, które zdecydowały się natychmiast ewakuować ludzi i sprawdzić budynek.

Cztery tysiące osób na olkuskim basenie

Rekord sezonu padł w minioną niedzielę na olkuskim kąpielisku. Słoneczny dzień w kompleksie basenowo-rekreacyjnym na Czarnej Górze zdecydowało się spędzić ok. 4 tysiące osób. Lato w tym roku nas nie rozpieszcza, więc pierwsza od dawna gorąca niedziela zachęciła amatorów naprzemiennego wygrzewania się w słońcu i schładzania ciała w wodzie. Długie kolejki utworzyły się jeszcze przed planowym otwarciem basenu i nie zmniejszały przez kilka godzin.

Podejrzany wybór autora programu naprawczego?

Zapowiedziany przez zarząd powiatu olkuskiego zamiar przygotowania programu naprawczego dla powiatu i emisji obligacji komunalnych na kwotę ponad 40 milionów, wzbudziły szeroką dyskusję wśród mieszkańców nie tylko ze względu na zasadność ekonomiczną takich kroków. Niektórzy, w tym powiatowi radni, podejrzliwie odnieśli się do zlecenia opracowania działań naprawczych prywatnej firmie ProPOLIS Consulting Sp. z o.o. z Poznania, która otrzyma wynagrodzenie w wysokości 12 915 zł brutto. Co konkretnie wzbudziło podejrzenia? Najczęściej wskazywane są: roczna obecność firmy na rynku, niski kapitał zakładowy oraz nieznane kryteria wyboru tej konkretnej firmy. Zarząd powiatu odpowiedział radnym na ich wątpliwości. Czy wystarczająco, aby te wątpliwości rozwiać?

Które szkoły najbardziej popularne?

Większość tegorocznych absolwentów gimnazjów już wie, w której placówce ponadgimnazjalnej będzie kontynuować naukę od 1 września. W szkołach, których organem prowadzącym jest powiat olkuski, zakończył się już pierwszy etap rekrutacji, a w niektórych trwa nabór uzupełniający. Tegoroczna rekrutacja, w porównaniu do roku poprzedniego, przebiegła bez większych niespodzianek.