Wolbromskie przedszkola nie dla wszystkich dzieci

Przedszkola w Wolbromiu rozpoczęły właśnie nabór na rok szkolny 2010/11. Niestety, podobnie jak w ostatnich latach będą problemy z przyjęciem wszystkich chętnych dzieci. W trzech gminnych przedszkolach jest miejsca tylko dla 240 maluchów, a chętnych może być blisko 300. Wyż demograficzny spowodował, że podobna sytuacja powtarza się już od kilku lat. W ubiegłym roku największe Przedszkole nr 1 w Wolbromiu przyjęło 175 dzieci, dla 25 milusińskich zabrakło miejsca. Całe szczęście, że udało się je przyjąć do Przedszkola nr 2, w którym jest 125 miejsc. Nie inaczej było w najmniejszym przedszkolu, w Gołaczewach. Tam nie przyjęto ośmiorga dzieci. Placówka ta przeznaczona jest zaledwie dla 40 przedszkolaków.
-Największy problem to miejsca dla trzylatków. Takiej sytuacji upatrywałabym nie tylko w wyżu demograficznym, ale przede wszystkim w zmianie świadomości rodziców.

To właśnie rodzice coraz częściej dostrzegają, że dziecko powinno być wśród dzieci i pobyt w przedszkolu jest bardzo ważny w rozwoju ich dziecka. – wyjaśnia dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 Anna Sas-Banaś. - Wychodząc rodzicom naprzeciw przed dwoma laty uruchomiliśmy dodatkowy, piąty oddział, dzięki czemu mogliśmy przyjąć dalsze 25 dzieci. Obecnie do naszej placówki uczęszcza 125 wychowanków, choć zgodnie z projektem organizacyjnym placówka jest przeznaczona dla 100 przedszkolaków.
Podczas przyjmowania dzieci brane są pod uwagę kryteria ustawowe: Przyjmowane są dzieci w wieku 3 – 6 lat zamieszkałe na terenie Miasta i Gminy Wolbrom. W pierwszej kolejności dzieci sześcioletnie i pięcioletnie, dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci, podopieczni obojga rodziców pracujących, którzy zadeklarowali całodzienny pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej 5 godzin), dzieci uczęszczające już do przedszkola oraz dzieci z obwodu danego przedszkola. Podobne kryteria stosują pozostałe gminne przedszkola publiczne.
Rodzice, którzy chcą dać dziecko do przedszkola, ale ich pociecha nie mogła zostać przyjęta, mogą spróbować szczęścia w Niepublicznym Przedszkolu w Kąpielach Wielkich, gdzie może uczęszczać do 50 dzieci. W chwili obecnej z placówki prowadzonej przez „Stowarzyszenie Oświatowe Wsi Kąpiele Wielkie” korzysta około 30 dzieci.
Mimo intensywnej kampanii na rzecz rozpoczynania przez sześciolatki nauki w szkołach - w gminie Wolbrom właściwie nie ma chętnych do podjęcia w tym wieku obowiązku szkolnego. Rodzice zdecydowanie wolą, aby ich dzieci uczęszczały do przedszkoli.

Źródło www.wolbrom.pl


Ze względu na ciszę wyborczą do niedzieli 1.03.2015 r. do godz. 21:00 nie będzie możliwe dodawanie komentarzy pod artykułami.