Słynny wędrowny tancerz zawita do Wolbromia

Pochodzący z Wenezueli, a mieszkający w Amsterdamie, tancerz David Zambrano w szczególny sposób świętuje swoje 50-lecie. Zamierza w ciągu roku odwiedzić 50 wsi i miasteczek na całym świecie i zatańczyć tam dla ich mieszkańców. Towarzyszą mu w tej wędrówce dwaj uczniowie: Horacio Macuacua i Edivaldo Ernesto. Tancerze  odwiedzili już Kostarykę, Senegal i Koreę Południową. Teraz pora na Polskę. David Zambrano jest twórcą techniki tańca „flying-low”, w Polsce mogliśmy go oglądać na tegorocznym festiwalu „Malta” w Poznaniu.
Trzy małe miasta, cztery wsie i jedno osiedle w Małopolsce zaprosiły tancerzy do siebie. Nie będą to jednak występy na scenie, zapowiadane plakatami i drukowanymi zaproszeniami. Tancerze chcą zaskoczyć swoją publiczność: zatańczą na podwórkach, na boisku, w parku i na rynku oraz na pustyni (Błędowskiej).

Wszędzie gdzie wystąpią tancerze liczą na swoistą „wymianę darów” z publicznością. Za taniec należy się nauka jakiejś umiejętności: może to być gotowanie lokalnej potrawy, wyrób papierowych kwiatów czy tańczenie krakowiaka. Artyści w tym przedsięwzięciu nie są gwiazdami, które podziwia się na scenie przy okazji festynu. Są gośćmi, którzy przyjechali poznać swoich gospodarzy. Język mówiony w takich sytuacjach nie jest najlepszym medium: bo niby w jakim języku rozmawiać? Taniec, kostium, muzyka lepiej przekraczają granice kultur niż słowo. Do tego jeszcze dochodzą czytelne na całym świecie gesty: podejmowanie gościa domowym jedzeniem i noclegiem.
Po małopolskich miejscowościach tancerze podróżować będą od 24 do 30 lipca. Odwiedzą po kolei: Kamienicę (pow. limanowski), Krzeszowice (pow. krakowski), Brzeszcze (pow. oświęcimski) oraz Wolbrom, Klucze i Chechło (pow. olkuski) i osiedle Łuczanowice w Krakowie.
Do Wolbromia zawitają 28 lipca. Z mieszkańcami spotkają się w ogrodach pod Centrum Kultury.
David Zambrano tańczy od ponad 20 lat. W swoich artystycznych poszukiwaniach, zarówno jako twórca, jak i pedagog, Zambrano odwiedził 40 krajów, pracował z ponad 25.000 studentów i występował w setkach miejsc na całym świecie. Jest znany jako choreograf, twórca improwizacji strukturalnych i czystej improwizacji. Urodził się w Wenezueli, spędził 15 lat w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Amsterdamie, ale pracuje i uczy na całym świecie.

Źrodło: www.wolbrom.pl

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!

Kod antyspamowy
Odśwież