laweczka przyjazni9

Delegacja mieszkańców z partnerskiego miasta Schwalbach am Taunus odwiedziła Olkusz. Nasze miasto było zwieńczeniem kilkunastodniowej podróży Niemców wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. Dla podkreślenia prawie siedemnastoletniej współpracy miast na olkuskim rynku odsłonięto Ławeczkę Przyjaźni.

Mieszkańcy Schwalbach wizytę w Olkuszu rozpoczęli się od złożenia wieńca pod Pomnikiem Ofiar Wojny i zwiedzenia Starego Cmentarza. Potem wraz z rodzinami, u których mieszkali, a także przedstawicielami Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, spotkali się z władzami miasta. Goście jak zawsze byli zainteresowani tym, co się u nas zmieniło. Nie zabrakło więc rozmów o rewitalizacji rynku, pracach prowadzonych na zamku w Rabsztynie oraz planach związanych z powstaniem multimedialnej trasy w podziemiach ratusza. Burmistrz Dariusz Rzepka podkreślał, że na historycznym dorobku miasta chce budować przyszłość Olkusza. Wspominał też o zmianach, jakie dokonały się w ostatnich latach na arenie europejskiej. – Gdy zaczynaliśmy współpracę ze Schwalbach, wymagało to wielu zabiegów. Dziś Europa jest otwarta i to w dużej mierze wasza zasługa, bo kraje „starej” Europy mocno się do tego przyczyniły. Dziś jeździmy do Schwalbach jak do swojego domu. Mamy nadzieję, że u nas czujecie się tak samo. Podziękowania należą się także olkuskim rodzinom za gościnność i życzliwość – zwrócił się do zaproszonych gości burmistrz Dariusz Rzepka.

Gunter Pabst, przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia zajmującego się organizacją partnerstwa Olkusza i Schwalbach, podkreślił, że mieszkańcy jego rodzinnego miasta zawsze chętnie odwiedzają Olkusz. – Nasz kraj i Polskę łączy długa, momentami pełna cierpienia historia. Tym bardziej cieszę się, że nasze miasta łączy przyjaźń. Niemcy pozostawili w Olkuszu swoje ślady, jak choćby słynne organy Hansa Hummla z Norymbergii. Zostawiliśmy też niestety inne ślady podczas II wojny światowej, pełne przemocy i zniszczeń. Współpracujemy ze sobą od kilkunastu lat. Mam nadzieję, że efekty tej współpracy będą podstawą do budowania wspólnej przyszłości – mówił Gunter Pabst.

laweczka przyjazniPo złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniająca Krwawą Środę nadszedł czas na odsłonięcie ufundowanej przez Niemców Ławeczki Przyjaźni, usytuowanej przy fontannie. W 1997 roku przybyliśmy jako obcy, a zostaliśmy przyjaciółmi – głosi napis na ławce. – Stoi ona w bardzo dobrym miejscu, zwrócona w stronę magistratu, płyty rynku, czyli tam, gdzie najwięcej się dzieje. Przestrzeń pomiędzy tablicą upamiętniającą Krwawą Środę a ławeczką stanowi symboliczny pomost między przeszłością a przyszłością – mówił Gunter Pabst. Te małą uroczystość uświetnił występ studentek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olkuszu, który poderwał zebranych do tańca.

Mieszkańcy Schwalbach zwiedzili także bazylikę i podziemia ratusza. Stowarzyszenie Miasta Partnerskie oraz młodzież z IV LO przygotowała program filmowo – muzyczny „Wolność znaczy Freiheit” o zmianach, jakie zaszły po 1989 roku w Polsce i Niemczech. – Wiele osób miało łzy w oczach. Jeszcze pamiętamy tamte piękne i ważne dla Europy dni. Potem wspólnie śpiewaliśmy piosenki z czasów Solidarności. Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu muzeum regionalnego PTTK, wzgórza rabsztyńskiego i spacerach po mieście. Niemcy byli pod wrażeniem zmian, jakie dokonały się w naszym mieście, zwłaszcza, jeśli chodzi o wykorzystanie unijnych funduszy – opowiada prezes Stowarzyszenia Miasta Partnerskie Genowefa Bugajska. Zwieńczeniem wizyty była tradycyjna wspólna msza św., odprawiona w kościele pw. Dobrego Pasterza.

W przyszłym roku to olkuszanie odwiedzą Schwalbach. Wizyty mają nie tylko turystyczny charakter. – Coraz bardziej jesteśmy ciekawi historii i polityki kraju, do którego jedziemy. Tak, jak Niemczy zwiedzali teraz Warszawę, my będziemy chcieli poznać Berlin. Mamy także nadzieję na spotkanie z przedstawicielami Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, mniejszością niemiecką oraz tamtejszą Polonią – dodaje Genowefa Bugajska.

 

laweczka przyjazni2

laweczka przyjazni3

laweczka przyjazni4

laweczka przyjazni5

laweczka przyjazni6

laweczka przyjazni7

laweczka przyjazni10

laweczka przyjazni11

laweczka przyjazni88

laweczka przyjazni12

laweczka przyjazni13

laweczka przyjazni14

laweczka przyjazni15

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Barbara
Barbara
9 lat temu

Szanowny Aadam,
Pana komentarz pod artykułem „Ławeczka przyjaźni symbolem owocnej współpracy” w Przeglądzie Olkuskim,z dn. 20.sierpnia 2014 trochę mnie przeraził i zasmucił.
Nie sądzę, by słowa tutaj cokolwiek zmieniły, dlatego zapraszam Pana bardzo serdecznie do Schwalbach am Taunus, – partnerskiego miasto Olkusza od siedemnastu lat! W roku 2015 nasi przyjaciele z Olkusza wybierają się do nas z partnerską wizytą. Może zechce pan dołączyć do grupy?. Byłaby to okazja przekonać się, czy Niemiec może być dla Polaka bratem – przyjacielem…
Ja, oraz członkowie Koła Partnerstwa Miast / Arbeitskreis Städtepartnerschaft Olkusz – Schwalbach am Taunus, z radością powitamy Pana w naszym mieście.
Pozdrawia
Barbara Cebulla

Siostra
Siostra
9 lat temu

Dear Adam, don’t be so full of hate and non-forgivingness. „The” Germans as you’re surely well aware doesn’t exist as well as there are not „the” Polish. So please stop talking such a crap. Much better: Travel around, get to know people and learn what international friendship means! Bunch of greetings from a globetrotter who believes in love not in hate

Aadam
Aadam
9 lat temu

Słowa turysty: „Nasz kraj i Polskę łączy długa, momentami pełna cierpienia historia. Turysta ten powinien w swej szczerości i przyjaźni powiedzieć tak : Nasz kraj i Polskę łączy długa, momentami pełna zadanego cierpienia z naszej strony historia,nie byliśmy nigdy braćmi dla Polaków ,ale zaczniemy działać aby wynagrodzić przeszłość. A prawda zawarta w stwierdzeniu „Jak świat światem Niemiec nigdy nie był dla Polaka bratem, została tylko w wspomnieniach niezacieranej historii.