jura2

Los bywa przewrotny. Przed dwoma laty Zarząd Powiatu przedstawił radnym projekt uchwały o likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Jura”. Wtedy radni jednogłośnie negatywnie zaopiniowali projekt, usuwając go z porządku obrad. Schronisko działa do dzisiaj, a ostatnio nawet zostało uhonorowane srebrnym wyróżnieniem 54. Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. 17 stycznia do Olkusza dotarł symboliczny puchar przyznawany przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych.

 

jura1

„Jura” przy nie najlepszej bazie noclegowej w Olkuszu, wciąż jest alternatywą na nocleg w rozsądnej cenie, w szczególności dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ale schronisko to także alternatywa dla turystów i podróżnych, którzy w naszym mieście chcą odpocząć przed dalszą drogą. Można tam również liczyć na wyżywienie.

I to właśnie zapewnienie najlepszej jakości usług noclegowych i pozanoclegowych takich jak: higiena, dobra organizacja i wyposażenie kuchni samoobsługowej, pomoc przy organizacji wyżywienia, dobre wyposażenie jadalni, świetlicy czy przechowalni bagażu – było jednym z sześciu punktów konkursowych, jakie były oceniane przy nagradzaniu najlepszych schronisk młodzieżowych w Polsce. Komisja konkursowa w przyznawaniu poszczególnych wyróżnień brała pod uwagę również: działalność dydaktyczno-wychowawczą, działalność w zakresie warunków sanitarno-higienicznych, dbałość o estetykę wnętrza schroniska i najbliższego otoczenia, zapewnienie właściwej informacji krajoznawczo-turystycznej, a także podejmowanie zadań gospodarczych i organizacyjnych.

jura3

Do tegorocznego konkursu zgłoszone zostały łącznie 122 schroniska z 20 różnych Oddziałów Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Komisja przyznała 62 wyróżnienia w kategoriach schronisk całorocznych i sezonowych. Zdecydowanie więcej nagród powędrowało do placówek działających przez 365 dni, a wśród nich znalazła się także „Jura”. Olkuskie Schronisko Młodzieżowe może pochwalić się „srebrnym wyróżnieniem”, które trafiło jednocześnie do 11 innych schronisk. 33 nagrody konkursowe miały rangę złotą, a 9 brązową. Najcenniejszym wyróżnieniem zostało odznaczone m.in. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Jerzmanowicach-Łazach.

To kolejne wyróżnienie dla „Jury”, choć cenniejsze niż to sprzed roku, kiedy to olkuskie Schronisko Młodzieżowe zdobyło brązowe wyróżnienie. – Warto również podkreślić, że jako jedni z nielicznych w kraju, możemy się pochwalić I kategorią schroniska, a więc tytułem mówiącym o najwyższym poziomie świadczonych przez nas usług. Nieprzerwanie od 1999 roku decyzją Wojewody Małopolskiego, widniejemy w ewidencji obiektów hotelarskich Marszałka Województwa – mówi Janusz Kurek, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych, zlokalizowanych przy ul. Legionów Polskich 3.

jura5

– W ubiegłym roku z naszej oferty noclegowej skorzystało ponad 2500 osób, które wykupiły łącznie 6760 noclegów. Oprócz turystów z Polski, mieliśmy także zagranicznych gości, choćby z Niemiec, Ukrainy, Słowenii czy Gruzji – dodaje Marta Dąbrowska, kierownik schroniska. Podobnie jak w poprzednich latach „Jura” stała się też bazą noclegową dla artystów międzynarodowego pleneru malarskiego, letnich kolonii, czy wymiany młodzieżowej ze Schwalbach. Ostatnią grupą zorganizowaną, jaka pojawiła się w schronisku, była ekipa wchodząca w skład Ogólnopolskiego Rajdu Narciarskiego po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. – Obecnie dysponujemy 56 miejscami noclegowymi. Proponujemy zakwaterowanie w pokojach zarówno jedno, jak i nawet sześcioosobowych. Cennik świadczonych przez nas usług noclegowych rozpoczyna się od kwoty 20 zł za dobę – przekonuje kierownik M. Dąbrowska.

Schronisko „Jura” przystosowane jest również dla osób niepełnosprawnych. Poprzedni rok był niezwykle udany dla zarządzających obiektem, bowiem obłożenia noclegowego na poziomie 38% nie zanotowano już dawno. A ma być jeszcze lepiej. Już teraz „Jura” ma potwierdzone rezerwacje na rok 2015 i 2016. Będzie oficjalnym miejscem noclegu młodzieży z całego globu, zdążającej na Światowe Dni Młodzieży, jakie już za rok odbędą się w Krakowie.

– Wzrost zainteresowania naszą ofertą w poprzednim roku spowodował, że byliśmy w stanie w zdecydowanej większości z własnych środków wykonać remont, dzięki któremu powstały trzy nowe pokoje. W planach mamy również „odświeżenie” świetlicy i udział w ogólnopolskim współzawodnictwie podobnych do naszej placówek za rok 2015. Bardzo chcemy nawiązać do złotych wyróżnień, jakimi już w przeszłości mogliśmy się pochwalić – kończy z nadzieją dyrektor ZPO Janusz Kurek.

jura6

jura4

jura7

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciek009
Maciek009
9 lat temu

Jurę uratowali ale pralnie zamknęli, lepiej opłaca się prać na zewnątrz. Kuchnie sprywatyzowali… etaty zaoszczędzone…

łojej
łojej
9 lat temu

😆 😆 😆 A mało brakowało, żeby Kwaśniewski z Kiecą naprawdę zlikwidowali to schronisko… 😆 😆 😆 Tym, którzy wtedy Jurę uratowali należy się dziś choć małe „dziękuję”.

felik100
felik100
9 lat temu

miasto by wszystko zamknąć i sprzedać 🙂 😆

nika
nika
9 lat temu

Gratulacje!
No i tak u nas ze wszystkim. Pomysł zamknąć, zlikwidować, a okazuje się, że można inaczej.

pavv
pavv
9 lat temu

Mogli by ten wyleniały szyld zmienić. Koszt to kilkadziesiąt zł, a od razu dostojniej by wyglądało.