tallin004

9 lutego zakończył się dziewięciodniowy pobyt olkuskiej młodzieży w Tallinie, uczestniczącej w projekcie realizowanym przez stowarzyszenie Vihasoo oraz Klub Młodzieży Aktywnej z Estonii we współpracy z olkuskim stowarzyszeniem SIMO. W szkoleniu brało udział 30 osób z 8 krajów: Estonii, Niemiec, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Rumunii i Polski. W ramach projektu do Estonii wyjechało z Polski dwoje młodych olkuszan – Justyna Czeladzka i Andrzej Wiekiera.

Warsztaty „Nauka poprzez zabawę”, realizowane w ramach programu Erasmus+, odbywały się od 1 do 9 lutego w Tallinie. Uczestnicy tego szkolenia uczyli się, jakie edukacyjne gry mogą pomóc w pracy z najmłodszymi oraz na czym polega proces „uczenia się poprzez zabawę”.

– O projekcie dowiedziałam się zaledwie miesiąc przed wyjazdem, ale od razu spodobała mi się idea. Bez wahania zgłosiłam swoją kandydaturę, choć wtedy jeszcze nie wiedziałam, czego mogę oczekiwać od wyjazdu do Estonii. Na miejscu bardzo szybko przekonałam się, że zgłaszając się do projektu dokonałam bardzo dobrej decyzji. Wyjazd ten był wspaniałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń i nawiązania ciekawych znajomości. Była to także świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych – komentuje Justyna Czeladzka.

tallin001

Realizacja programu rozwinęła tzw. umiejętności „miękkie” (zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, umiejętność kooperacji, itd.) oraz pozwoliła zdobyć doświadczenia w zakresie pracy z młodzieżą. Uczestnicy projektu mieli okazję nie tylko poznać teoretyczne aspekty pracy z młodzieżą, ale przede wszystkim zapoznać się z praktycznym podejściem do metod nieformalnej edukacji („Nauki poprzez praktykę”).

-Ten wyjazd był dla mnie świetną okazją, aby doskonalić metodologię pracy z grupą, wymieniać pomysły na animacje młodzieży oraz poznać wiele nietuzinkowych osób z różnych części Europy. Miałem okazję dowiedzieć się sporo na temat innych kultur, społeczeństwa obywatelskiego, historii i sytuacji bieżącej ludzi z rożnych zakątków świata. Przebywanie z tymi ludźmi dało mi sporo inspiracji i energii do dalszego działania – dodaje Andrzej Wiekiera.

tallin005

Oprócz części szkoleniowej, uczestnicy projektu mieli także okazję zwiedzić stolicę Estonii i poczuć jej unikalny klimat. Wyjazd możliwy był dzięki współudziałowi Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO, które jako partner tej akcji, przeprowadziło rekrutację wśród młodych olkuszan.

– Zagraniczne wyjazdy w ramach programu „Erasmus+” to na pewno niezapomniana przygoda, możliwość osobistego rozwoju, ale także ważne doświadczenie liczące się na rynku pracy. Ponadto nie zapominajmy, że dzięki naszej współpracy z zagranicznymi partnerami jako pierwsze stowarzyszenie w Olkuszu możemy zaproponować wyjazd naszym wolontariuszom całkowicie za darmo. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości Olkusz był stolicą Małopolskiego Wolontariatu Europejskiego. Liczmy w tym względzie na pomoc administracji samorządowej. Moim zdaniem nasze miasto właśnie dzięki takiej strategii może promować się w Europie – komentuje Mateusz Kamionka, prezes SIMO.

Projekt, realizowany pod egidą Unii Europejskiej, został stworzony dla młodych pracowników organizacji pozarządowych, nauczycieli oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej.

tallin002

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aaaabbbb
aaaabbbb
9 lat temu

Andrzej.sprawdza wam ktos te teksty ?

Ja
Ja
9 lat temu

To Adam czy Andrzej? 🙂