kamery1

Wolbromscy radni, przychylając się do pomysłu burmistrza,  zabezpieczyli w budżecie środki finansowe na znaczne poszerzenie zakresu monitoringu miejskiego w Wolbromiu. Do 25 maja br. przyjmowane będą oferty w związku z ogłoszonym przez gminę przetargiem na zakup i montaż kolejnych 46 kamer, które będą monitorować różne miejsca i obiekty w mieście.

Przypomnijmy, że w Wolbromiu monitoring miejski obejmuje już Rynek i pobliskie ulice: część Krakowskiej, Listopadowej, Górnej, Krzywej i Kościelnej, Dom Kultury i jego otoczenie, plac targowy, plac zabaw i parking nad wolbromskim zalewem i plac autobusowy przy ul. Nowej, na którym funkcjonuje duży parking. Kamery strzegą też ważnych strategicznie obiektów, jak lokalna oczyszczalnia ścieków i ujęcie wody pitnej „Pompka Kolejowa”, zasilającym sieci wodociągowe Wolbromia, Zabagnia, Łobzowa, Zaogrodzia i części Brzozówki. 44 kamery zamontowano również w większości biur i na korytarzach UMiG Wolbrom. Swój teren obserwuje też dzięki kamerom Wolbromska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

W niedługim czasie obszar obserwowany przez kamery znacznie się powiększy. Gmina Wolbrom ogłosiła kolejny przetarg na poważną rozbudowę monitoringu miejskiego. Docelowo, zbudowany na sieci IP, wykorzystującej technologię światłowodową, oferowaną przez lokalną firmę Interkonekt, ma składać się z 65 kamer kontrolowanych przez gminę. Nowe zamówienie obejmuje dostarczenie i zainstalowanie 46 kamer IP wraz z osprzętem oraz rozbudowę istniejącego rejestratora , który zamontowany jest budynku UMiG Wolbrom, poprzez dodanie odpowiedniej liczby dysków pamięci i rejestratora, wystarczających do zapewnienia 30-dniowego zapisu obrazu dla całego systemu.  Zamówienie obejmuje również wszystkie materiały, urządzenia i elementy niezbędne do wykonania wszystkich prac objętych zamówieniem, a także konfigurację urządzeń i przeszkolenie pracowników w obsłudze tych urządzeń.

Jak określono w warunkach przetargu, nowe kamery mają być wysokiej jakości, zapewniającej dobry obraz również w nocy, a także w różnych warunkach pogodowych.  Urządzenia zostaną zamontowane w trzynastu newralgicznych punktach Wolbromia: trzy kamery uzupełnią z wysokości słupa oświetleniowego obraz monitorowanego już parkingu przy ul. Żwirki i Wigury.  Kolejne osiem kamer zawiśnie na dwóch budynkach w Rynku (na urzędzie i kamienicy przy Rynek 24). 4 kamery trafią na słupy oświetleniowe w parku miejskim przy ul. Krakowskiej. Monitoringiem zostaną objęte skrzyżowania: ul. Piłsudskiego i ul. Mariackiej – dwie kamery zostaną zamontowane na budynku, w którym jest siedziba banku ING, a także skrzyżowanie ulic przed przejazdem kolejowym: Skalskiej, 1-go Maja i Olkuskiej, gdzie 4 kamery 2 zawisną na słupie oświetleniowym przed pawilonem przy rogu ul. 1-go Maja. Dalsze urządzenia będą monitorowały budynki placówek oświatowych: dwie kamery 2 Mpx – trafią na słup oświetleniowy poniżej budynku Przedszkola Publicznego nr 1 przy ul. Piłsudskiego, a kolejne dwie przed Przedszkole Publiczne nr 2 wchodzące w przy ul. Młyńskiej. Również macierzysta siedziba Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Pod Lasem będzie obserwowana z dwóch stron: dwie kamery zostaną zamontowane na ścianie sali gimnastycznej, a dalsze dwie – na budynku szkoły od strony północno – wschodniej. Dobrze monitorowana będzie ul. Skalska: cztery kamery zawisną na budynku MOPS, a kolejne trzy – na budynku przychodni. Osobno strzeżone będą obiekty stadionu miejskiego, gdzie na słup oświetlający płytę boiska od strony południowej trafią cztery urządzenia monitorujące. Nie zapomniano również o kontroli nad obiektami wchodzącymi w skład wolbromskiego zespołu basenów. 4 kamery o jakości 2 Mpx zawisną na słupie oświetleniowym obok wejścia na ogrodzony teren parku przy basenach. Ostatnie dwie kamery będą zamontowane na budynku przy ul. Wiejskiej 24.

Bezpośredni wgląd do nagrań z monitoringu mają strażnicy miejscy. Korzystają z nich także policjanci, ustalający przebieg wydarzeń związanych z wypadkami, wykroczeniami czy przestępstwami.

Wiele osób cieszy się z nowych zabezpieczeń, które dają dodatkową szansę na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Wolbromiu; wiele też krytykuje zwiększany systematycznie poprzez monitoring poziom inwigilacji mieszkańców. Ciekawi jesteśmy jakie jest Państwa zdanie na ten temat. Zapraszany do dzielenia się opiniami na naszym forum.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
stt
stt
7 lat temu

Ktoś dobre zajęcie będzie miał a Bolki zapłacą, wszystko gra

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”juro”]z rejestratora nie ma możliwości usunięcia nagrania , jedynie rejestrator sam napisuje następne nagrania bo danym czsie[/quote]

Właściciel rejestratora może z nim robić co chce!

juro
juro
7 lat temu

z rejestratora nie ma możliwości usunięcia nagrania , jedynie rejestrator sam napisuje następne nagrania bo danym czsie

123
123
7 lat temu

Powinni udostepnić widok każdemu poprzez jakiś serwis internetowy.

P X T
P X T
7 lat temu

W sumie to dobra inwestycja, bo policjanci nie będą sobie mogli pozwolić na przekraczanie uprawnień, chociaż znając mentalność zarówno policji jak i prokuratury to niewygodne dla nich nagrania będą usuwane z systemu. Lub kamera o kluczowym znaczeniu dla zdarzenia akurat się „popsuje”. Propozycja jest taka, żeby obsługiwali go zaprzysiężeni technicy niezależni, którzy nie pozwolą na usuwanie nagrań ani różnego rodzaju manipulacje i ingerencje z tym związane.