oczyszczalnia Kopiowanie

Nie upłynął jeszcze rok od reformy wprowadzonej przez burmistrza Wolbromia, polegającej na połączeniu w jeden dwóch zakładów budżetowych (MZGKiM z WZWiK), a już szykują się kolejne zmiany. Zgodnie z nową propozycją przedłożoną wolbromskim radnym przez Adama Zielnika w formie projektu uchwały, z nowym rokiem powstały przed rokiem Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Gospodarki Komunalnej w Wolbromiu ma być zlikwidowany, w celu przekształcenia go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Projekt uchwały, która będzie przedmiotem głosowania na sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu 27 października przewiduje, że z dniem 31 grudnia 2016 r. Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu ulegnie likwidacji, w celu przekształcenia go w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu Spółka z o.o. z siedzibą w Wolbromiu, której jedynym udziałowcem będzie gmina Wolbrom. Ostatecznym terminem likwidacji zakładu i utworzenia spółki ma być dzień wpisania jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Założono, że nie może to być później niż w ostatnim dniu tego roku. Nowo utworzona spółka przejmie wszystkie prawa, obowiązki i zobowiązania wynikające z wcześniejszej działalności WZWKGKiM, w tym zatrudnienie pracowników na zasadzie art. 231 Kodeksu pracy. W takim przypadku z zasady nie dochodzi do rozwiązywania z zatrudnionymi umów o pracę, zazwyczaj jednak wprowadzane są zmiany indywidualnych stosunków pracy, dostosowujące je do oczekiwań nowego pracodawcy, co może oznaczać np. utratę lub zmianę dotychczasowych przywilejów pracowniczych.

Jako główny powód kolejnej zmiany w formie funkcjonowania ważnych dla mieszkańców instytucji, jakimi są zakłady zajmujące się zbiorowym zaopatrzeniem w wodę, gospodarką ściekową i komunalną podano konieczność dostosowania podmiotu dotychczas działającego jako gminny zakład budżetowy do warunków rynkowych. Jak przekonuje burmistrz – Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej będąc samorządową jednostką budżetową (finansowaną z budżetu gminy) na mocy obowiązujących przepisów nie może prowadzić działalności gospodarczej przynoszącej dochody. Ma to, w połączeniu z brakiem odrębności i samodzielności prawnej oraz finansowej, powodować brak rynkowej motywacji do racjonalizacji działań zakładu. Przekształcenie w spółkę prawa handlowego natomiast ma tę motywację pobudzić, ponieważ gospodarująca „na swoim” spółka powinna być zainteresowana redukcją kosztów i pozyskiwaniem dodatkowych dochodów, które zostaną w przedsiębiorstwie i podniosą jego potencjał.

Nowa spółka będzie posiadała osobowość prawną i jako taka może, w porozumieniu z właścicielem, czyli gminą, samodzielnie zabiegać o środki pomocowe i pozyskiwać kapitał zewnętrzny oraz samodzielnie realizować inwestycje, przy czym władze gminy nie zamierzają pozbawić się możliwości współdecydowania o tego typu zamierzeniach. Jest to kwestia bardzo istotna choćby w kontekście prowadzonych od miesięcy, wciąż niesfinalizowanych pozytywnie zabiegów gminy Wolbrom o środki zewnętrzne na oczekiwaną od lat, konieczną modernizację wolbromskiej oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest ogromnym wyzwaniem, upływający czas niestety nie jest jej sprzymierzeńcem, a samodzielne udźwignięcie ciężaru zadania przez gminę, a tym bardziej przez samą spółkę jest praktycznie niemożliwe. Chociaż burmistrz Zielnik zapewnia, że oczyszczalnia w obecnym stanie, po doraźnych remontach, wytrzyma jeszcze kilka lat (chyba, że – jak przekonywał radnych – nastąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności, jak np. sabotaż lub akt terrorystyczny), to i tak radykalnej modernizacji obiektu nie da się uniknąć.Należy także pamiętać o dość rozległych planach władz gminy w zakresie budowy nowych odcinków kanalizacji oraz niezbędnych wymianach starej, awaryjnej sieci wodociągowej i innych potrzebach.

Uzasadniając swój wniosek o zmianę zasad funkcjonowania zakładu Adam Zielnik informuje, że gmina zachowa wpływ na funkcjonowanie i kierunki rozwoju przekształconej jednostki, będzie też miała możliwość wpływania na poziom cen świadczonych usług, w celu dopasowania ich do specyfiki lokalnego rynku. Zapewnia również, że gmina Wolbrom, jako posiadacz 100% udziałów w spółce, będzie mieć istotny wpływ na podejmowanie decyzji strategicznych w zakresie polityki taryfowej, czyli będzie kontrolowała ceny wody i odprowadzania ścieków.

Nowo powstała spółka, według deklaracji projektodawcy przejmie dotychczasowych pracowników, przy zachowaniu ciągłości ich zatrudnienia. W uzasadnieniu do projektu uchwały nie podano bliższych informacji na temat szczegółów zmian, jakie mają dokonać się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w tym kontekście. Nie poinformowano np. kto będzie kierował spółką i w jaki sposób zostaną powołane jej władze. Sytuacja budzi niepokój pracowników zakładu, którzy twierdzą, że o planowanej, już drugiej w ciągu ostatnich miesięcy zmianie w funkcjonowaniu zatrudniającego ich podmiotu dowiedzieli się z opublikowanego w Internecie projektu uchwały. – Wiemy, że z pewnością nasza sytuacja jakoś się zmieni, bo tracimy status pracowników samorządowych, ale ponieważ nie otrzymaliśmy dotąd żadnej oficjalnej informacji na ten temat, nie mówiąc o jakichkolwiek konsultacjach społecznych w tej sprawie, nie wiemy, co konkretnie nas czeka – mówią.

Sytuacja jest stosunkowo świeża, zapewne z czasem pojawią się kolejne informacje na temat planowanego przekształcenia, a my postaramy się je śledzić i informować naszych Czytelników o rozwoju sprawy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze