Przedszkole w Sienicznie na starych zasadach

dzieci szkolaBudowy nowego przedszkola w Sienicznie nie będzie (przynajmniej nie teraz). Zamieszanie, które powstało po kwietniowej decyzji radnych Radny Miejskiej w Olkuszu, wynika z błędnego zapisu w uchwale. W najbliższych tygodniach realizowane będą wcześniejsze ustalenia dotyczące remontu użytkowanych do tej pory pomieszczeń w tamtejszym oddziale przedszkolnym działającym przy szkole podstawowej.

Kiedy jesienią ubiegłego roku przedstawiciele Urzędu Miasta razem z mieszkańcami i dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sienicznie doszli do porozumienia w sprawie wydatkowania pieniędzy pochodzących z Budżetu Obywatelskiego Olkusza wydawało się, że sprawa będzie miała swój szczęśliwy finał. Wszyscy doszli do wniosku, że budowa nowego przedszkola za 100 tysięcy złotych jest niemożliwa, a środki zostaną przekazane jedynie na wykonanie projektu oraz doraźne remonty, których szkoła rzeczywiście potrzebuje.

- W ubiegłym roku, po konsultacjach z lokalnym środowiskiem, zadecydowano, aby w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego nie wykonywać projektu budowlanego na przebudowę istniejącego budynku, a na budowę nowego obiektu – informuje Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Względny spokój i zrozumienie utrzymywały się do końca kwietnia bieżącego roku, kiedy to radni miejscy przegłosowali uchwałę dotyczącą zmian w tegorocznym budżecie, do którego wpisano budowę nowego przedszkola. Jak się okazuje, zrobili to omyłkowo, a dokładniej to błąd ludzki sprawił, że w uchwale znalazł się zapis pod nazwą "budowa", a nie "remont".

- W budżecie na obecny rok zaplanowano środki na realizację remontu pomieszczeń oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sienicznie. Wszystkie prace zostaną wykonane ze środków pochodzących z BO. Z uwagi na fakt, że z tych samych środków wykonano wcześniej projekt budowy nowego obiektu, wyszczególnione prace zostały omyłkowo zapisane w budżecie właśnie jako „budowa nowego obiektu” – dodaje Michał Latos.

W zakres najbliższych prac remontowych w placówce wejdą: wyposażenie sanitarne i centralnego ogrzewania w pomieszczeniu sali zabaw, pomieszczeniu pielęgniarki, kuchni i łazience; rozebranie istniejącej posadzki w pomieszczeniu szatni i sali zabaw, wyrównanie podłoża posadzki i ułożenie wykładzin; a także roboty malarskie sufitów, ścian i drzwi wewnętrznych w wymienionych pomieszczeniach oraz na klatce schodowej. Wszystkie plany mają zostać zrealizowane do końca wakacji, tak aby nowy rok szkolny dzieci i ich wychowawcy zaczęli w dużo bardziej komfortowych warunkach.

Ze 100 tysięcy złotych przyznanych szkole dzięki głosowaniu mieszkańców do rozdysponowania na najbliższe prace pozostało 65 tysięcy. Z reszty środków pokryto wykonanie planu budowy nowego budynku przedszkola, którego ewentualne powstanie jest bliżej nieokreślone.

Od samego początku ww. zadanie zgłoszone do olkuskiego budżetu partycypacyjnego budziło wiele emocji. Pierwotnie nie przeszło ono przez proces weryfikacyjny, jednak po interwencji zgłaszających go mieszkańców Sieniczna ostatecznie zostało włączone do puli projektów poddanych pod głosowanie. Lokalna społeczność zarzeka się, że wiceburmistrz Bożena Krok obiecała, że jeśli zadanie zyska wystarczającą liczbę głosów i trafi do realizacji, nowy budynek z przeznaczeniem dla dzieci powstanie. - Zadanie o tej samej nazwie nie zyskało już jednak aprobaty mieszkańców w głosowaniu nad BO 2017 - zaznacza rzecznik Latos. 

Obecny regulamin Budżetu Obywatelskiego Olkusza jasno mówi o tym, że termin rozpoczęcia, jak również zakończenia zadania powinien zmieścić się w ramach czasowych jednego roku. Biorąc pod uwagę specyfikę projektu budowy nowego przedszkola nie jest możliwe, aby inwestycję udało się wykonać w tak krótkim czasie, nie mając zapewnionych odpowiednich funduszy.

Przypomnijmy, że budowę całkiem nowych pomieszczeń przy funkcjonującej już szkole wyceniono na blisko 800 tys. zł. To kwota zaporowa jak na obecny regulamin BO i możliwości dofinansowania inwestycji z budżetu gminy.

Komentarze  

otomo
+5 #9 otomo 2017-07-17 08:20
Budżet obywatelski zgodnie z założeniem powinien iść na realizację "luźnych" celów, np. integracyjnych a nie ustawowych jakim jest zapewnienie przez prawidłowego odstępu do edukacji na każdym poziomie wieku.
To co redaktor nazywa przedszkolem w Sienicznie to jakaś kpina, raczej jest to PRZECHOWLANIA w godz 7-14 bez ciepłych posiłków.
BETON pedagogiczno-urzędniczy ma tylko jeden interes: siedzieć cicho byle do emerytury!!!
Los szkoły i byłego przedszkola w Sienicznie jest przesądzony, niebawem zostanie zamknięte i budynek sprzedany. A później zostanie tam założony ośrodek dla uchodźców lub dom opieki.
Żal patrzeć jak lata pracy wielu pokoleń społecznej wspólnoty są marnowane przez idiotyczne decyzje podejmowane od lat.
Początek końca zaczął się kilkanaście lat temu jak przekształcili przedszkole w pseudoprzedszkole. A pretekstem wtedy był Sanepid.
Cytować | Zgłoś administratorowi
sycyliano
+3 #8 sycyliano 2017-07-17 08:16
przecież radni nie piszą uchwał. Dlaczego na stronie umigu nie ma nowych głosowań radnych? ostatnie jest z czerwca 2016.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Janka Kowalska
+8 #7 Janka Kowalska 2017-07-17 06:43
Szanowny panie redaktorze PRZEDSZKOLA W SIENICZNIE NIE MA OD KILKUNASTU LAT JEST TYLKO ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - A JEST TO KOLOSALNA RÓŻNICA. GDYBYŚMY W SIENICZNIE MIELI P R Z E D S Z K O L E !!!!!! NIE BYŁO BY TRMATU. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ OPINI PUBLICZNEJ W BŁĄD A DO NAPISANIA ARTYKUŁU PRZYNAKMNIEJ NA TEN TEMAT PROSZĘ SIĘ RZETELNIE PRZYGOTOWAĆ.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Olkuszolkusz
+1 #6 Olkuszolkusz 2017-07-16 20:25
Cytuję Monika Gałka:
Bardzo szkoda, że w artykule nie uwzględniono głosu nikogo z Sieniczna - mimo, że prosiłam o to i proponowałam aby osoby zaangażowane w sprawę mogły się wypowiedzieć. Może wtedy po raz kolejny Przegląd nie opublikowałby takich bzdur.

Propagandowa tuba burmistrza , płatne ogłoszenia , i płatny PR
Cytować | Zgłoś administratorowi
taka prawda
-1 #5 taka prawda 2017-07-16 20:13
Pani Sołtys miała odwagę przeciwstawić się pani dyrektor SP Sieniczno i ma odwagę mieć własne zdanie, próbowała rozmontować "zabetonowany" układ pedagogiczno-urzędniczy, który od lat uwstecznia naszą placówkę oświatową w Sienicznie. Niestety na polu bitwy zostaje sama.... Przynajmniej na festynie była z nami, nie tak jak pani dyrektor SP Sieniczno.....Rodzice wiedzą jaka jest prawda i obraz tej całej sytuacji..... Ale dzięki Pani sołtys mamy min. Msze święte corocznie na placu szkoły oraz wyremontowaną kapliczkę. Pozdrawiam Panią Sołtys :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
Aram
0 #4 Aram 2017-07-16 18:23
Cytuję Mieszkaniec Sieniczn:
Pani sołtys Sieniczna nic nie załatwi ponieważ jest konfliktowa , trzeba ją wymienić.

Pani sołtys Galka to najgorszy sołtys w całej Gminie Olkusz.Nikt znią nie chce rozmawiać .
Cytować | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Sieniczn
-1 #3 Mieszkaniec Sieniczn 2017-07-16 17:59
Pani sołtys Sieniczna nic nie załatwi ponieważ jest konfliktowa , trzeba ją wymienić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Były urzednik
+7 #2 Były urzednik 2017-07-16 12:36
To w jaki sposób przegląd pisze o przedszkolu w Sienicznie to kpina. Uchwale przygotował burmistrz - i to jego urzędnicy w 100 proc odpowiadają za zamieszanie. Mam nadzieje, że mieszkańcy sołectw bedą pamiętali ze to Roman chciał zlikwidować szkoły w sołectwach. To samo z niedopuszczeniem do budowy przedszkola. Roman szkodzi oświacie...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Monika Gałka
+9 #1 Monika Gałka 2017-07-16 12:16
Bardzo szkoda, że w artykule nie uwzględniono głosu nikogo z Sieniczna - mimo, że prosiłam o to i proponowałam aby osoby zaangażowane w sprawę mogły się wypowiedzieć. Może wtedy po raz kolejny Przegląd nie opublikowałby takich bzdur.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!