drugie oblicze garnka2

Pod takim hasłem podczas Dni Olkusza odbył się intergracyjny happening, polegający na malowaniu emaliowanych naczyń. Chętnych na kreatywne spędzenie wolnego czasu nie brakowało. Akcja była częścią projektu „Sami o sobie w przyjaznej przestrzeni” na rzecz rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym z terenu powiatu olkuskiego. Program realizowany jest od lutego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”.

O projekcie dotyczącym wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi zakładającym szkolenia, warsztaty oraz organizację różnego rodzaju spotkań, pisaliśmy niedawno na naszych łamach. Rodzice tworzący grupę inicjatywną pokazali, że pomysłów na integrację im nie brakuje. Na czas i miejsce pierwszej akcji wybrali Dni Olkusza, licząc na to, że w wydarzeniu będzie mogło wziąć udział wiele osób.

drugie oblicze garnka1

Akcja cieszyła się zainteresowaniem. Namiot ustawiony na olkuskim rynku pełen był chętnych do twórczej pracy dzieci. Mali artyści ozdabiali emaliowane garnki, wybierając jedną z trzech technik: malowanie farbami akrylowymi, decoupage oraz  naklejanie gotowych wzorów. Zabawa wciągnęła nie tylko najmłodszych i ich bliskich, ale także samorządowców i lokalnych polityków.

Skąd pomysł, aby tematem akcji był olkuski garnek? – Nasze miasto od lat słynęło z ich produkcji, a przypominanie tradycji nie jest wyłącznie przejawem sentymentu, lecz także budulcem tożsamości i bezpieczeństwa. W myślach wracamy do dzieciństwa, przypominamy sobie rodzinne zwyczaje. Dla dzieci niepełnosprawnych bezpieczeństwo i akceptacja społeczna są bardzo ważna. Dlatego właśnie chcieliśmy nawiązać do tradycji. I udało się, bo pod „jednym dachem” zgromadziliśmy dorosłych i dzieci, z zapałem tworzących małe dzieła sztuki – opowiada Anna Skręt, koordynatorka projektu.

drugie oblicze garnka3

Inicjatorzy akcji podkreślają, że celem spotkania na rynku było też pokazanie, że rodziny z niepełnosprawnymi pociechami mają takie  same potrzeby wspólnego spędzania wolnego czasu, zabawy i radości, jak rodziny z dziećmi pełnosprawnymi.

Sobotnie spotkanie to dopiero początek przygody z olkuskimi garnkami. W kawiarence integracyjnej „Pod parasolem” w Centrum Rehabilitacji prowadzonym przez Stowarzyszenie, mamy niepełnosprawnych dzieci wraz z wolontariuszami skatalogują wszystkie naczynia i przygotują je do sesji zdjęciowej. Wybrane garnki posłużą do ilustracji  kalendarza na 2016 rok. W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu oraz siedzibie firmy Traditional Polish Style Sp. z o.o  (która podarowała naczynia) odbędzie się poplenerowa wystawa. Po ekspozycji garnki trafią na internetową aukcję. Gdy tylko poznamy terminy planowanych działań, opublikujemy je na naszych łamach.

drugie oblicze garnka8

Impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli. – Dzięki uprzejmości firmy Traditional Polish Style Sp. z o.o. otrzymaliśmy 100 sztuk garnków pochodzących ze specjalnej linii produkcyjnej. Serdeczne podziękowania kierujemy do prezesa firmy Daniela Więzika. Przy organizacji i prowadzeniu akcji pomocą służyli wolontariusze uczestniczący w projekcie „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” oraz olkuski MOK – dodaje Anna Skręt.

Projekt „Sami o sobie w przyjaznej przestrzeni” jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, a finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w partnerstwie z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym Integracyjnym nr 1 w Olkuszu oraz Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin KLIKA.

drugie oblicze garnka7

drugie oblicze garnka5

drugie oblicze garnka4

drugie oblicze garnka

drugie oblicze garnka6

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze