Od września komunikacja miejska znacznie tańsza!

autobus olkusz Ogłoszenie UMiG Olkusz
Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz czeka znaczna obniżka cen biletów komunikacji miejskiej. Już od 1 września wszystkie bilety na przejazdy autobusem w strefie miejskiej będzie można kupić za symboliczną złotówkę.

Przejazd między strefami będzie kosztował 2 zł. Inicjatywa ma na celu przekonanie większej liczby osób do korzystania z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, a możliwa jest m.in. dzięki wypracowaniu porozumienia w zakresie nowych zapisów statutu ZKG „KM”.

- Popularyzacja publicznego transportu zbiorowego jest jednym ze sposobów rozwiązywania – powszechnych w całej Polsce – problemów związanych z korkowaniem się centrów miast oraz niedostatkiem miejsc parkingowych. Chcemy podnieść atrakcyjność alternatywnych sposobów komunikacji, by mieszkańcy chętniej rezygnowali z samochodów osobowych na rzecz autobusów. Jest to zmiana, na której skorzystają wszyscy – uczniowie jadący do szkół, dorośli zmierzający do pracy oraz każdy, kto w swoim wolnym czasie chciałby dojechać np. na zamek w Rabsztynie lub do Silver Parku – komentuje burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Do tej pory za symboliczną złotówkę jeździli pasażerowie linii „M”, „SŁ” i „PS”. Od 1 września tyle samo będą kosztowały wszystkie bilety w strefie miejskiej. Oznacza to obniżenie ceny jednorazowego przejazdu aż o 50%. Bilety na przejazdy między strefami również potanieją – z dotychczasowych 3 zł na 2 zł (normalny) i 2 zł na 1 zł (ulgowy).
W ostatnich tygodniach dobiegły końca konsultacje dotyczące zapisów w statucie Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Gminy tworzące Związek doszły do porozumienia w sprawie organizacji transportu zbiorowego na nowych zasadach, uwzględniających m.in. inny sposób rozliczania przejazdów międzygminnych czy kosztów administracyjnych.

- Budżet ZKG „KM” tworzą w zdecydowanej większości dochody uzyskane ze sprzedaży biletów na przejazdy po terenie gminy Olkusz i dopłat gminy Olkusz do bieżącej działalności. Dzięki wypracowanemu porozumieniu z gminami Bolesław, Bukowno i Klucze, koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej w granicach ZKG „KM” będą rozłożone bardziej proporcjonalnie, a budżet Związku stanie się nieco bardziej elastyczny. Już teraz pozwoliło to Zarządowi dokonać analizy cen biletów i zaproponować optymalizację, która z pewnością spodoba się pasażerom
– dodaje włodarz Olkusza.

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej ma zachęcić mieszkańców do częstszego wybierania tej formy transportu. Przyczyni się to nie tylko do zmniejszenia natężenia ruchu samochodów osobowych po ulicach Olkusza, ale także do poprawy jakości powietrza, bowiem mniejsza liczba pojazdów prywatnych na ulicach wiąże się ze spadkiem ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

- Liczymy, że ci mniej przekonani mieszkańcy zauważą, jak skuteczną formą komunikacji jest autobus. Większe zainteresowanie ze strony pasażerów będzie się wiązało z wyższą sprzedażą biletów i ograniczy występowanie pustych przebiegów na liniach. Komunikacja miejska będzie w lepszej kondycji finansowej, co jest szczególnie istotne w perspektywie kontraktowania usług przewozowych na lata następne, z uwzględnieniem odnowy taboru, a co za tym idzie – podniesieniem standardu wyposażenia, bezpieczeństwa, jak i komfortu podróżowania naszych pasażerów – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący Zarządu ZKG „KM”.

 

 

Komentarze  

A.P.
0 #22 A.P. 2017-08-15 08:46
To stwierdzenie jest super: "Chcemy podnieść atrakcyjność alternatywnych sposobów komunikacji, by mieszkańcy chętniej rezygnowali z samochodów osobowych na rzecz autobusów" - a co z osiedlem Słowiki jeżeli tam autobus kursuje raz na godzinę, albo rzadziej, a ostatni kurs jest o godzinie 18:12 z przystanku przy Skarbku ? ha, ha ,ha
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kij
+3 #21 Kij 2017-08-14 12:26
Cytuję nastolatka:
A 70-latkowie nadal płacą.......bo to Olkusz,psia nędza.

Komuchom się nie należy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
adam.2017
-1 #20 adam.2017 2017-08-14 12:16
Cytuję Radio Kraków:
8-latka utonęła na Wspólnej ,w Olkuszu.

Na ulicy utonęła?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Wesoły Wyborca
+11 #19 Wesoły Wyborca 2017-08-14 11:53
Cytuję Obserwator polityki:
Pseudo - politycy bardzo Was boli że Olkusz się zmienia pod rządami burmistrza Piaśnika ,za okkres 2 lat widać to na każdym kroku.Niektórzy chcą zająć to stanowisko ale jak na razie niemają szans .Ponadto Piaśnik nie jest uwikłany w żadne układy .


A układ z Dudkiewiczem który de facto steruje Piaśnikiem z tylnego fotela.???
Cytować | Zgłoś administratorowi
Radio Kraków
0 #18 Radio Kraków 2017-08-14 11:51
8-latka utonęła na Wspólnej ,w Olkuszu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
xyz
+5 #17 xyz 2017-08-14 11:35
Cytuję O:
Czym tu się podniecać, że będzie złotówkę taniej, jak i tak kierowcy chamscy, tabor słaby, a przede wszystkim rozkłady nieprzemyślane? To wszystko jest niczym, kiedy bilet o złotówkę tańszy? Naprawdę, Olkuszanie?

Dokładnie.
Co mi po obniżce jak i tak nie ma czym jeździć. Po Olkuszu to można poruszać się piechotą lub linią M. Co z resztą powiatu? Załóżmy że chciałbym z Bukowna dojechać do pracy na 6 rano do Olewina. Jest to niemożliwe. Pierwszy i jedyny autobus linii 465 odjeżdża o 5:20 i w Olkuszu pod Supersamem jest o 5:42 (o ile nie będzie korków i zimy).
Natomiast autobus linii WK odjeżdża spod Supersamu o 5:41. I nawet nie jedzie przez Olewin tylko trzeba wysiąść w Sienicznie. Dopiero ten o 6:41 jedzie przez Olewin.
To ja się pytam dla kogo i po co ta komunikacja?
Ja rozumiem że ciężko jest zrobić rozkład idealny, ale ten co jest obecnie działa tylko w przypadku tras: z okolicy Olkusza do Olkusza i z Olkusza do miejscowości okolicznych. Natomiast gdy musimy pokonać trasę: okolica Olkusza - Olkusz - okolica Olkusza przejazd jest niemożliwy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
hejter
+5 #16 hejter 2017-08-14 08:57
Cytuję Mobilny inaczej:


Rozkład jest tak napisany, że z miasta na osiedle to nie wiadomo czy wsiadać ze Skarbka czy spod ING.


ehh kilka lat już funkcjonuje linia M a ludzie nadal nie wiedzą jak jeździ... odbierać prawa wyborcze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Junak
+1 #15 Junak 2017-08-14 00:47
Czy wy naprawdę nic, a nic nie rozumiecie?
Na tym świecie nie ma nic za darmo. I tak wyborca za to zapłaci......
Cytować | Zgłoś administratorowi
Mobilny inaczej
+6 #14 Mobilny inaczej 2017-08-13 20:46
Cytuję O:
Czym tu się podniecać, że będzie złotówkę taniej, jak i tak kierowcy chamscy, tabor słaby, a przede wszystkim rozkłady nieprzemyślane? To wszystko jest niczym, kiedy bilet o złotówkę tańszy? Naprawdę, Olkuszanie?


Rozkład jest tak napisany, że z miasta na osiedle to nie wiadomo czy wsiadać ze Skarbka czy spod ING. Finalnie losujemy po czym oba autobusy mijają się na Pakusce, pod domem Burmistrza...

Do: Obserwator polityki
Czytając Twój komentarz to mało co się nie udławiłem ze śmiechu. Powinieneś się znaleźć w księdze rekordów Guinea... jako największy czopek ;).
Cytować | Zgłoś administratorowi
O
+1 #13 O 2017-08-13 19:09
Czym tu się podniecać, że będzie złotówkę taniej, jak i tak kierowcy chamscy, tabor słaby, a przede wszystkim rozkłady nieprzemyślane? To wszystko jest niczym, kiedy bilet o złotówkę tańszy? Naprawdę, Olkuszanie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
zorient
+5 #12 zorient 2017-08-13 10:40
Cytuję peak:
Fajnie, tylko od 2 tyg. w Olkuszu nie ma ciepłej wody na kilku osiedlach i jakoś o tym cisza.......................

To raczej nie do burmistrza pretensje bo miasto nic do tego nie ma.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Obserwator polityki
0 #11 Obserwator polityki 2017-08-12 21:30
Pseudo - politycy bardzo Was boli że Olkusz się zmienia pod rządami burmistrza Piaśnika ,za okkres 2 lat widać to na każdym kroku.Niektórzy chcą zająć to stanowisko ale jak na razie niemają szans .Ponadto Piaśnik nie jest uwikłany w żadne układy .
Cytować | Zgłoś administratorowi
peak
-5 #10 peak 2017-08-12 12:53
Fajnie, tylko od 2 tyg. w Olkuszu nie ma ciepłej wody na kilku osiedlach i jakoś o tym cisza.......................
Cytować | Zgłoś administratorowi
emerytka
-12 #9 emerytka 2017-08-11 21:20
Czy jak ja bede podrozowac z moja kotką to tez musze nabyć dla niej bilet? nurtuje mnie to pytanie bo jesli napotkamy na swojej drodze kanarka to moze byc wyrafinowanie niesmacznie. Prosze o odpowiedz bo we wrzesniu z moja kotką wybieramy sie do gabinetu weterynaryjnego.
Cytować | Zgłoś administratorowi
nastolatka
+2 #8 nastolatka 2017-08-11 16:30
A 70-latkowie nadal płacą.......bo to Olkusz,psia nędza.
Cytować | Zgłoś administratorowi
mama
+9 #7 mama 2017-08-11 16:30
a co z biletami miesiecznymi
Cytować | Zgłoś administratorowi
Wesoły Wyborca
+20 #6 Wesoły Wyborca 2017-08-11 11:15
Cytuję hejter:
Brawo Burmistrz!!! Kmita by tego nie załatwił!!!1

Kmita jedynie co by mógł załatwić to apteczkę bo te rozdaje na prawo i lewo na wszystkich wiejskich festynach od Morza do Gór. :lol: :lol: :lol:
Cytować | Zgłoś administratorowi
A.Bigaj
+10 #5 A.Bigaj 2017-08-11 11:09
Cytuję hejter:
Brawo Burmistrz!!! Kmita by tego nie załatwił!!!1

Kmita to zwiększył koszty dopłaty Gminy Olkusz do Związku Komunikacji o 400.000 tysięcy zł.Teraz Gmina OlkuszNic więcej nie dopłaci .
Cytować | Zgłoś administratorowi
wyborcza komunikacja
+9 #4 wyborcza komunikacja 2017-08-11 10:18
A ile ta "komunikacja wyborcza" będzie kosztować budżet gminy czyli nas wszystkich ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
pasazer
+8 #3 pasazer 2017-08-11 10:17
No i to jest kapitalna sprawa! Brawo!
Cytować | Zgłoś administratorowi
m
+13 #2 m 2017-08-11 09:51
No, no brawo, chętnie skorzystam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
hejter
+14 #1 hejter 2017-08-11 09:15
Brawo Burmistrz!!! Kmita by tego nie załatwił!!!1
Cytować | Zgłoś administratorowi