Powstanie styczniowe na Ziemi Olkuskiej

Ziemia Olkuska zapisała piękną kartę w powstaniu styczniowym, zrywie niepodległościowym, którego obchodzić wnet będziemy 154 rocznicę. Na naszym terenie miało miejsce kilkadziesiąt bitew i potyczek wojsk powstańczych z wojskami rosyjskimi. Już w początkach lutego 1863 r. opuściły Olkusz wojska rosyjskie, wraz z nimi z miasta wyjechał naczelnik tutejszego okręgu książę Aleksander Szachowski.

O Żarnowcu inaczej

Na ogół teksty z tej rubryki są pisane „na poważnie”, ale życie nie jest wyłącznie poważne, więc czasami ma się ochotę przeczytać o czymś na wesoło, a jeśli jeszcze ciut zgryźliwie – tym lepiej. Tekst nie jest nowy, ale się chyba nie zestarzał. Ewentualne „wyrazy” proszę zachować dla siebie i poczekać na kolejne gawędy w tym stylu, o innych gminach Ziemi Olkuskiej - o Olkuszu też będzie – i to chyba będzie tekst najostrzejszy.

Dzieje Bolesławia od końca XVII w do pocz. XX.


Swego czasu dociągnęliśmy opis historii Bolesławia do końca XVII w., kiedy to zmarł ostatni z tutejszych dziedziców z rodu Chełmskich. W końcu lipca 1697 r. przez Bolesław przejeżdżał elektor saski August II Sas, który wnet został koronowany na króla Polski. Dłużej August II bawił w Sławkowie, w którym był dzień wcześniej i gdzie nocował i biesiadował, popisując się przy tym swoją siłą w zgniataniu kubków.