pocztówka

Po raz pierwszy w naszym mieście prezentowane są tak bogate zbiory pocztówek ukazujących Olkusz i jego okolice. Ponad 150 kart, które od 28 lutego oglądać można w Centrum Kultury MOK, pochodzi z kolekcji Marka Piotrowskiego. Dodatkową atrakcją czekającą na gości wystawy są stare aparaty fotograficzne i kamery należące do Zdzisława Majcherkiewicza.

Przybyłych na otwarcie wystawy powitała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan. Wśród nich obecni byli: poseł Jacek Osuch, przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej Michał Masłowski, radny Rady Powiatu Olkuskiego Łukasz Kmita, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik, prezes olkuskiego oddziału PTTK Barbara Wróbel, prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy” Józef Niewdana oraz dyrektorzy olkuskich szkół. Dziękując wszystkim za udział w otwarciu wystawy szczególne wyrazy wdzięczności złożyła wraz z zastępcą dyrektora MOK Waldemarem Czarnotą kolekcjonerom, których zbiory zaprezentowane zostały w pawilonie centrum Kultury – Markowi Piotrowskiemu oraz Zdzisławowi Majcherkiewiczowi.

pocztówka1

W klimat czasów, z których pochodzą zgromadzone na wystawie eksponaty, wprowadziła obecnych prezentacja multimedialna przygotowana przez Wiolettę Sarotę-Stach. Po projekcji fotosów z kinowych superprodukcji z początków XX w. prelekcję wygłosił Marek Piotrowski. Można się z niej było dowiedzieć nie tylko wielu ciekawostek o historii olkuskich pocztówek, ale też wydawcach, technikach wytwarzania, barwienia, a także o błędach, które z obarczonych nimi eksponatów czynią wielce poszukiwane przez kolekcjonerów rarytasy. Marek Piotrowski mieszka w Olkuszu, jego tworzona od jedenastu lat kolekcja składa się z kilkuset kart pocztowych. Są wśród nich m. in. najstarsza, pochodząca z 1899 roku pocztówka z Ojcowa i wydana w 1902 roku najstarsza pocztówka z Olkusza.

pocztówka2

Następnie o swoich przygodach z fotografią i filmowaniem opowiedział Zdzisław Majcherkiewicz, którego zbiory starych aparatów, kamer, obiektywów i projektorów uzupełniły wystawę pocztówek. Olkuski pasjonat wzbudził sensację swą kolekcją na ekspozycji zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a także był jednym z prekursorów telewizyjnych programów opartych na zabawnych scenach zarejestrowanych kamerą video.

Na wystawie w pawilonie przy ul. Szpitalnej zobaczyć można m. in skan pocztówki przedstawiającej zamek Rabsztyn. Zdaniem jej właściciela i znawcy tematu Roberta Kreczmańskiego, została ona wydana w 1894 roku. Oznaczałoby to, że jest najstarszą znaną pocztówką wydaną na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Pierwsza pocztówka z Warszawy pochodzi z 1895 roku.

pocztówka3

Eksponaty zostały podzielone tematycznie. Poszczególne działy obejmują obiekty w Olkuszu (m. in. rynek, kościół św. Andrzeja, wieżę ciśnień, dworzec kolejowy, szkoły, fabryki i kopalnie, zamek Rabsztyn), a także przedstawiają ciekawe miejsca na terenie ówczesnego powiatu olkuskiego (m. in. Ojców, Ogrodzieniec, Bolesław i Pilicę).

Uzupełnieniem wystawy są wspomniane wcześniej zbiory starego sprzętu fotograficznego i filmowego oraz ilustrowane archiwalnymi pocztówkami plansze, na których przedstawiona została historia Olkusza w początkach XX wieku. Dla zwiedzających została przygotowana bezpłatna, bogato ilustrowana ulotka „Olkusz na starej pocztówce”, zawierająca najważniejsze informacje na temat historii olkuskich kart pocztowych.

pocztówka5

Wystawa „Olkusz na starej pocztówce” dostępna będzie dla zwiedzających bezpłatnie od 28 stycznia do 27 lutego 2015 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Szczegółowe informacje uzyskać można w Dziale Wystawienniczo – Muzealnym i Promocji Miasta i Gminy Olkusz MOK, ul. Szpitalna 32, tel. 32 754 44 55, e-mail: muzea@mok.olkusz.pl.

MOK Olkusz

pocztówka6

 

pocztówka8

pocztówka7

pocztówka4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
www.pl ?
www.pl ?
9 lat temu

W tej wystawie jest to złe, że z tym wszystkim zapoznaje bardzo wąską wybraną publikę. Przecież po twarzach widać kto siedzi na krzesłach.

felik100
felik100
9 lat temu

Dobrze za to cie nie płaci hehe 😆 😀

Ss
Ss
9 lat temu

[quote name=”ookkssaa”]Już nie wiedzą czego się mogą chwycić. Szkoda pieniędzy na ten MOK. Odbyła się impreza, że aż głowa boli. „Wyrazy wdzięczności złożyła dyrektor i wicedyrektor i chyba tylko o to chodziło żeby się ukazały te dwa nazwiska”. Musi być o nich głośno bo coraz częściej się mówi o zmianach w MOK na tych stanowiskach. Ktoś napisał, że Titanic tonie i po tej wystawie widać, że woda się przelewa przez burty.[/quote]

Nie rozumiem, co według Ciebie jest złego w tej tej wystawie? Pocztówki z przełomu XIX i XX wieku, obrazki przedstawiające ludzi, budynki, dawne ulice – naprawdę warto to zobaczyć. No chyba, że uważasz, że domy kultury powinny być przedłużeniem telewizora i skupiać się na prezentowaniu wyłącznie kabaretów po 50 zł.

ookkssaa
ookkssaa
9 lat temu

Już nie wiedzą czego się mogą chwycić. Szkoda pieniędzy na ten MOK. Odbyła się impreza, że aż głowa boli. „Wyrazy wdzięczności złożyła dyrektor i wicedyrektor i chyba tylko o to chodziło żeby się ukazały te dwa nazwiska”. Musi być o nich głośno bo coraz częściej się mówi o zmianach w MOK na tych stanowiskach. Ktoś napisał, że Titanic tonie i po tej wystawie widać, że woda się przelewa przez burty.