zs1 2

Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Królestwie Polskim trzy rządowe szkoły rzemieślnicze, utrzymywane wspólnie przez państwo i zarządy miejskie. Były to pierwsze w ogóle szkoły, przewidziane w opracowanym jeszcze w 1890 roku planie rozwoju szkolnictwa zawodowego. Zlokalizowano je w Olkuszu, Radomiu i Siedlcach. W roku 1900, w wynajętym prywatnym budynku przy ulicy Górniczej, rozpoczęło naukę pierwszych 29 chłopców, z których 14 po czteroletnim kursie nauczania ukończyło szkołę, zdobywając tytuł czeladnika.

Od tego czasu w Zespole Szkół Nr 1, czyli popularnym „Mechaniku” sporo się zmieniło. Na przestrzeni lat szkoła nie tylko zyskała swojego obecnego patrona Stanisława Staszica (w 1984r. przyp. red.), ale także jest stawiana za wzór edukacji zawodowej w środowisku szkół ponadgimnazjalnych. Główna misja placówki, aby wychowywać i kształcić fachowców z prawdziwego zdarzenia funkcjonuje do dzisiaj, a Centrum Kształcenia Zawodowego jeszcze mocniej sprzyja podnoszeniu kwalifikacji młodych ludzi.

zs1 1

Rok 2015 jest dla ZS Nr 1 wyjątkowy. Jubileusz 115-lecia istnienia tej najstarszej w powiecie placówki szkolnej, stał się okazją nie tylko do wspominania poprzednich lat, ale także snucia planów na przyszłość, które w dobie coraz popularniejszego kształcenia zawodowego malują się dla „Mechanika” w ciepłych barwach. Głośno mówił o tym choćby starosta Paweł Piasny, który w miniony piątek, składając na ręce dyrekcji gratulacje, obiecał, że Powiat o tę placówkę będzie dbał w kolejnych latach, bo zapotrzebowanie rynku na specjalistów i techników stale wzrasta. Mówił również o tym Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, nie szczędząc pochwał w stronę dyrektor Aldony Nowickiej i jej współpracowników. Kurator podkreślił nieustanny rozwój szkoły i jej elastyczność na potrzeby rynku pracy. Z gratulacjami i życzeniami kolejnych jubileuszów pospieszyli też burmistrz Roman Piaśnik, posłanka Lidia Gądek, poseł Jacek Osuch, jak również sponsorzy i przyjaciele szkoły. 

zs1 4

Dyrekcja ZS Nr 1 nie tylko przyjmowała gratulacje, ale sama także przyznała swoje wyróżnienia. – W takich chwilach ja te, nie sposób zapomnieć o przeszłości, o ludziach, którzy tworzyli tę szkołę i dzięki którym dzisiaj możemy pisać nową historię w przyjaznych dla nauki warunkach – mówiła dyrektor Nowicka. Kwiaty i podziękowania trafiły do byłych dyrektorów placówki i przedstawicieli partnerskich zakładów pracy, gdzie młodzież nie tylko ma szansę odbyć praktyki, ale także może liczyć na wsparcie finansowe w postaci stypendiów i zatrudnienie w zawodzie po zakończeniu nauki.

zs1 3

Po części oficjalnej na deskach sceny MDK-u w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie szkoły, którym w ostatnich dniach w tworzeniu barwnych przedstawień pomagał aktor, reżyser i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu w jednej osobie – Przemysław Kania. Młodzież w krótkich skeczach i scenkach przedstawiła profile swoich klas, a tych tylko w Technikum jest aż jedenaście. Dodatkowo w skład ZS wchodzi Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Policealna, czyli w sumie dziewiętnaście kierunków. Na zakończenie pojawiło się zaproszenie na sobotę i szkolny piknik, połączony ze zjazdem absolwentów.

zs1 5

Ci nie zawiedli, licznie stawiając się przy ul. Górniczej. Po uroczystym otwarciu imprezy, swoje pół godziny mieli motocykliści, a to w ramach zorganizowanego zjazdu. Przejechali spod szkoły na rynek, by później zainteresować sobą mieszkańców w innych zakątkach miasta. Kolejnymi atrakcjami były występy artystyczne wszystkich klas, pokaz filmów krótkometrażowych o szkole, różnorakie pokazy m.in.: florystyczny, kosmetyczny czy masażu, zajęcia pokazowe w pracowniach CKU oraz malowanie karykatur. Odbyła się również wystawa ilustrująca historię szkoły w powiązaniu z historią Polski oraz pokazy rycerskie. Wręczono także nagrody tym uczniom, którzy w ostatnich latach wykazali się w konkursach i olimpiadach naukowych. Całość jubileuszu zwieńczyły spotkania absolwentów w salach lekcyjnych. Nie sposób zapomnieć też o wcześniejszej Mszy św. w bazylice św. Andrzeja i przemarszu barwnego korowodu ulicami Olkusza przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ZGH Bolesław.

W ostatnich dniach Zespół Szkół Nr 1 pokazał, że stereotypy przypisane szkolnictwu zawodowemu nijak się mają do rzeczywistości. W „Mechaniku”, tak jak wszędzie, uczą się oraz pracują ludzie z pasją i wszechstronnymi zdolnościami. I tak będzie przez kolejne lata, tym bardziej, że posiadanie zawodu ma dzisiaj coraz większą wartość w oczach pracodawców. Szkolimy się przecież po to, aby w przyszłości znaleźć dla siebie wymarzony etat.

{joomplu:52638}{joomplu:52610}{joomplu:52627}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze