przemoc mlodziez1

„Nie daje mocy używanie przemocy” – pod takim hasłem w środę na olkuskim rynku odbył się happening, podsumowujący miesięczną akcję pod taką samą nazwą, propagującą zachowania związane z profilaktyką i przeciwdziałaniem przemocy w rodzinach i w szkole.

Za akcję odpowiedzialny był Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, funkcjonujący przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu. Pierwszym punktem przedsięwzięcia był konkurs plastyczny, który trwał przez miesiąc od 7 marca. W trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe kl. I-III, IV-VI i Gimnazja) do komisji trafiło 167 prac. Jurorzy ze wszystkich propozycji wybrali po trzy najlepsze z każdego rocznika, a także przyznali 24 wyróżnienia.

Odbiór nagród nastąpił w ostatnią środę podczas okolicznościowego happeningu. Najlepsi młodzi plastycy odebrali zasłużone gratulacje, jednak istotnym elementem spotkania było także przypomnienie zasad, co należy zrobić, gdy w naszym najbliższym otoczeniu występuje zjawisko przemocy. O sposobach reagowania na patologiczne zachowania w domach, szkole, czy wśród rówieśników, oprócz przedstawicieli organizatorów akcji opowiedzieli też aktorzy z krakowskiego teatru „Maska”. Kamil i Magda, w humorystyczny sposób wcielając się w role niepokornych rodziców, szkolnych nauczycieli i dotkniętych problemem uczniów, udowodnili, że każdy problem można rozwiązać, wystarczy tylko chcieć go zauważyć i pomóc.

przemoc mlodziez2

Oprócz konkursu plastycznego oraz happeningu przez miesiąc Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadził szereg działań zmierzających do poprawy świadomości u młodego pokolenia na temat stosowanej przemocy. – Przeprowadziliśmy prelekcje dla dzieci w szkołach, uczulaliśmy na problem również rodziców podczas szkolnych wywiadówek. Jest to nasza manifestacja i protest przeciwko przemocy w domu rodzinnym – mówiła Magdalena Jajkiewicz, jedna z koordynatorek akcji.

Niestety, jak mówią statystyki, problem przemocy w rodzinach nadal jest aktualny. Obok przemocy fizycznej, narażającej ofiarę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, nietykalności cielesnej czy wolności seksualnej, często specjaliści spotykają się z równie groźną przemocą psychiczną, obniżającą morale i prowadzącą do załamań nerwowych.

Co zrobić, gdy potrzebujesz pomocy lub jesteś świadkiem przemocy?
Przede wszystkim szukaj pomocy w śród bliskich. Podziel się swoimi problemami, poproś o pomoc. Jeżeli nie masz wsparcia w rodzinie, nie czujesz się zrozumiany albo doznajesz przemocy ze strony najbliższych, są też inne osoby i organizacje, które mogą ci pomóc. Mamy trzy propozycje:- szkolny pedagog;

– 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (numer bezpłatny)
– 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (numer bezpłatny)

Zapraszamy także do galerii zdjęć ze środowego happeningu!

{joomplu:59293}{joomplu:59282}{joomplu:59250}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze