1

Orbita – Karpaty Lwów 1:1
Chociaż zawodnicy Orbity strzelili dwa gole, a rywale żadnego to spotkanie zespołu z Bukowna z Karpatami Lwów na otwarcie sezonu wiosennego zakończyło się remisem 1:1. Pierwsza połowa przebiegała pod znakiem przewagi gospodarzy, w drugiej dominowali goście zza wschodniej granicy.
Sympatycy futbolu, którzy w chłodne, niedzielne przedpołudnie 12 marca wybrali się na stadion MOSiR w Bukownie z pewnością nie mieli powodów do narzekań. Zobaczyli dobre, szybkie spotkanie, w którym obydwa zespoły pokazały spore umiejętności techniczne i zaawansowanie taktyczne. Orbita miała w tym meczu, zwłaszcza przed przerwą, przewagę rocznika nad rywalem reprezentującym jedną z najlepszych ukraińskich akademii piłkarskich. W zespole gospodarzy grali chłopcy urodzeni w roku 2002, u lwowian rok młodsi, choć niektórzy, zwłaszcza obrońcy, warunkami fizycznymi dominowali nad gospodarzami. Tę przewagę było widać w przebiegu wydarzeń. To Orbita prowadziła grę, stwarzała groźniejsze sytuacje, rywale nie za często zapuszczali się pod jej pole karne.

2

Z kilku dobrych szans na strzelenie bramki udało się wykorzystać jedną. Wymiana udanych zagrań pomiędzy Szymonem Noconiem i Antkiem Olkiem wyprowadziła tego pierwszego na pozycję sam na sam z ukraińskim golkiperem, którą wykończył skutecznym strzałem lewą nogą w długi róg. I choć bramkarz Karpat musnął piłkę palcami ta ku uciesze kibiców zatrzepotała w siatce. Gdy wydawało się, że Orbita to prowadzenie spokojnie dowiezie do przerwy seria błędów w obronie sprawiła, że zawodnik gości znalazł się sam przed pustą bramką. Z ostrego kąta posłał piłkę w stronę siatki, ale na jej torze zdołał się jeszcze pojawić obrońca Orbity Klaudiusz Bigaj. Próbując wybić futbolówkę uczynił to jednak tak niefortunnie, że ta ku rozpaczy jego i kolegów zatrzepotała w siatce. Po chwili sędzia zakończył pierwszą odsłonę zawodów.

3

Po przerwie w zespole Orbity pojawiło się wielu chłopców z rocznika młodszego, siły – jeśli idzie o wiek – się bardziej wyrównały, co też z pewnością przełożyło się na obraz gry. Przewagę zyskali bardzo piłkarsko zaawansowani Ukraińcy, miejscowi raptem raz zdołali poważnie zagrozić ich bramce, ale sami też nie pozwolili sobie zrobić krzywdy. Ambitni w obronie, waleczni, dopuścili wprawdzie lwowian do kilku szans, ale ci nie zdołali ich wykorzystać. Najlepszą zmarnowali w sytuacji bliźniaczo podobnej do tej, z której Orbita objęła prowadzenie. W efekcie mecz – z którego bardzo zadowoleni byli szkoleniowcy obydwu ekip – zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym.
– Cieszy mnie postawa zespołu – podkreślił czeski trener Orbity Radim Zouhar – na tle silnego europejskiego przeciwnika pokazaliśmy, że mamy w swoich szeregach chłopców, którzy mają prawo mieć marzenia o grze na wysokim poziomie, co dzisiaj udowodnili.

6

Goście bardzo zadowoleni byli z przyjęcia w Bukownie. Przed meczem obdarowani zostali upominkami klubowymi Orbity i gadżetami z Urzędu Miejskiego. Po spotkaniu staraniem rodziców z Orbity obie ekipy podjęto poczęstunkiem, a gości zaprowiantowano na długą drogę powrotną. Wiele wskazuje, że nie był to ostatni kontakt pomiędzy klubami.
Warto podkreślić, że dla obu ekip był to pierwszy w tym roku mecz na naturalnej murawie, w której dobre przygotowanie dużo wysiłków i chęci włożył MOSiR i MZGK Bukowno.