szczepienia meningokoki 2017

Ruszyła akcja szczepień ochronnych przeciwko meningokokom grupy C dla dzieci urodzonych w 2015 roku i zameldowanych na terenie Powiatu Olkuskiego. Szczepienie poprzedzone jest konsultacją z lekarzem pediatrą. Rodzice nie ponoszą w związku z akcją żadnych kosztów. Meningokoki to bakterie, które stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia dziecka, ponieważ mogą być przyczyną takich chorób jak posocznica – zwana potocznie sepsą – zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu. Eksperci zachęcają, aby skorzystać z możliwości, jaką daje Powiat, ponieważ szczepienia to w tej chwili jedyna, dostępna i skuteczna ochrona przed meningokokami.

 

W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane przez pediatrów, ale z powodów budżetowych niestety nie są refundowane przez Państwo dla wszystkich dzieci. Oznacza to, że rodzice, chcąc zapewnić dziecku ochronę, sami muszą ponieść koszt szczepionki. Warto więc skorzystać z możliwości bezpłatnego szczepienia jaką w tej chwili daje Powiat.

– Inwazyjna choroba meningokokowa może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i sepsy. Niewiele osób wie, że bakterie te są także odpowiedzialne za takie infekcje organizmu jak zapalenie ucha środkowego i gardła, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie stawów. – mówi lek. Leszek Danecki, pediatra, pulmunolog, lekarz rodzinny – Zakażenie meningokokokiem odbywa się drogą kropelkową: podczas kichania, kaszlu, przez kontakt bezpośredni np. pocałunki lub pośredni, np. korzystanie z tych samych naczyń, picie z tego samego kubka, jedzenia tej samej kanapki, podczas przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach. Pierwsze objawy zakażenia są niecharakterystyczne i nie różnią się od oznak przeziębienia czy grypy. Są zagrożeniem dla wszystkich bez względu na wiek czy płeć. Jednak trzeba pamiętać, że zachorowania zdarzają się najczęściej wśród niemowląt oraz dzieci do 5 roku życia, ponieważ to ta grupa ma jeszcze niedojrzały układ immunologiczny. W przypadku infekcji meningokokowych bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie, jak najszybsza hospitalizacja oraz wdrożenie właściwego leczenia, gdyż w każdym przypadku zachorowania istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Niestety u co piątego pacjenta występują trwałe konsekwencje zdrowotne takie jak uszkodzenie słuchu, niedowład kończyn, padaczka i inne problemy neurologiczne. Najskuteczniejszą metodą ochrony dziecka przed zakażeniem meningokokami jest właśnie szczepienie. Dlatego zachęcam rodziców i opiekunów do konsultacji z lekarzem pediatrą i skorzystania z możliwości bezpłatnego zaszczepienia swojego dziecka – kontynuuje lek. Danecki.

Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sikorka
sikorka
6 lat temu

Drogi „Parasolu dla Życia”.
„…daje Powiat” tylko połowę pieniędzy na te szczepienia, resztę dają gminy – ale o tym oczywiście cicho sza.