8 mln zł dla olkuskiego szpitala


O 8 milionów zł dofinansowania może ubiegać się olkuska placówka. Wniosek Nowego Szpitala uzyskał poparcie Forum Subregionu Małopolski Zachodniej. Daje to zielone światło władzom lecznicy do aplikowania o unijne środki na dalszą modernizację szpitalnej infrastruktury.

Jak informuje Małopolski Urząd Marszałkowski trwają spotkania poszczególnych forów subregionalnych z terenu naszego województwa. Poświęcone są one przede wszystkim projektom dotyczącym ochrony zdrowia. W ich trakcie zapadają decyzje, które szpitale i placówki medyczne będą mogły ubiegać się o przebudowę i modernizację pomieszczeń czy zakup specjalistycznej aparatury medycznej.

W miniony wtorek, 14 lutego, odbyło się kolejne spotkanie Forum Subregionalne Małopolski Zachodniej. Wtedy też podjęto decyzję o poparciu wniosku dotyczącego Nowego Szpitala w Olkuszu co oznacza, że znalazł się on w grupie tzw. „projektów subregionalnych”. Daje to władzom lecznicy możliwość aplikowania o dofinansowanie w ramach procedury konkursowej, która zostanie ogłoszona jeszcze w lutym. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi zaś pod koniec kwietnia.

- To duży krok do pozyskania środków unijnych na modernizację placówki i sukces zarówno szpitala jak i olkuskiego starosty oraz obecnych na wczorajszym spotkaniu burmistrzów: Olkusza, Bukowna i Wolbromia. Były projekty, które nie uzyskały poparcia albo zmniejszono im wartość dofinansowania. Natomiast Nowy Szpital w Olkuszu bez ograniczeń może ubiegać się o fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Koszt planowej inwestycji szacowany jest na 10 mln zł. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych ma wynieść ponad 8 mln zł. Projekt zakłada: budowę i wyposażenie bloku operacyjnego oraz sterylizatorni, modernizację oddziału zakaźnego, utworzenie oddziału endoskopii oraz dostosowanie pomieszczeń obecnego SOR do potrzeb poradni specjalistycznych.
Przebudową objęte zostanie łącznie 3557 m2 powierzchni obiektu. Placówka chce także zakupić 218 sztuk sprzętu medycznego takiego jak: stoły operacyjne, aparat do znieczulenia oraz aparatura do wykonywania operacji i zabiegów chirurgicznych.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna inwestycja, która w najbliższym czasie ma zostać poczyniona w olkuskiej lecznicy. Do końca 2017 ma powstać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jego budowa kosztować będzie ponad 6,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie ponad 4,8 mln zł.

W styczniu bieżącego roku, w ramach dotacji w wysokości 50 tys. zł przekazanej przez Miasto i Gminę Olkusz, olkuski szpital został doposażony w diatermię chirurgiczną (nóż elektryczny stosowany przy zabiegach chirurgicznych), pompę infuzyjną, dwa aparaty EKG oraz dziesięć materacy na łóżka.

W ramach porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Olkuszu, władze Spółki Nowy Szpital zobowiązały się także do końca kwietnia kupić i umieścić w oddziałach olkuskiego szpitala 190 sztuk nowych łóżek.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

Komentarze  

gumowe ucho
0 #5 gumowe ucho 2017-04-15 15:01
czy to prawda że olkuski SOR znów wykończył 40 latka? 7 godz chłop czekał na pomoc i doczekał sie.... smierci. Moze ktos ze szpitala wyjasni czy to prawda bo mieście wrze od rana.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Jórek
+8 #4 Jórek 2017-02-18 08:26
A czy może starosta juz odtrąbił sukces , czy może juz podpisał sie pod nie swoim sukcesem :D :lol: :-) 8)
Cytować | Zgłoś administratorowi
JanJan
+9 #3 JanJan 2017-02-18 00:20
Manipulacja informacją krzykliwym tematem. A gdzie znak zapytania w tekście nagłówka? To prawie jak... Ptezydent zdradził żone!!! A z tekstu wynika,że Prezydent Boliwii. Dno kompletne
Cytować | Zgłoś administratorowi
fakt
+16 #2 fakt 2017-02-17 14:26
Mógłby gdyby nie umowa dzierżawy na 25 lat zawarta w 2009 r.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Młody
+25 #1 Młody 2017-02-17 07:52
Powiat mógł swój majątek pomnażać ... a teraz jeżeli dobrze zrozumiałem to Spółka się bogaci z pieniędzy podatników pozyskiwanych przy pomocy samorządów ...
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!

Kod antyspamowy
Odśwież