Wakacje w Olkuszu: Muzeum Wody - dowiedz się, skąd pochodzi woda w twoim kranie!

muzeum wodyWoda - wszyscy korzystamy z niej na co dzień, choć rzadko zadajemy sobie pytanie: jaką drogę przeszła, nim trafiła do naszego kranu? Skąd ludzie czerpali ją kilkaset lat temu? Jak wyglądały średniowieczne rury wodociągowe? Na te i wiele innych pytań związanych z cyrkulacją wody w powiecie olkuskim znajdziecie odpowiedź w Muzeum Wody.

Idea powstania najmłodszego w naszym mieście muzeum zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz burmistrza Olkusza, odkrywając przed nami tajemnice jednego z czterech żywiołów. Zwiedzający muzeum mogą prześledzić historię zaopatrzania Olkusza w wodę,muzeum wody 3 która sięga już XV wieku. Z tego okresu pochodzą zabytkowe, drewniane rury wodociągowe, którymi doprowadzano wodę do miasta. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na luksus, jakim był dostęp do bieżącej wody. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wielu mieszkańców naszej gminy codziennie nosiło wodę na swych plecach w koromysłach (nosiłkach), które możemy zobaczyć w muzeum.

Historia PWiK jest ściśle związana z istnieniem kopalni, a zwiedzający mogą prześledzić drogę wód dołowych kopalni do naszych domów. Dzięki wizycie w Muzeum Wody poznajemy narzędzia wykorzystywane przy pracach instalacyjnych, urządzenia stosowane kiedyś i dziś w laboratorium do badania jakości wody oraz jej dezynfekcji, a także przyrządy niezbędne do pracy przy kanalizacji.

Wizyta w placówce to również połączenie teorii z praktyką. Grupy zorganizowane mogą tutaj odbyć lekcję na temat procesu uzdatniania wody oraz zwiedzić stację, by przekonać się, jak ten proces wygląda w praktyce.


Ważne informacje:
Adres :Olkusz,  ul. Wspólna 2c (przy stacji uzdatniania wody)
Tel.: 32 643 10 03 wew. 12
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku 9:00 - 14:00

 

muzeum wody 4 muzeum wody 2
muzeum wody 5

 

 

 

Komentarze  

inasz
0 #2 inasz 2012-09-08 20:01
chłopie zdecyduj się, gdzie chcesz się spotkać " z laseczką", jak stale podkreślasz w Olkuszu czy w Bukownie ( do Ł....)
Cytować | Zgłoś administratorowi
wąchacz
0 #1 wąchacz 2012-09-08 13:31
no to teraz czekamy na muzeum powietrza
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!

Kod antyspamowy
Odśwież