wybor starosty6

Rada Powiatu nie przestaje zaskakiwać mieszkańców. Na pierwszy wyznaczony termin sesji dotarło tylko dziewięciu radnych. Wprawdzie na kontynuacji sesji 17 grudnia, zameldowali się wszyscy w komplecie i po jedenastogodzinnych obradach wybrano prezydium Rady i starostę, jednak kolejne głosowania pokazały, że w radzie jest klasyczny pat. Nadal nie znamy nazwiska wicestarosty ani członków zarządu. Natomiast sposób głosowania i jego wyniki stały się powodem do burzliwej dyskusji.

Wybory prezydium Rady przebiegały szybko. Na stanowisko przewodniczącego zgłoszono dwóch kandydatów: Kazimierza Ściążko i Roberta Herzyka. W tajnym głosowaniu wygrał pierwszy – Ściążko (12 do 11). Radni ustalili, że podobnie jak w poprzedniej kadencji, wybiorą dwóch wiceprzewodniczących Rady. O pełnienie tych funkcji walczyły trzy osoby. Ostatecznie zdecydowano, że zastępcami przewodniczącego będą: Jacek Osuch (14 głosów za, 6 przeciw, 3 wstrzymujące się) i Sławomir Sztaba (12 głosów za, 10 przeciw). Najmniejszym poparciem cieszył się trzeci z kandydatów  Józef Stach (11 głosów za, 8 przeciw, 4 wstrzymujące się). Jak podała przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Agnieszka Gołembiowska –  Karoń, jeden oddany głos w tych wyborach był nieważny.

wybor starosty

Punktem kulminacyjnym wieczoru był oczywiście wybór starosty. Tu nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o zgłoszone kandydatury. O fotel szefa powiatu walczyli: Łukasz Kmita i Paweł Piasny. Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów, czyli spośród 23 osobowej Rady „za” musi zagłosować co najmniej 12 radnych. Starostą został Paweł Piasny, na którego oddano 12 głosów za, 9 przeciw i 1 wstrzymujący się -razem 22 głosy. Zgodnie z protokołem Komisji Skrutacyjnej, oddano jeden nieważny głos, który zgodnie z regulaminem głosowania zaliczany jest jako „wstrzymujący się” i nie unieważnia wyniku głosowania. Kontrkandydat uzyskał 11 głosów za, 10 przeciw i 2 wstrzymujące się.

Kilka chwil po ogłoszeniu wyników na sali zapadła konsternacja i wyjaśniło się, kto oddał głos nieważny. Stało się tak za sprawą radnego Roberta Nielaby, wnioskującego o ponowne przeliczenie głosów. – Brakuje mojego głosu, a wstrzymałem się przy obydwu kandydatach – argumentował Nielaba. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej stwierdziła, że wszystko się zgadza i tylko jeden głos był nieważny, bo tylko na jednej karcie nie zaznaczono żadnego „okienka”.

wybor starosty1

Szybko pojawiły się także wątpliwości co do samych kart do głosowania. W głosowaniu na przewodniczącego Rady nazwiska dwóch kandydatów były na jednej karcie i wystarczyło zaznaczyć wybranego kandydata. W przypadku dalszych głosowań, na wiceprzewodniczących rady i starostę, głosowano na oddzielnych kartach, a na każdej karcie była możliwość oddania głosu „za”, „przeciw” lub „wstrzymania się”. Niektórzy radni podnosili, ze gdyby nazwiska obu kandydatów były na jednej karcie, sytuacja sporna dotycząca ilości oddanych głosów nie miałaby miejsca. Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę oraz wiceprzewodniczących Rady, złożony przez Jana Orkisza. Nie zabrakło też głosów proponujących wystąpienia o opinię prawną w kwestii sposobu głosowań do wojewody lub zaskarżenia uchwały o wyborze starosty.

Radni z otoczenia starosty Piasnego pytali, dlaczego zatem podobne wątpliwości nie pojawiły się po wyborze wiceprzewodniczących, skoro sposób głosowania był taki sam. Podnosili ponadto, że przed każdym głosowaniem dokładnie są wyjaśniane jego zasady.

wybor starosty3

Obecny na sesji radca prawny starostwa wyjaśnił, że w myśl regulaminu głosowania tajnego, dopuszczalne jest głosowanie zarówno na jednej karcie, jak i na dwóch. Podstawą do uznania głosu za nieważny jest zaznaczenie więcej niż jednego „okienka” na jednej karcie. W myśl tej interpretacji, dopuszczalna jest zatem sytuacja, gdy ktoś odda głos „za” na obydwu kandydatów, bo na każdej karcie zostaje zaznaczony tylko jeden kwadrat. Radca uznał wybory za ważne, gdyż liczba głosów była policzalna, a liczba kart wyjętych z urny zgadzała się z liczbą kart wydanych.

Radca stanął na stanowisku, że uchwała o wyborze starosty, jak każda inna, trafia do wojewody, który ją sprawdza. Jeśli uzna, że jest wadliwa, wówczas ją unieważni. Z kolei zarządzenie powtórnego głosowania nie było możliwe, gdyż uchwała o wyborze starosty została odczytana przez przewodniczącego rady i tym samym przyjęta, zgodnie z jej końcowym zapisem: ”uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia”.

wybor starosty4

Prawdziwy klincz powstał przy wyborze wicestarosty. Przywilej wskazania kandydata na to stanowisko przysługuje nowo wybranemu staroście. Paweł Piasny wskazał Barbarę Rzońcę powołując się na dobrą współpracę w poprzedniej kadencji i zaufanie, jakim ją darzy. W tajnym głosowaniu kandydatka „przepadła”, zdobywając 11 głosów za i 12 przeciw. Nowy szef powiatu ponownie wskazał radną Rzońcę. Wynik drugiego głosowania był identyczny. – Aby uspokoić emocje i zachować powagę Rady proponuję przerwać obrady i wyznaczyć kolejny termin sesji – zaproponował Paweł Piasny. Wniosek nie spotkał się jednak z aprobatą dwunastu radnych, więc po przerwie obrady kontynuowano. W trzecim podejściu do wskazania swojego zastępcy starosta postanowił przychylić się do oczekiwań radnych „z prawej strony sali”, czyli osób skupionych wokół PiS-u. Tym razem zaproponował kandydaturę Łukasza Piątka. Ten nie krył zaskoczenia. – Czuję się zaszczycony, ale z pokorą muszę odmówić. Lepiej byłoby zaproponować to stanowisko Łukaszowi Kmicie – odpowiedział radny Piątek. Starosta wskazał zatem kolejną kandydaturę. Była to… Barbara Rzońca. Wynik głosowania – dokładnie taki sam, jak dwa wcześniejsze. Ostatecznie na wniosek Łukasza Kmity przegłosowano wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących wyboru wicestarosty i członków zarządu.

Radni spotkają się ponownie w poniedziałek, 22 grudnia. Sesja rozpocznie się o godz. 15.00. Wiadomo, że będą obradować nad pilnymi kwestiami finansowymi powiatu.

Sprostowanie
W niniejszym tekście została podana przez nas błędna informacja, z której można by wywnioskować, że to pan Robert Nielaba oddał głos nieważny, lub za sprawą pana Nielaby ustalono tożsamość osoby która ten głos oddała. Wg oświadczenia pana Nielaby, podczas wyboru starosty, oddał on dwa głosy „wstrzymujące się”. Tożsamość osoby, która oddała głos nieważny pozostaje nieznana i jest chroniona tajemnicą głosowania. Za błędną informację serdecznie pana Roberta Nielabę i Czytelników przepraszam.
Dariusz Krawczyk
Redaktor Naczelny

wybor starosty7

wybor starosty5

wybor starosty8

 

135
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
135 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
Waldek2ELA2loleklolekale plama Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jamnik
Jamnik

Kabaret!!!

Młody
Młody

Jak radni olkuscy demokrację zrozumieli – w wyborach do Rady Powiatu Kmita zdobył 2259 głosów a Piasny 544 głosy, cały KW Kmity zdobył zaufanie 4879 Olkuszan a cały KW Piasnego 2923 osób – ……… i radni wybierają Piasnego na starostę …

belfer
belfer

zamiast dbać o gminę będzie znów chciał wiatraki stawiać (ha…..ha…ha…)ba9gb2

Młody_Olkuszanin
Młody_Olkuszanin

Czemu 3x na Rzońce? Skoro powiedzieli nie to znaczy nie. Pan Piasny z dinia na dzień traci w moich oczach. I pani Rzońca skoro dwa razy dostała NIE to powinna już dać sobie spokój

obietnice Piaśnika
obietnice Piaśnika

Pan Roman Piaśnik przed objęciem urzędu burmistrza obiecywał mieszkańcom Gminy Olkusz m.in., że:…jako Burmistrz będę zdecydowanie działał w kierunku pozytywnych zmian w naszej Gminie… Moje główne cele to: podwyższenie poziomu życia Olkuszan, pobudzenie rozwoju gospodarczego – w tym budownictwa, przygotowanie terenów pod inwestycje dające nowe miejsca pracy, przejrzystość głosowań Radnych poprzez wprowadzenie głosowania imiennego w Radzie Miejskiej, wprowadzenie prawa do inicjatyw uchwałodawczych dla Mieszkańców, wzrost bezpieczeństwa w Gminie Olkusz, wprowadzenie realnej polityki prorodzinnej oraz obniżenie podatków i powstrzymanie podwyżek opłat. Ponadto wprowadzenie budżetu obywatelskiego, dbałość o przejrzystość w przetargach i polityce kadrowej, obiektywne i wyczerpujące informowanie Mieszkańców o pracy Rady,… Czytaj więcej »

Gawoń
Gawoń

Czas Wyborów minął , amatorów też….
Idzie czas, rzemiechów – fotel Starościenki : jest nie dla Basieńki.
Proponuje z dziećmi w dwa ognie w bolesławskim Parku – jako miejsce właściwe….
😉

Gawoń i krasnoludek.
Gawoń i krasnoludek.

Czas Wyborów minął, amatorów też, idzie czas Rzemiechów.
Fotel Starościenki nie jest dla Basieńki…. 😉
Proponuję w dwa ognie z dziećmi w bolesławskim Parku , – jako miejsce właściwe…. 😉

ParszywaObluda
ParszywaObluda

[quote name=”Gawoń”]Czas Wyborów minął , amatorów też….
Idzie czas, rzemiechów – fotel Starościenki : jest nie dla Basieńki.
Proponuje z dziećmi w dwa ognie w bolesławskim Parku – jako miejsce właściwe….
;-)[/quote]
Brawo brawo i jeszcze raz brawo! Popieram. A farmerzy ziemniaki kopać!

Ania
Ania

Cyrk to mało powiedziane!

mniej niz zero
mniej niz zero

[quote name=”Młody_Olkuszanin”]Czemu 3x na Rzońce? Skoro powiedzieli nie to znaczy nie. Pan Piasny z dinia na dzień traci w moich oczach. I pani Rzońca skoro dwa razy dostała NIE to powinna już dać sobie spokój[/quote]
Bo to jest taki człek bez ambicji. Mniej niz zero. Dosłownie za ten stolek zrobi wszystko! !!!!!!!!!!!!!!!!!!

czerwony roman
czerwony roman

Trzeba dać cynk Jarosławowi, że w Olkuszewie pisiorki z komuchami się ustawiają, a wtedy nawet olkuszanin ojciec Tadeusz nie pomoże.

theon
theon

komisarzu, nie zwlekaj ! 😆

Jan Orkisz-radny
Jan Orkisz-radny

Podczas wyborów na starostę radny Piasny otrzymał 12 głosów, radny Kmita 11 głosów oraz jeden radny oddał głos nieważny – wstrzymujący się. Razem oddano 24 głosy a rada liczy 23 osoby. W wyniku odrębnych kart dla każdego kandydata na starostę doszło do zaliczenia głosu nieważnego . Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos nieważny i jeden wstrzymujący się.

cholota
cholota

[quote name=”czerwony roman”]Trzeba dać cynk Jarosławowi, że w Olkuszewie pisiorki z komuchami się ustawiają, a wtedy nawet olkuszanin ojciec Tadeusz nie pomoże.[/quote]
ZASTANÓW SIE SZATANIE CO PISZESZ !

widz
widz

Z regulaminu obrad rady powiatu wynika, że w głosowaniu tajnym wydaje się tyle kart do głosowania ilu jest radnych na sesji. Tymczasem wydano 2 karty do głosowania każdemu radnemu, jedną z nazwiskiem Kmity, drugą Piasnego. Po głosowaniu nie można w sposób bezsporny ustalić wyniku głosowania. Powinna być jedna karta do głosowania z 2 nazwiskami… Radca Prawny to prawdziwa D–a, a nie fachowiec.

macie wiatraki
macie wiatraki

[quote name=”belfer”]zamiast dbać o gminę będzie znów chciał wiatraki stawiać (ha…..ha…ha…)ba9gb2[/quote]
Powinien wystawic taki wiatrak który go dmuchnie na księżyc! I zabierze swa baaaasie.

czerwony roman
czerwony roman

[quote name=”cholota”][quote name=”czerwony roman”]Trzeba dać cynk Jarosławowi, że w Olkuszewie pisiorki z komuchami się ustawiają, a wtedy nawet olkuszanin ojciec Tadeusz nie pomoże.[/quote]
ZASTANÓW SIE SZATANIE CO PISZESZ ![/quote]
Katoliku – „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” ale co tu tłumaczyć jak pisory mają odmienną interpretacje nawet dekalogu

oszustwo do kwadratu
oszustwo do kwadratu

[quote name=”widz”]Z regulaminu obrad rady powiatu wynika, że w głosowaniu tajnym wydaje się tyle kart do głosowania ilu jest radnych na sesji. Tymczasem wydano 2 karty do głosowania każdemu radnemu, jedną z nazwiskiem Kmity, drugą Piasnego. Po głosowaniu nie można w sposób bezsporny ustalić wyniku głosowania. Powinna być jedna karta do głosowania z 2 nazwiskami… Radca Prawny to prawdziwa D–a, a nie fachowiec.[/quote]
Jak mu powiedziano …albo robisz co ci każe albo dyscyplinarka… No coz i mamy wlasnie D…. na jego miejscu schowalbym się w mysza dziure i tak na wieki pozostac.

Krasnoludek
Krasnoludek

A spiskowe CBA tym razem nie przeniosło się pod Starostwo na czas głosowania na Wicestarostę?

cholota
cholota

[quote name=”czerwony roman”][quote name=”cholota”][quote name=”czerwony roman”]Trzeba dać cynk Jarosławowi, że w Olkuszewie pisiorki z komuchami się ustawiają, a wtedy nawet olkuszanin ojciec Tadeusz nie pomoże.[/quote]
ZASTANÓW SIE SZATANIE CO PISZESZ ![/quote]
Katoliku – „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” ale co tu tłumaczyć jak pisory mają odmienną interpretacje nawet dekalogu[/quote]
A ty wiesz co to DEKALOG!!!!! ZANIM COS NAPISZESZ MILION RAZY ZASTANÓW SIE. Ale takie pustkowie w glowie co tu tłumaczyć. Marnosc nas marnosciami.

widz
widz

cd.Np. jeden z głosujący głosuje na obu kandydatów. Głos powinien być nieważny, ale w takim głosowaniu jakie się odbyło obaj kandydaci uzyskują głos za. Paranoja! Mogło się zdarzyć, że drugi z głosujących nie dokonał żadnego wyboru ( wstrzymał się od głosu ), wtedy po wyjęciu kart z urny przyjęto by, że pierwszy był za jednym kandydatem a drugi za drugim. Logiczne, ale ma się nijak do zamierzonego głosowania radnego. To jest właśnie Paranoja, czyli logiczny system urojeń. Nie można przyjąć zasad głosowania, które nie dają pewności poprawnego, zgodnego z wolą głosujących policzenia głosów. Myślę, że Wojewoda przyjmie moje rozumowanie i… Czytaj więcej »

Krasnoludek
Krasnoludek

Bo prawda jest taka , że pod podłogą, pod urną w Dworku wywiercono ponoć otwór i na pomoc wezwano CBA, ha, ha, ha 😳 Kto mieczem wojuje od miecza ginie….

stara
stara

Pamiętajmy: mmy na nich głosowaliśmy i znowu trzeba zaśpiewać:”świat się pomylił,,,,mniej niż zero,,,,,,wypijmy za błędy,za błędy na górze,,,” czyli składankę bez mała jaką stanowi nasza rada powiatu

nie rozumiem
nie rozumiem

[quote name=”Krasnoludek”]Bo prawda jest taka , że pod podłogą, pod urną w Dworku wywiercono ponoć otwór i na pomoc wezwano CBA, ha, ha, ha 😳 Kto mieczem wojuje od miecza ginie….[/quote]
mów jaśniej o co chodzi

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
Jaś
Jaś

[quote name=”Jan Orkisz-radny”]Podczas wyborów na starostę radny Piasny otrzymał 12 głosów, radny Kmita 11 głosów oraz jeden radny oddał głos nieważny – wstrzymujący się. Razem oddano 24 głosy a rada liczy 23 osoby. W wyniku odrębnych kart dla każdego kandydata na starostę doszło do zaliczenia głosu nieważnego . Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos nieważny i jeden wstrzymujący się.[/quote]

Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie:Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos nieważny i jeden wstrzymujący się”, czyli i tak Piasny WYGRAŁ!
Dlaczego więc robicie „zadymę” i obciach ?

maly
maly

a czy nie można było przygotować jednaj karty z dwoma kandydatami? Radca prawny obecny na posiedzeniu. Totalna prowokacja bo w taki brak myślenia nie wierze

baca
baca

[quote name=”Jamnik”]Kabaret!!![/quote]
Nie jaja z demokracji.
Piasny powinien proponować Rzońcę do znudzenia a potem obrazić się i iść budować wiatraki.
Zlikwidować powiat olkuski bo to cyrk a nie instytucja.

xpo
xpo

Piasny powinien nieć honor i zrzec się stanowiska, Skoro jest 23 radnych a oddano 24 głosy to jest coś nie tak.

maly
maly

a właśnie sądzę że nie powinien rezygnować. tylko powinien brać za d,pę tych co czuwali nad prawidłowością obrad i głosowania

widz
widz

[quote name=”Jaś”][quote name=”Jan Orkisz-radny”]Podczas wyborów na starostę radny Piasny otrzymał 12 głosów, radny Kmita 11 głosów oraz jeden radny oddał głos nieważny – wstrzymujący się. Razem oddano 24 głosy a rada liczy 23 osoby. W wyniku odrębnych kart dla każdego kandydata na starostę doszło do zaliczenia głosu nieważnego . Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos nieważny i jeden wstrzymujący się.[/quote] Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie:Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos nieważny i jeden wstrzymujący się”, czyli i tak Piasny WYGRAŁ!Dlaczego więc robicie „zadymę” i obciach… Czytaj więcej »

czerwony roman
czerwony roman

[quote name=”cholota”][quote name=”czerwony roman”][quote name=”cholota”][quote name=”czerwony roman”]Trzeba dać cynk Jarosławowi, że w Olkuszewie pisiorki z komuchami się ustawiają, a wtedy nawet olkuszanin ojciec Tadeusz nie pomoże.[/quote]
ZASTANÓW SIE SZATANIE CO PISZESZ ![/quote]
Katoliku – „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” ale co tu tłumaczyć jak pisory mają odmienną interpretacje nawet dekalogu[/quote]
A ty wiesz co to DEKALOG!!!!! ZANIM COS NAPISZESZ MILION RAZY ZASTANÓW SIE. Ale takie pustkowie w glowie co tu tłumaczyć. Marnosc nas marnosciami.[/quote]
Odezwał się filozoficzno – eschatologiczny brodzik intelektualny rodem z radia maRYJA

Młody
Młody

Magowie ?

PiS wygrał wybory w Olkuszu i w powiecie, a wszystkie stanowiska inni obejmują i to oni będą rzadzić i kasę brać za to ogromną …

a może zmowa, układ jakiś czy sitwa lokalna ?

bolek
bolek

[quote name=”Jan Orkisz-radny”]Podczas wyborów na starostę radny Piasny otrzymał 12 głosów, radny Kmita 11 głosów oraz jeden radny oddał głos nieważny – wstrzymujący się. Razem oddano 24 głosy a rada liczy 23 osoby. W wyniku odrębnych kart dla każdego kandydata na starostę doszło do zaliczenia głosu nieważnego . Wynik winien być następujący : Piasny 11 głosów, Kmita 10 głosów, jeden głos ni[/quote]Problem w tym, że o sposobie przeprowadzania wyboru starosty trzeba było pomyśleć podejmując uchwałę o tym jak wybierać starostę. Podjęliście taką która dopuszcza głosowanie zarówno na jednej karcie jak i na wielu. Czyli mamy np 8 kandydatów na starostę… Czytaj więcej »

Aadam
Aadam

W wyborach do Rady Powiatu Kmita zdobył 2259 głosów a Piasny 544 głosy, cały KW Kmity zdobył zaufanie 4879 Olkuszan a cały KW Piasnego 2923 osób – GDZIE wola wyborców !!!!. Czy to zalążek hunty lub mafii ? .

wiatrak
wiatrak

z głosowaniem było wczoraj jak z nazwą partii Piasnego – OdNowa, OdNowa, OdNowa…
Zadłużenie powiatu powoduje że włączono w starostwie program naprawczy- kluby sportowe, organizacje kulturalne i wydarzenia nie dostaną nic na swoje potrzeby ( a trzeba wiedzieć że wiele z nich jest finansowane po 50% z gminą). A Samorząd OdNowa jest taki popularny wśród młodych ludzi, bo pan Piasny i jego kandydaci tacy postępowi 😀

Aadam
Aadam

Jeżeli prawo,uchwała, jest niedoskonałe , złe, to co trzeba zrobić ????. W przeciwnym razie przestrzegający zaleceń,nakazów ponoszą pełną odpowiedzialność.

Misiek
Misiek

„– Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda… Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący… Yyyy… Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący… Czarna za – lub odwrotnie: czarna za… Yyyy… Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.”

Trza było głosować….kulkami 😀 😆 🙂

Aadam
Aadam

[quote name=”wiatrak”]z głosowaniem było wczoraj jak z nazwą partii Piasnego – OdNowa, OdNowa, OdNowa…
Zadłużenie powiatu powoduje że włączono w starostwie program naprawczy- kluby sportowe, organizacje kulturalne i wydarzenia nie dostaną nic na swoje potrzeby ( a trzeba wiedzieć że wiele z nich jest finansowane po 50% z gminą). A Samorząd OdNowa jest taki popularny wśród młodych ludzi, bo pan Piasny i jego kandydaci tacy postępowi :D[/quote]
Już przed wyborami przecież się wychwalał zadłużenie się zmniejsza !!! ponieważ wyprzedali teren zabudowany !!!- To tak jak by sprzedać swoje łóżko -żeby poprawić swój byt.(statut )

nowy
nowy

Załącznik do uchwały nr XXVII/318/2013
Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27.12.2013r.
Regulamin głosowania tajnego
3.Komisja Skrutacyjna przygotowuje karty do głosowania opatrzone pieczęcią Rady Powiatu w Olkuszu.
4.Kart do głosowania nie można sporządzić więcej, niż wynosi ustawowy skład Rady. 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡
5.Na karcie do głosowania Komisja Skrutacyjna określa przedmiot głosowania. W przypadku głosowania w sprawie obsadzenia równocześnie dwóch lub trzech funkcji w przedmiocie głosowania określa się ich liczbę.
6.Na karcie do głosowania Komisja Skrutacyjna umieszcza nazwisko i imię osoby, której dotyczy przedmiot głosowania lub nazwiska i imiona kandydatów na zgłaszane funkcje, dla obsadzenia których zostało zarządzone głosowanie.

Żenada
Żenada

Zaakceptowaliście tryb głosowani. O co płacz panowie RADNI ? 😮

Jan Orkisz-radny
Jan Orkisz-radny

[quote name=”Żenada”]Zaakceptowaliście tryb głosowani. O co płacz panowie RADNI ? :o[/quote]

Za przeprowadzenie wyborów władz powiatu , zgodnie z obowiązującym prawem, przez radę powiatu odpowiedzialność ponosi radca prawny starostwa. Dlaczego pierwsze wybory tj. przewodniczącego rady przeprowadzono zgodnie z regulaminem tj. umieszczając dwóch kandydatów na jednej karcie do głosowania a pozostałe wybory prowadzono niezgodnie z regulaminem umieszczając kandydatów na odrębnych kartach do głosowania. Gdzie wówczas był radca prawny starostwa? Radni mają prawo mieć pewność,że radca prawny starostwa czuwa nad przestrzeganiem prawa przez rade i jej komisje.

Robert Nielaba
Robert Nielaba

Szanowna Redakcjo , Wynik głosowania na Starostę Powiatu Olkuskiego to 12 – głosów dla Pana Pawła Piasnego i 11 głosów dla Pana Łukasza Kmity. Razem 23 głosy przy 23 radnych. Mój głos był wstrzymujący się, a ja korzystając ze swojego uprawnienia postanowiłem jod samego początku głosować jawnie rezygnując z uprawnienia do głosowania tajnego. W moim przekonaniu przez rozdzielenia kart do głosownia na każdego z kandydatów osobno pojawił się taki wynik. Radca Prawny starostwa stwierdził , że taki sposób głosownia jest prawidłowy. Ja mam odmienne zdanie. Jednak szanując prawo musimy poczekać na wynik rozstrzygnięcia nadzorczego. Informuje jednocześnie, że na podstawie art.… Czytaj więcej »

JAN KOWALSKI
JAN KOWALSKI

A MOIM SKROMNYM ZDANIEM KOWALSKIECO SZAREGO POWIEM TYLE: ” SZUKACIE DZIURY W CAŁYM PANOWIE PRZEGRANI NIE UMIECIE PRZEGRYWAĆ!”

fuj
fuj

[quote name=”Roni”]Kmita to za stołek by własne g**** zjadł i moczem popił. Wiec smacznego choć nie ma do czego.. Lepiej na roraty niech idzie i stoi tam gdzie stoją dzieci z podstawówki bo innego miejsca dla niego nie widzę.. :-|[/quote]
Żenada wstyd i kpina za takich „ludzi” jak ty. Bleee

wiatrak
wiatrak

Pan Piasny może liczyć na całe grono swoich fachowców- zwłaszcza jeden, błyskotliwy zasłynął „realistycznymi” pomysłami wysyłania naszej młodzieży do Etiopii. Na szczęście mieszkańcy Osiedla się połapali i przegrał nawet z panem B. Cóż koneksje na poziomie lokalnym stają się mało atrakcyjne i łOdNowa po pomysle z wiatrakami sięga dalej 🙂 Na swoich forach ci wytrawni politycy atakują niemiłosiernie wszystkich kontrkandydatów – od prawa do lewa, od dwudziestolatków po emerytów, dając upust swojego postępowego traktowania wszystkich po równo. A młodzi gniewni olkuskiej sceny politycznej przyklaskują takim pieniaczom, jak przyklaskiwano PO za nowoczesne spojrzenie na rządzenie. Lemingi, moje lemingi… 🙂

Robert Nielaba
Robert Nielaba

Wygrywać trzeba w uczciwej walce. I tak samo trzeba umieć przegrać. Moim zdaniem nie może być tak, że liczy się głosy jednej osoby na jednego i drugiego kandydata. Taki głos powinien zostać uznany za nieważny. Natomiast radca prawny starostwa stwierdził, że głosowanie takie było zgodne z prawem. I zdania nie zmienił. Bardziej doświadczeni radni jakimi są byli Starostowie – przed głosowaniem, w jego trakcie, ale również podczas dyskusji nie dopatrzyli się również nieprawidłowości. Ja natomiast uważam, że doszło do naruszenia prawa. Mam jeszcze nadal głęboko wiarę , że było to tylko przeoczenie, nie zaś działanie celowe. Największe pretensje mam do… Czytaj więcej »

Robert Nielaba
Robert Nielaba

I na koniec zacytuje, pkt 4 załącznika do Uchwały Rady Powiatu z dnia 27.12.2013 roku tj. Regulaminu głosowania tajnego : „Kart do głosowania nie można sporządzić więcej , niż wynosi ustawowy skład Rady” . Ustawowy skład rady to 23 osoby. W głosowaniu na starostę wydano 46 kart . Teraz niech rozstrzygnie Wydział Prawny i Nadzoru Wojewody. Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że jest to bardzo fachowy i merytoryczny wydział .
PS. Ja natomiast zastanawiam się poważnie nad koniecznością nauczenia się tych kilkudziesięciu stron na pamięć
Pozdrawiam Państwa

I jeszcze jedna uwaga do redakcji – jest bardzo poważny błąd w artykule.

Robert Nielaba
Robert Nielaba

I jeszcze jedna uwaga do Pani Redaktor. Ja odtajniłem wszystkie swoje głosowania, ponieważ tajność głosowania to uprawnienie , ale nie obowiązek. Nie głosowałem w kabinie. Na obu kartach przy głosowaniu na starostę zaznaczyłem „wstrzymuje się”. Oczywiście wynik głosowania podany w artykule też jest błędny. Ale o tym wcześniej pisałem. A z prawa do sprostowania z przyjemnością skorzystam.

Pozdrawiam
Robert Nielaba

Młody
Młody

A co to za radni którzy podczas posiedzenia milczą albo są nieprzygotowanymi ignorantami a potem publicznie krytykując posiedzenie czy jego ustalenia krytukują sameego siebie …