wybor starosty6

Rada Powiatu nie przestaje zaskakiwać mieszkańców. Na pierwszy wyznaczony termin sesji dotarło tylko dziewięciu radnych. Wprawdzie na kontynuacji sesji 17 grudnia, zameldowali się wszyscy w komplecie i po jedenastogodzinnych obradach wybrano prezydium Rady i starostę, jednak kolejne głosowania pokazały, że w radzie jest klasyczny pat. Nadal nie znamy nazwiska wicestarosty ani członków zarządu. Natomiast sposób głosowania i jego wyniki stały się powodem do burzliwej dyskusji.

Wybory prezydium Rady przebiegały szybko. Na stanowisko przewodniczącego zgłoszono dwóch kandydatów: Kazimierza Ściążko i Roberta Herzyka. W tajnym głosowaniu wygrał pierwszy – Ściążko (12 do 11). Radni ustalili, że podobnie jak w poprzedniej kadencji, wybiorą dwóch wiceprzewodniczących Rady. O pełnienie tych funkcji walczyły trzy osoby. Ostatecznie zdecydowano, że zastępcami przewodniczącego będą: Jacek Osuch (14 głosów za, 6 przeciw, 3 wstrzymujące się) i Sławomir Sztaba (12 głosów za, 10 przeciw). Najmniejszym poparciem cieszył się trzeci z kandydatów  Józef Stach (11 głosów za, 8 przeciw, 4 wstrzymujące się). Jak podała przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Agnieszka Gołembiowska –  Karoń, jeden oddany głos w tych wyborach był nieważny.

wybor starosty

Punktem kulminacyjnym wieczoru był oczywiście wybór starosty. Tu nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o zgłoszone kandydatury. O fotel szefa powiatu walczyli: Łukasz Kmita i Paweł Piasny. Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów, czyli spośród 23 osobowej Rady „za” musi zagłosować co najmniej 12 radnych. Starostą został Paweł Piasny, na którego oddano 12 głosów za, 9 przeciw i 1 wstrzymujący się -razem 22 głosy. Zgodnie z protokołem Komisji Skrutacyjnej, oddano jeden nieważny głos, który zgodnie z regulaminem głosowania zaliczany jest jako „wstrzymujący się” i nie unieważnia wyniku głosowania. Kontrkandydat uzyskał 11 głosów za, 10 przeciw i 2 wstrzymujące się.

Kilka chwil po ogłoszeniu wyników na sali zapadła konsternacja i wyjaśniło się, kto oddał głos nieważny. Stało się tak za sprawą radnego Roberta Nielaby, wnioskującego o ponowne przeliczenie głosów. – Brakuje mojego głosu, a wstrzymałem się przy obydwu kandydatach – argumentował Nielaba. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej stwierdziła, że wszystko się zgadza i tylko jeden głos był nieważny, bo tylko na jednej karcie nie zaznaczono żadnego „okienka”.

wybor starosty1

Szybko pojawiły się także wątpliwości co do samych kart do głosowania. W głosowaniu na przewodniczącego Rady nazwiska dwóch kandydatów były na jednej karcie i wystarczyło zaznaczyć wybranego kandydata. W przypadku dalszych głosowań, na wiceprzewodniczących rady i starostę, głosowano na oddzielnych kartach, a na każdej karcie była możliwość oddania głosu „za”, „przeciw” lub „wstrzymania się”. Niektórzy radni podnosili, ze gdyby nazwiska obu kandydatów były na jednej karcie, sytuacja sporna dotycząca ilości oddanych głosów nie miałaby miejsca. Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę oraz wiceprzewodniczących Rady, złożony przez Jana Orkisza. Nie zabrakło też głosów proponujących wystąpienia o opinię prawną w kwestii sposobu głosowań do wojewody lub zaskarżenia uchwały o wyborze starosty.

Radni z otoczenia starosty Piasnego pytali, dlaczego zatem podobne wątpliwości nie pojawiły się po wyborze wiceprzewodniczących, skoro sposób głosowania był taki sam. Podnosili ponadto, że przed każdym głosowaniem dokładnie są wyjaśniane jego zasady.

wybor starosty3

Obecny na sesji radca prawny starostwa wyjaśnił, że w myśl regulaminu głosowania tajnego, dopuszczalne jest głosowanie zarówno na jednej karcie, jak i na dwóch. Podstawą do uznania głosu za nieważny jest zaznaczenie więcej niż jednego „okienka” na jednej karcie. W myśl tej interpretacji, dopuszczalna jest zatem sytuacja, gdy ktoś odda głos „za” na obydwu kandydatów, bo na każdej karcie zostaje zaznaczony tylko jeden kwadrat. Radca uznał wybory za ważne, gdyż liczba głosów była policzalna, a liczba kart wyjętych z urny zgadzała się z liczbą kart wydanych.

Radca stanął na stanowisku, że uchwała o wyborze starosty, jak każda inna, trafia do wojewody, który ją sprawdza. Jeśli uzna, że jest wadliwa, wówczas ją unieważni. Z kolei zarządzenie powtórnego głosowania nie było możliwe, gdyż uchwała o wyborze starosty została odczytana przez przewodniczącego rady i tym samym przyjęta, zgodnie z jej końcowym zapisem: ”uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia”.

wybor starosty4

Prawdziwy klincz powstał przy wyborze wicestarosty. Przywilej wskazania kandydata na to stanowisko przysługuje nowo wybranemu staroście. Paweł Piasny wskazał Barbarę Rzońcę powołując się na dobrą współpracę w poprzedniej kadencji i zaufanie, jakim ją darzy. W tajnym głosowaniu kandydatka „przepadła”, zdobywając 11 głosów za i 12 przeciw. Nowy szef powiatu ponownie wskazał radną Rzońcę. Wynik drugiego głosowania był identyczny. – Aby uspokoić emocje i zachować powagę Rady proponuję przerwać obrady i wyznaczyć kolejny termin sesji – zaproponował Paweł Piasny. Wniosek nie spotkał się jednak z aprobatą dwunastu radnych, więc po przerwie obrady kontynuowano. W trzecim podejściu do wskazania swojego zastępcy starosta postanowił przychylić się do oczekiwań radnych „z prawej strony sali”, czyli osób skupionych wokół PiS-u. Tym razem zaproponował kandydaturę Łukasza Piątka. Ten nie krył zaskoczenia. – Czuję się zaszczycony, ale z pokorą muszę odmówić. Lepiej byłoby zaproponować to stanowisko Łukaszowi Kmicie – odpowiedział radny Piątek. Starosta wskazał zatem kolejną kandydaturę. Była to… Barbara Rzońca. Wynik głosowania – dokładnie taki sam, jak dwa wcześniejsze. Ostatecznie na wniosek Łukasza Kmity przegłosowano wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących wyboru wicestarosty i członków zarządu.

Radni spotkają się ponownie w poniedziałek, 22 grudnia. Sesja rozpocznie się o godz. 15.00. Wiadomo, że będą obradować nad pilnymi kwestiami finansowymi powiatu.

Sprostowanie
W niniejszym tekście została podana przez nas błędna informacja, z której można by wywnioskować, że to pan Robert Nielaba oddał głos nieważny, lub za sprawą pana Nielaby ustalono tożsamość osoby która ten głos oddała. Wg oświadczenia pana Nielaby, podczas wyboru starosty, oddał on dwa głosy „wstrzymujące się”. Tożsamość osoby, która oddała głos nieważny pozostaje nieznana i jest chroniona tajemnicą głosowania. Za błędną informację serdecznie pana Roberta Nielabę i Czytelników przepraszam.
Dariusz Krawczyk
Redaktor Naczelny

wybor starosty7

wybor starosty5

wybor starosty8

 

135
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
135 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
Waldek2ELA2loleklolekale plama Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Jan

Czy ktos wie kiedy sesja RADY Powiatu? Może w koncu wybiorą zarząd co?

Waldek2
Waldek2

[quote name=”kątem oka”]Z tych moich skromnych spostrzeżeń wynika jeden wniosek- radnych jest za dużo. Za dużo z wielu powodów, a jednym z nich jest i będzie niewątpliwa trudność z liczeniem, albo doliczeniem się oddanych głosów podczas głosowań rady. Mniejsza ilość radnych to również łatwiejszy sposób podejmowania przez nich decyzji, w ważnych dla nich sprawach. Mniejsza ilość radnych powinna również niewątpliwie usprawnić ich działania na rzecz „społeczeństwa”. Poza tym pozwoliło by to zmniejszyć wydatki o których najwięcej się jedynie mówi. Pora skończyć z tym pieprzeniem o zasadach, o interesie społecznym, o wartościach skoro wszystkim wiadomo o co chodzi. Jeśli nie wiadomo… Czytaj więcej »

kątem oka
kątem oka

Z tych moich skromnych spostrzeżeń wynika jeden wniosek- radnych jest za dużo. Za dużo z wielu powodów, a jednym z nich jest i będzie niewątpliwa trudność z liczeniem, albo doliczeniem się oddanych głosów podczas głosowań rady. Mniejsza ilość radnych to również łatwiejszy sposób podejmowania przez nich decyzji, w ważnych dla nich sprawach. Mniejsza ilość radnych powinna również niewątpliwie usprawnić ich działania na rzecz „społeczeństwa”. Poza tym pozwoliło by to zmniejszyć wydatki o których najwięcej się jedynie mówi. Pora skończyć z tym pieprzeniem o zasadach, o interesie społecznym, o wartościach skoro wszystkim wiadomo o co chodzi. Jeśli nie wiadomo o co… Czytaj więcej »

ELA
ELA

[quote name=”2lolek”][quote name=”Bolek”]PANI BARBARA RZOŃCA STAROSTĄ OLKUSKIM JUPI!!!!!!! ALE SIĘ CIESZĘ………:):):):::):):):):):):):):):):) http://www.sp.olkusz.pl[/quote%5D
POstkomuna już dosyć się ośmieszyła przy wyBORACH , bezrobociu , obiecankach, rudy sef dostaje 120 tys zł z naszych POdatków (wpłacamy do Unii 10 mld- pełna składka). PO co mu tyle kasy?? Za co to dostał (likwidacja stoczni , kopalni — Niemcy natomiast rozbudowali stocznie i kopalnie naszym kosztem !!!)[/quote]
SMUTNA PRAWDA

2lolek
2lolek

[quote name=”Bolek”]PANI BARBARA RZOŃCA STAROSTĄ OLKUSKIM JUPI!!!!!!! ALE SIĘ CIESZĘ………:):):):::):):):):):):):):):):) http://www.sp.olkusz.pl[/quote%5D
POstkomuna już dosyć się ośmieszyła przy wyBORACH , bezrobociu , obiecankach, rudy sef dostaje 120 tys zł z naszych POdatków (wpłacamy do Unii 10 mld- pełna składka). PO co mu tyle kasy?? Za co to dostał (likwidacja stoczni , kopalni — Niemcy natomiast rozbudowali stocznie i kopalnie naszym kosztem !!!)

lolek
lolek

[quote name=”Bolek”]PANI BARBARA RZOŃCA STAROSTĄ OLKUSKIM JUPI!!!!!!! ALE SIĘ CIESZĘ………:):):):::):):):):):):):):):):) http://www.sp.olkusz.pl[/quote%5D
POstkomuna już dosyć się ośmieszyła przy wyBORACH , bezrobociu , obiecankach, rudy sef dostaje 120 tys zł z naszych POdatków (wpłacamy do Unii 10 mld- pełna składka). PO co mu tyle kasy?? Za co to dostał (likwidacja stoczni , kopalni — Niemcy natomiast rozbudowali stocznie i kopalnie naszym kosztem !!!)

baca
baca

[quote name=”czerwony roman”][/quote]
Odezwał się filozoficzno – eschatologiczny brodzik intelektualny rodem z radia maRYJA[/quote]
Odwal się od radia Maryja ty rasistowski homofobie.
Co może Auschwitz uruchomisz?

ale plama
ale plama
tak
tak

[quote name=”Niezorientowana”]To kto w końcu jest starostą? Kiedy wybrano panią Rzońcę?[/quote]

W grudniu 2013 r. wybrano Barbarę Rzońca na starostę i jest nadal do chwili aż nie wybiorą nowego zarządu powiatu.

kątem oka
kątem oka

Czy ktoś z czytelników tego forum, ogarnia co się dzieje w tym b…u przy ul. Mackiewicza? Kogo mianowali, kogo wybrali a kogo odwołali. Jeśli co niektórzy nawet postanowili robić sobie kpiny z wyborów wyborców, to ich pism obowiązkiem jest informować ich o tym aby było wiadomo jaka to poważna władza będzie nas reprezentować.

Jan
Jan

To kiedy będą wybory wicestarosty i członków zarządu? Czy ktos wie ile na to jest czasu.
A jak nie wybiora to co? Komisarz czy nowe wybory?

Niezorientowana
Niezorientowana

To kto w końcu jest starostą? Kiedy wybrano panią Rzońcę?

Bolek
Bolek

PANI BARBARA RZOŃCA STAROSTĄ OLKUSKIM JUPI!!!!!!! ALE SIĘ CIESZĘ………:):):):::):):):):):):):):):):) http://www.sp.olkusz.pl

Michał2
Michał2

[quote name=”Lucia”]Co wy chcecie od radcy prawnego?Zinterpretował przepisy tak jak chciał jego pracodawca. Wszyscy radcowie prawni tak interpretują przepisy jak tego chcą ich pracodawcy. W końcu po to są przez nich zatrudniani. Panie N. Pana kombinowanie również dopomogło temu sprytnemu trickowi pana P.i jego zwolenników.Zdecyduj się Pan kogo popierasz,albo sam się staraj zostać starostą.Takie gadanie, że nie popieram P, ale mój sposób głosowania przyczynia się do wyboru tego kogo nie popieram, to włóż pan między bajki dla grzecznych dzieci,bo to jak z głosowaniami w sejmie, gdzie iluś tam posłów wychodzi z głosowania,tylko po to by umożliwić uchwalenie ustawy, z którą… Czytaj więcej »

Karol
Karol

[quote name=”olkuszanin123″][quote name=”Wiola Woźniczko”][quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]Cyt. „Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę, złożony przez Jana Orkisza.”Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego. Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.[/quote] Informacja podana w artykule została uzupełniona.[/quote]Niech go Pani się nie boi on nic nie może 😆 😆 😆 :lol:[/quote] Wniosek do prokuratury… Czytaj więcej »

Karol
Karol

[quote name=”olkuszanin123″][quote name=”Wiola Woźniczko”][quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]Cyt. „Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę, złożony przez Jana Orkisza.”Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego. Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.[/quote]Wniosek do prokuratury może złożyć każdy.Informacja podana w artykule została uzupełniona.[/quote]Niech go Pani się nie boi on nic nie może 😆 😆 😆… Czytaj więcej »

paragraf
paragraf

jeszcze nic nie zrobili a juz sie w przepisach pogubili, o stołek pokłócili.Co będzie potem ?

Karol
Karol

[quote name=”Andrea”]Panie NIELABA -sam pan widzisz ,że jest PAN-‚niegramotny; -nie pasuje pan do tej ELITY-zrezygnuj pan za w czasu i wstydu QSZCZĘŚĆ….[/quote]

Dlaczego Pan Nielaba ma oszczędzić wstydu elicie?

Misiek
Misiek

„Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego. Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.[/quote] „…to pan radny Orkisz, wielki sprawiedliwy… A ja misiek, oczekuję już parę dni odpowiedzi od pana na pytanie, czy nie miał pan dylematów moralnych głosując na p. Ściązko kandydującego na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu, którego jednocześnie obwinia pan i oskarża od kilku… Czytaj więcej »

olkuszanin123
olkuszanin123

[quote name=”Wiola Woźniczko”][quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]Cyt. „Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę, złożony przez Jana Orkisza.”
Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego.
Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.[/quote]

Informacja podana w artykule została uzupełniona.[/quote]
Niech go Pani się nie boi on nic nie może 😆 😆 😆 😆

wiola
wiola

[quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]Cyt. „Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę, złożony przez Jana Orkisza.”
Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego.
Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.[/quote]

Informacja podana w artykule została uzupełniona.

theon
theon

Panie Misiek, nawet moralność ma swoje granice….a przebiegają one jakiś metr od korytka 😀 332×48

widz
widz

[quote name=”Ciemnogród”]”
Twoje słowa toJASNOGRRÓD

Ciemnogród
Ciemnogród

„Oddany głos jest ważny gdy krzyżyk postawimy w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Na każdej karcie można oddać głos tylko na jedną osobę – czyli postawić tylko jeden krzyżyk” – to z instrukcji do niedawnych wyborów.To znaczy, że na karcie do głosowania wydanej radnym wystarczyło jedno okienko przy nazwisku ( „wybieram”). Niewstawienie krzyżyka przy nazwisku znaczy, że go „nie wybieram”. Postawienie wiekszej ilości krzyżyków na karcie lub nie postawienie żadnego powoduje, że głos jest nieważny. Na karcie nie może się znaleźć opcja „wstrzymuję się”.A to znaczy, że zamiast kart do głosowania radnym wydano do wypełnienia…….. protokoły… Czytaj więcej »

Andrea
Andrea

Panie NIELABA -sam pan widzisz ,że jest PAN-‚niegramotny; -nie pasuje pan do tej ELITY-zrezygnuj pan za w czasu i wstydu QSZCZĘŚĆ….

Eugenia
Eugenia

[quote name=”Lucia”].A Panu Kmicie radzę, że jak chce sprawować gdziekolwiek władzę, to niech się przygotuje na takie scenariusze,a najlepiej niech weźmie lekcję u pan P.Same modły nie pomogą.Pan P. też też się modli, ale wie ,że ” Królestwo moje nie jest z tego świata”[/quote]Opatrzność Opatrznością, ale nie zaszkodzi ją trochę wspomóc. Natchnienie natchnieniem,ale nawet na konklawe negocjują i spiskują. Jak widać, te odwieczne i przyziemne metody są nadal skuteczne i dają bardziej namacalne i wymierne efekty w otaczającej nas ziemskiej rzeczywistości – Ora et labora Panie Kmita – Labora nad skutecznością swoich politycznych działań,bo bez niej nie ma się co… Czytaj więcej »

Lucia
Lucia

Co wy chcecie od radcy prawnego?Zinterpretował przepisy tak jak chciał jego pracodawca. Wszyscy radcowie prawni tak interpretują przepisy jak tego chcą ich pracodawcy. W końcu po to są przez nich zatrudniani. Panie N. Pana kombinowanie również dopomogło temu sprytnemu trickowi pana P.i jego zwolenników.Zdecyduj się Pan kogo popierasz,albo sam się staraj zostać starostą.Takie gadanie, że nie popieram P, ale mój sposób głosowania przyczynia się do wyboru tego kogo nie popieram, to włóż pan między bajki dla grzecznych dzieci,bo to jak z głosowaniami w sejmie, gdzie iluś tam posłów wychodzi z głosowania,tylko po to by umożliwić uchwalenie ustawy, z którą się… Czytaj więcej »

dYL_sOWIZDRZAŁ
dYL_sOWIZDRZAŁ

[quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]
Czekam na orzeczenie wojewody i śledztwo prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w oparciu o informacje prasowe lub wniosek radnych.[/quote]
Moralność Kalego.

dYL_sOWIZDRZAŁ
dYL_sOWIZDRZAŁ

[quote name=”N”]Za wolnościowym charakterem tajności głosowania w kontekście uprawnienia wyborcy, wypowiedział się marginalnie Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2011 roku (sygn. akt K 9/11) …… [/quote] Z całym szacunkiem dla TK, i dla ustawodawców. Po jaką cholerę pisać, że głosowanie jest tajne skoro dopuszczalna jest jawność. Wykładnia TK wydaje się być i chyba jest przejawem schizofrenicznego powiedzenia „jestem za, a nawet przeciw” i staje się przesłanką do anarchii. Glosowanie tajne nie jest głosowaniem jawnym i narzuca pewne reguły postępowania. Wolność nie jest pojęciem bezgranicznym. Wolność jednostki kończy się tam gdzie zaczynają się prawa innego człowieka (w tym… Czytaj więcej »

wajlet
wajlet

A wyborcy mają prawo wierzyć, że kandydujący do organow władzy samorządowej i wybrani do nich TO POWAŻNI LUDZIE MAJĄCY WIEDZĘ O ZASADACH ICH FUNKCJONOWANIA , A NIE IGNORANCI NIE ZNAJĄCY WŁASNEGO REGULAMINU!!!! WSTYD I HAŃBA DLA WSZYSTKICH 23 RADNYCH!!!!!!![quote name=”Jan Orkisz-radny”][quote name=”Żenada”]Zaakceptowaliście tryb głosowani. O co płacz panowie RADNI ? :o[/quote] Za przeprowadzenie wyborów władz powiatu , zgodnie z obowiązującym a wyborcyprawem, przez radę powiatu odpowiedzialność ponosi radca prawny starostwa. Dlaczego pierwsze wybory tj. przewodniczącego rady przeprowadzono zgodnie z regulaminem tj. umieszczając dwóch kandydatów na jednej karcie do głosowania a pozostałe wybory prowadzono niezgodnie z regulaminem umieszczając kandydatów na odrębnych… Czytaj więcej »

Misiek
Misiek

Panie Janie Orkisz pana aktywność w autopromocji swojej praworządności jest zadziwiająca!A jak u pana jest z osobistą moralnością jako człowieka?Od kilku lat jawi się pan jako wielki obrońca i krytykant prywatyzacji Olkuskiego szpitala, uważa pan pisząc przeróżne skargi do prokuratury, czy też NIK-u, iż przy prywatyzacji tegoż szpitala popełniono szereg przestępstw. Wśród głównych winowajców tej złej w-g pana prywatyzacji wymienia pan w jednym szeregu p.Gądek, p.Konarskiego i p. Ściążko. I tu powrócę do pytania o pana moralność…Jak się pan czuł podczas ostatniej sesji rady powiatu głosując na p. Ściążko, który min dzięki pańskiemu głosowi został przewodniczącym rady…Nie miał pan dylematów… Czytaj więcej »

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP

Ustawa o samorządzie powiatowym stanowi :
Art. 79. 1. Uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.
2. Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności
uchwały lub w toku tego postępowania, może wstrzymać wykonanie uchwały.

Czekam na orzeczenie wojewody i śledztwo prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w oparciu o informacje prasowe lub wniosek radnych.

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP

Cyt. „Pojawił się nawet wniosek o powtórzenie wyborów na starostę, złożony przez Jana Orkisza.”
Oświadczam, że zgłosiłem wniosek o powtórzenie wyborów nie tylko starosty ale także wiceprzewodniczących rady, gdyż te wybory zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem Uchwały Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 27 grudnia 2013 r. w sprawie regulaminu głosowania tajnego.
Oczekuję ,że zgodnie z Prawem Prasowym Pani Redaktor dokona sprostowania tego zapisu w treści artykułu w wersji elektronicznej i drukowanej.

jeszcze on
jeszcze on

[quote name=”prawnik”]Czy Przewodniczący Rady skierował już wniosek do Prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych tj. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej i radce prawnego starostwa.[/quote]
oraz przeciw Przewodniczącemu Rady, który uchwałę uprawomocnił poprzez jej ogłoszenie.

prawnik
prawnik

Czy Przewodniczący Rady skierował już wniosek do Prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych tj. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej i radce prawnego starostwa.

stinek
stinek

Członkowie komisji skrutacyjnej powinni automatycznie zostać członkami komisji budżetowej! Skoro tak rewelacyjnie potrafią zliczyć do 23 (24?) to i z liczeniem budżetu sobie poradzą.

pIs
pIs

[quote name=”Cudny Riszko”]Odsyłam do przeczytania i wyciągnięcia wniosków z artykułu w Pulsie Olkusza CUD NAD URNĄ[/quote]

Nie czytaj artykułów tylko idź na sesję i zobaczysz gdzie prawda.

Koryto
Koryto

[quote name=”green Day”][quote name=”Karol”][quote name=”xpo”]Piasny powinien nieć honor i zrzec się stanowiska, Skoro jest 23 radnych a oddano 24 głosy to jest coś nie tak.[/quote]
Też uważam, że powinien mieć honor.[/quote]
A jak się nie mialo nigdy honoru…![/quote]

Koryta i władzy nie zdobywa się HONOREM lecz szantażem, podstępem i układami.Judasze przetrwali i maja się dobrze.

green Day
green Day

[quote name=”Karol”][quote name=”xpo”]Piasny powinien nieć honor i zrzec się stanowiska, Skoro jest 23 radnych a oddano 24 głosy to jest coś nie tak.[/quote]
Też uważam, że powinien mieć honor.[/quote]
A jak się nie mialo nigdy honoru…!

green Day
green Day

[quote name=”chiński manadaryn”]Zaczyna mnie poważnie martwić to całe towarzystwo, które legło w prostym wyborze starosty. Wyborze które sprowadzało się do policzenia 23 oddanych głosów. Okazał się że wynik ten wynosi 24. Obawiam się że to był większy kaliber, chyba że ktoś był zbyt mało rozgarnięty i dal ciała. przez co wybory te należało od razu powtórzyć i to w taki sposób- jedna karta z nazwiskami kandydatów. Gra ta nie toczy się uczciwie co najbardziej widać z pozycji przeciętnego mieszkańca dla którego przeprowadzenie tych wyborów w taki sposób zaczyna budzić poważne obawy. Gdyby nawet radni byli nowicjuszami, to wybory te przeprowadzili… Czytaj więcej »

ab
ab

[quote name=”Misiek”]”– Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda… Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący… Yyyy… Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący… Czarna za – lub odwrotnie: czarna za… Yyyy… Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.”

Trza było głosować….kulkami 😀 😆 :-)[/quote]
A jaką metodą wybrać metodę głosowania ?

Lala
Lala

[quote name=”Cudny Riszko”]Odsyłam do przeczytania i wyciągnięcia wniosków z artykułu w Pulsie Olkusza CUD NAD URNĄ[/quote]

Nie przepadałam za ta gazetą , ale ten artykuł tam jest dużo lepszy i chyba bardziej obiektywny.

chiński manadaryn
chiński manadaryn

Zaczyna mnie poważnie martwić to całe towarzystwo, które legło w prostym wyborze starosty. Wyborze które sprowadzało się do policzenia 23 oddanych głosów. Okazał się że wynik ten wynosi 24. Obawiam się że to był większy kaliber, chyba że ktoś był zbyt mało rozgarnięty i dal ciała. przez co wybory te należało od razu powtórzyć i to w taki sposób- jedna karta z nazwiskami kandydatów. Gra ta nie toczy się uczciwie co najbardziej widać z pozycji przeciętnego mieszkańca dla którego przeprowadzenie tych wyborów w taki sposób zaczyna budzić poważne obawy. Gdyby nawet radni byli nowicjuszami, to wybory te przeprowadzili by sprawniej… Czytaj więcej »

Lala
Lala

A kto podpisał się pod takim regulaminem ?

Jolka
Jolka

Nasi „etatowi” politycy dobrze się zabezpieczyli. Jeśli nie powiat, to miasto – jeśli nie miasto to powiat. A wszystko „pro publico bono”. Ale czy na pewno?

Cudny Riszko
Cudny Riszko

Odsyłam do przeczytania i wyciągnięcia wniosków z artykułu w Pulsie Olkusza CUD NAD URNĄ

chiński manadaryn
chiński manadaryn

Panie Pawle nie starosto. Wybory należało powtórzyć, a wniosek taki powinien złoży nie kto inny, tylko pan. Tym bezpardonowym parciem na fotel, udowodnił pan że nie nadaje się pan do pełnienia takiej zaszczytnej funkcji. Moim zdaniem do żadnej publicznej, ponieważ osoba która o taką się ubiega powinna cieszyć się najwyższym autorytetem. Pan oczywiście nadal uważa pan go nie stracił. Pozostawiam wiec sprawę za otwartą, a dyskusja powinna się toczyć czym jest ten autorytet, skoro jedni uważają że go mają nadal chociaż gwarancji nie ma na to,że go mieli kiedykolwiek. Ten ostatni wątek nie jest adresowany do nikogo szczególnego , a… Czytaj więcej »

czub
czub

Nie wiem czy się śmiać czy płakać…. Mam kilka pytań. Czy wszyscy Radni przeczytali ten regulamin przed sesją? Czy on jest zrozumiały? Może warto było napisać konkretny regulamin wyboru starosty i jego zastepców, a nie ogólny regulamin głosowania tajnego? Albo sporządzić regulamin na konkretna sesję? A tak w ogóle, czy któryś radny jest prawnikiem?
Na koniec pierwszy lepszy znaleziony przeze mnie regulamin w internecie. Czy widać różnice?
http://bipkozienicepowiat.pl/upload/Za%C5%82.%20do%20Uchwa%C5%82y%2011%2010.pdf
Z ukłonami,

N
N

Za wolnościowym charakterem tajności głosowania w kontekście uprawnienia wyborcy, wypowiedział się marginalnie Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2011 roku (sygn. akt K 9/11) – tezy tej wypowiedzi dotyczą ogólnej zasady tajności głosowania: „Dla wyborcy tajność głosowania jest przywilejem, z którego może on skorzystać, choć nie ma takiego obowiązku. Oddanie głosu w spohttp://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/polityka/wybory-samorzadowe-2014/11336-12-za-9-przeciw#sób jawny, o ile nie stanowi formy agitacji wyborczej, nie wiąże się dla niego z żadnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi”.

dYL_sOWIZDRZAŁ
dYL_sOWIZDRZAŁ

Głosowanie kartami do głosowania, w której są trzy opcje do wyboru (za, przeciw, wstrzymuję się ) jest racjonalne wyłącznie przy jednym kandydacie na stanowisko w tym przypadku starosty. Gdy jest dwóch kandydatów posługiwanie się tego rodzaju dwiema kartami do głosowania może doprowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której na 23 radnych, każdy z kandydatów otrzyma np. po 22 głosy za i po jednym przeciw. Twierdzenie Radcy Prawnego, że dopuszczalne są dwie formy głosowania tajnego ( na różnych kartach do głosowania) jest moim zdaniem o tyle uprawnione o ile dotyczy konkretnej ilości kandydatów tzn. Zawsze jedna karta do głosowania lecz : przy… Czytaj więcej »