Olkuski szpital – jest nieźle, ma być lepiej

28
4
nowy_szpital_olkusz

– Przyszły rok zapowiada się dobrze. Narodowy Fundusz Zdrowia docenił ciężką pracę naszej placówki i przyszłoroczny kontrakt ma być przyzwoity – twierdzi dyrektor Krzysztof Bestwina. Jakie plany ma dyrekcja Nowego Szpitala w Olkuszu na najbliższych kilkanaście miesięcy?

Wiosną dyrektor Bestwina zapowiadał przeniesienie oddziału neurologicznego do głównego budynku oraz utworzenie pododdziału udarowego. Na razie nie udało się tego zrealizować. – Sprawę skomplikowały przepisy, które się wzajemnie wykluczają. Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa pewne warunki dotyczące tworzenia oddziałów. Na podstawie ministerialnych rozporządzeń prezes NFZ wydaje swoje zarządzenia, dotyczące kontraktowania usług. W tym przypadku nastąpiła sprzeczność, czy może istnieć pododdział urazowy, czy też ma być osobnym oddziałem. Teraz czekamy na najnowsze zarządzenie władz NFZ. Mamy gotową dokumentację tego zadania i raczej przeprojektujemy ją tak, by obok neurologii istniał osobny oddział poudarowy. Z NFZ mamy informację, że nowy oddział zostanie objęty kontraktem. To przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w pierwszym kwartale przyszłego roku – wyjaśnia Krzysztof Bestwina.

W tym roku dość mały kontakt miała kardiologia. Dyrekcja Nowego Szpitala twierdzi, że musiała dopłacać do tego oddziału, ale była to świetna inwestycja. – NFZ ocenił, że kardiologia w Olkuszu się sprawdza i zaproponowano nam lepsze warunki niż obecnie – dodaje Bestwina. Plany szefa olkuskiej placówki są rozległe. W przyszłym roku na oddziale kardiologicznym mają być przeprowadzane zabiegi wstawiania rozruszników serca. Na to być może zostaną przyznane dodatkowe środki z Funduszu.

Dyrekcja Nowego Szpitala uważa, że jest coraz lepiej. – Świetnie sprawdza się interna, personel pokazuje, na co go stać. Zresztą inne oddziały radzą sobie równie dobrze. Na ginekologii przeprowadzane są specjalistyczne zabiegi, które wcześniej pacjentki musiały wykonywać poza Olkuszem. Mamy dobrych fachowców i na pewno będziemy poszerzać zakres zabiegów. Neurologia, chirurgia – tu także mamy się czym pochwalić. Poza tym odzyskaliśmy część poradni, które kilka miesięcy temu nie miały kontraktu: endokrynologiczną, leczenia bólu oraz logopedyczną  – wylicza Krzysztof Bestwina.

Według zapowiedzi dyrekcji placówki w przyszłym roku ma być jeszcze lepiej. Poza przeniesieniem neurologii, utworzeniem oddziału udarowego i poszerzeniu zakresu zabiegów na niektórych oddziałach, szpital ma zostać doposażony, głównie na bloku operacyjnym. W planach jest też utworzenie specjalistycznej poradni medycyny sportowej oraz szkoły rodzenia. Być może po przeniesieniu oddziału neurologicznego w pomieszczeniach, gdzie obecnie się mieści, będą świadczone zabiegi rehabilitacyjne w szerszym zakresie, m. in. kardiologiczne i pourazowe.

28 KOMENTARZE

 1. [quote name=”Młody”]Jeżeli jest tak ekstra to komu było potrzebne to przedwyborcze bicie piany na łamach PO. Czy będą pozwy o zniesławienie. Nie mam zdania jaka jest prawda bo nie miałem potrzeby korzystania z usług szpitala …[/quote]

  i ciesz się …

 2. Na posiedzeniu Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Olkuszu w dniu 29 czrwca br. Pan Prezes Roślewski zapewniał radnych, że w br. zostanie przeznaczonych 6,5 mln zł na inwestycje w Olkuskim szpitalu. Jestem częstym pacjentem tego szpitala i tych inwestycji nie widać. Nie wynika rownież nic z tego artykułu. Jest nieźle , ma być lepiej ale komu ? – napewno spółce ze Szczecina.

 3. 20 pąździernika br. Dyrektor ZOZ w Olkuszu został powiadomiony przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, że wniosek ZOZ o dofinansowanie ze środków UE, rozbudowy szpitala w Olkuszu może być realizowany,gdyż są wolne środki. Czyli kolejne kilka mln zł tracimy z powodu prywatyzacji szpitala. Znowu zyskają sąsiedzi. A my będziemy żyć nadzieją ,że „ma byc lepiej”

 4. co znaczą słowa,, nie źle,,, jakichkolwiek inwestycji brak ,!!!!!przy przepychance o pogotowie padały słowa ,,jest źle ,dlatego tak drastycznie obniżamy opiekę przed szpitalną,czyli ktoś przejadł pieniądze na ZRM, o dziwo konsultant wojewódzki pisze o ekonomi w ratownictwie-czy ten pan zapomniał o jakości usług?
  czy na potrzeby GNS użył takich zdań!!! to kolejne pytanie.Coraz mniej pracowników, totalny chaos ,bezwład, nikt nie wie co bedzię jutro?kolejki do lekarzy,leki-jak sam sobie kupisz,nici do operacji u szewca itd.Pani redaktor ?czy aby pisanie na temat tego super tworu GNS nie ma na celu podbudowywanie tworu na glinianych nogach? Proponuje ,proszę napisać jak będzie prawdziwy sukces!!! bo jest pani udziałowcem w opowieściach ,może,kiedyś,poczekajcie,na pewno itd.proszę o rzetelność,przecież pani wie że wypowiedzi szanownej dyrekcji sa pod publiczkę

 5. Czytając tytuł, byłem przekonany, że chodzi o wyniki z kontroli przeprowadzanej przez NIK. Być może bardziej wtajemniczeni już go znają, bo już chyba najwyższa pora by ujrzał on światło dzienne. Rewelacji raczej nie należy się spodziewać, bo trzeba by być wyjątkowo naiwnym by takich rewelacji oczekiwać. Dlaczego, niech każdy odpowie sobie sam. Nie od dziś wiadomo, jeśli ktoś jest zadowolony , to drugi już niekoniecznie, a jak ktoś robi tak dobry interes to zazwyczaj kosztem drugiego , albo pozostałych. Z dotychczasowych, nawet tu przeczytanych opinii na temat szpitala, trudno doszukać przeważających za jego prywatyzacją. Czy to możliwe ,aby tak spora ilość osób, mogła nie mieć racji co do decyzji jakie zapadły w ich imieniu i dla ich dobra. Widocznie nie, skoro chorują i nie zamierzają przestać. Szczególnie ci którzy chorobami serca, doprowadzili do strat kardiologię. Apeluję więc do nich, by ramach miłości i tolerancji dla szpitala, byli zdrowsi, czego im i sobie życzę.

 6. Pani Wiolu. Informacja nie jest pełna. W 2-iej połowie przyszłego roku planowane jest otwarcie na bloku operacyjnym oddziału transplantacji serca i wątroby. Z kolei pod koniec III kwartału oprócz nowozakupionego tomografu zostanie zainstalowany aparat PET umożliwiający kompleksową diagnostykę dla planowanego w 1 połowie 2013 roku oddziału onkologicznego. W tym samym roku zaplanowano otwarcie pracowni izotopowej połączonej z w pełni profesjonalną poradnią leczenia tarczycy. Na 2015 zaplanowano stopniowe wyburzanie starych obiektów szpitala i budowę nowego w miejscu parkingu, biurowca i kiosku spożywczego. Z czasem na miejscu wyburzonych budynków powstanie nowoczesne centrum regionalne ratownictwa medycznego z satelitarnym systemem powiadamiania i śledzenia pojazdów ratowniczych. NFZ zapewnił, że kontrakt na lata 2012,2013,2014 i 2015 będzie rosnąć geometrycznie, a więc wszystkie te przedsięwzięcia są jak najbardziej realne.
  Ryszard Wanad
  Specjalista ds PR i akwizycji

 7. W szpitalu dzieje się źle i dziwię sie tytułowi wystarczyło byc na ostatniej sesji rady powiatu. jedyne rozwiązanie to wy… „jak mawia klasyk” tej spółki i niechaj wracają sobie do Szczecina. Następnie rozpocząć normalne zarzadzanie takie jak np w Chrzanowie. Bo tam nie jest żle.

 8. [quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]20 pąździernika br. Dyrektor ZOZ w Olkuszu został powiadomiony przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, że wniosek ZOZ o dofinansowanie ze środków UE, rozbudowy szpitala w Olkuszu może być realizowany,gdyż są wolne środki. Czyli kolejne kilka mln zł tracimy z powodu prywatyzacji szpitala. Znowu zyskają sąsiedzi. A my będziemy żyć nadzieją ,że „ma byc lepiej”
  Panie Janie , jeżeli dodamy pieniądze, które ZOZ musiał wypłacić za zwolnienia grupowe i ugody z tytułu przegranych pozwów z byłymi pracownikami o odsetki od trzynastek, oraz pieniądze, które spółka płaci dla tak rozbudowanego kierownictwa zoz u i nzoz u , a także za tzw. konsultacje i doradztwo , to może ucbierać sie ok 10 mln zł . Za taką kwotę można wybudować blok operacyjny , szpitalny oddział ratunkowy, sterylizację i pomieszczenia dla rehabilitacji, tak jak czynią to nasi sąsiedzi z zakladach publicznych.

 9. Czy zabiegi rehabilitacyjne w sypiacym sie labiryncie podziemia szpitalnego spełniaja wymogi unijne? Czy szpital zamierza cos zrobić z warunkami spartańskimi jakie tam panuja? Punkt rehabilitacyjny na ponad 100 tysieczna liczbe mieszkancow powiatu wprowadza ludzie do prymitywnych, obskurnych, sypiacych sie warunkow XIX wieku jest uwłaczaniem godnosci pacjenta. Czy to sa standardy UE? czy moze lekcewazenie i ponizanie za nasze pieniadze ludzi chorych?

  Czy sa jakies palny, aby poprawic warunki rehabilitacji w przyszlym roku 2012, czy dalej bedzie robiony sped ludzi , niczym bydla, do piwnic podziemia szpitalnego?

  Czy p.dyrektor lub RN chcieliby miec tam swoje gabinety?

 10. [quote name=”aaa”][quote name=”Jan Orkisz Radny UP”]20 pąździernika br. Dyrektor ZOZ w Olkuszu został powiadomiony przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, że wniosek ZOZ o dofinansowanie ze środków UE, rozbudowy szpitala w Olkuszu może być realizowany,gdyż są wolne środki. Czyli kolejne kilka mln zł tracimy z powodu prywatyzacji szpitala. Znowu zyskają sąsiedzi. A my będziemy żyć nadzieją ,że „ma byc lepiej”
  Panie Janie , jeżeli dodamy pieniądze, które ZOZ musiał wypłacić za zwolnienia grupowe i ugody z tytułu przegranych pozwów z byłymi pracownikami o odsetki od trzynastek, oraz pieniądze, które spółka płaci dla tak rozbudowanego kierownictwa zoz u i nzoz u , a także za tzw. konsultacje i doradztwo , to może ucbierać sie ok 10 mln zł . Za taką kwotę można wybudować blok operacyjny , szpitalny oddział ratunkowy, sterylizację i pomieszczenia dla rehabilitacji, tak jak czynią to nasi sąsiedzi z zakladach publicznych.[/quote]
  Fajnie prowadzi się dialog samemu ze sobą?

 11. Tylko potraficie narzekać, a sami pewnie nic szczególnego w życiu nie osiągnęliście. Nic wam nie pasuje.
  A czy pamiętacie jak CUDOWNIE było w naszym szpitalu jeszcze dwa lata temu ?
  Strajki, strajki, strajki – czy komuś tego brakuje po tych dwóch latach. Brakuje ale tylko lokalnym „polityczkom”, bo mieszkańcy chcą być leczeni w szpitalu i to wszystko !

 12. Reformatorzy olkuskiego szpitala powinni poczuć się nieco rozczarowani. Oni przecież jako pierwsi i nieliczni odpowiedzieli na apel gorącej orędowniczki prywatyzacji i to nie nie dla dobra społeczeństwa, ale z konieczności realizowania programu partii.
  Dziś matka chrzestna tego programu, otrzymała nową rolę. Na jak długo tego nikt nie wie. Wiadomo jednak, że w dotychczasowej roli, wybitnej kariery nie zrobiła i gwiazdorstwem tego nazwać nie można. Tak jak komercji ze sztuką nie można pogodzić, tak samo leczenia z komercjalizacją , bowiem stanowi sprzeczność z tą ideą i jej zasadami. Zasadami, które się wzajemnie wykluczają. Nowy szyld, na starych murach, to za mało aby szpital stał się nowy. Raczej przenicowany , jak stare spodnie, które przez taki zabieg nowymi nie będą. Nie mam nic przeciwko powstawaniu nowych placówek tego typu, natomiast wykorzystywanie istniejących, tyle samo ma wspólnego z inwestowaniem co wspomniana sztuka z komercją. Może nawet i mniej. Czy warto było???

 13. Byłem ostatnio leczony na oddziale chirurgicznym i jestem bardzo zadowolony. Nie ma dla mnie znaczenia czy szpital jest publiczny, czy prywatny ważne jest aby świadczył usługi medyczne na dobrym poziomie. Ja po ostatniej wizycie jestem zadowolony.

 14. [quote name=”pacjent”]Byłem ostatnio leczony na oddziale chirurgicznym i jestem bardzo zadowolony. Nie ma dla mnie znaczenia czy szpital jest publiczny, czy prywatny ważne jest aby świadczył usługi medyczne na dobrym poziomie. Ja po ostatniej wizycie jestem zadowolony.[/quote]

  To jest list z TAMTEGO ŚWIATA! 🙂

 15. oddz psychiatryczny-
  nie dość, że racje żywnościowe są jedynie na tzw. podtrzymanie funkcji życiowych, np. śniadanie-5 kromek chleba, kosteczka masła (chyba masła) o wielkości 2x2x0,5 cm, do tego ser biały albo 2 plasterki drobiowej szynki albo 1 parówka zimna (to już wyjątkowo dobre menu), obiad-byle zupa wodzianka bez smaku, ziemniaki, jakiś sos i marchewka z groszkiem albo ryż ze śmietaną, o deserze, który jest wpisany w menu można zapomnieć, bo nigdy nie dają, kolacja-jak śniadanie, ale to nie jest najgorsze…najgorsze jest samo „leczenie” – piszę w cudzysłowie, bo w nowym szpitalu leczenie ogranicza się do tego, że pielęgniarki wykrzykują w niebogłosy, że czas wziąć leki, w zależności od tego, jaki pacjent ma jaką dawkę krzyczą tak kilka razy dziennie, dziewczyna z porażeniem leży cały dzień na łózku, podczas próby wyczołgania się z łóżka i pokoju, zamiast jej pomóc, dostała regularny OPR od jednej z sióstr pielęgniarek, ot i koniec leczenia.

 16. No w sumie jest jeszcze konsylium lekarzy, wizytują z rana, wszyscy niemalże stoją na baczność, a na pewno truchleją, otóż owo konsylium pyta pacjenta jak się czuje i nie czekająć na odpowiedź testują pacjenta jaki by mu tu lek zastosować….tragedia straszna, podejście gorsze niż do zwierząt, głęboko współczuję chorym, z takim leczeniem, pacjent na pewno zwariuje !! lepiej zamknąć ten oddział niż tam „przetrzymywać” chorych, to jest przerażające

 17. Kontrola prywatyzacji szpitala i wypełniania funkcji nadzorczej przez Zarząd Powiatu w Olkuszu nad SP ZOZ i NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, prowadzona przez NIK zostala zakończona. Protokół z kontroli jest w starostwie i będzie zamieszczony na stronie internetowej starostwa w BIP. Jest to dokument jawny