Aktywność studentów olkuskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku nie ogranicza się wyłącznie do udziału w wykładach, zajęciach fakultatywnych, czy integracyjnych imprezach. Co pewien czas sami organizują przedsięwzięcia pozwalające dzielić się zainteresowaniami, zaprezentować talenty. Ostatnio wystawili spektakl o styku dwóch kultur na krakowskim Kazimierzu. Przedstawienie zatytułowane „Dwa światy” przygotowała studencka grupa I, której przewodniczącą jest Anna Pieczyrak. W realizacji pomysłu fachowej pomocy udzieliła reżyser i instruktor teatralny Miejskiego Ośrodka Kultury Stanisława Szarek. Współpraca ta zaowocowała też zaproszeniem na scenę jej wokalnie utalentowanej córki oraz chóru z Klucz. Złożoną przez Annę Pieczyrak propozycję udziału w spektaklu przyjął też Zenon Krukowiecki, słuchacz UTW, dawniej solista zespołu UJ „Słowianki”, a obecnie śpiewający  z grupą „Prasłowianki”.

Co studenci zobaczyli w wykonaniu swych koleżanek, kolegów i zaproszonych do współpracy osób? Celem wystawionego na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawienia było ukazanie przedwojennej koegzystencji dwóch kultur – polskiej i żydowskiej – na przykładzie krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Stąd wśród przygotowanych scen, dialogów, recytacji i piosenek znalazły się najbardziej charakterystyczne elementy obu narodowych tradycji oraz obyczajów. Uzupełniały je wyświetlane na ekranie kinowym zdjęcia z różnych miejsc Kazimierza, m. in. z ul. Szerokiej. Ustawione na scenie stoliki, siedzący przy nich i rozmawiający ludzie oddawali klimat ulicznego kawiarnianego ogródka. Występujący w „Dwóch światach” słuchacze UTW zadbali też o odpowiednie stroje. Całości dopełniała muzyka, a wśród wykorzystanych na potrzeby spektaklu melodii nie mogło zabraknąć „Hevenu shalom aleichem” („Niesiemy Wam pokój”) oraz „Hava nagila” („Radujmy się”).

Tak, jak przed wielu laty w Królewskim Grodzie, a też i w wielu innych miastach Polski, tak i na deskach MOK podczas spektaklu „Dwa światy” dwie bardzo różne kultury współistniały, dopełniały się, razem tworzyły koloryt wielonarodowego społeczeństwa.
Czym słuchacze UTW zaskoczą nas następnym razem? Warto przekonać się przychodząc na otwarte dla wszystkich zainteresowanych czwartkowe wykłady i nietypowe zajęcia, jak choćby wspomniane powyżej przedstawienie grupy I.

Zdjęcia: Danuta Schewitz OUTW

Tekst: MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze