Relacje uczestników bitwy pod Krzywopłotami i Załężem

Hucznie, bo jakże inaczej, obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Ziemia Olkuska ma swoje znaczące miejsce w czynie niepodległościowym. Pod Krzywopłotami wszak i Załężem rozegrała się jedna z pierwszych bitew, w jakich brali udział legioniści Józefa Piłsudskiego; sam Naczelnik nazwał ją „polskimi Termopilami” (fot. 1 - narada sztabu austriackiego i Piłsudskiego na zboczu wzgórza św. Krzyża; w tle cmentarz i kaplica w Bydlinie 9 listopada 1914).

W 100-lecie niepodległości [ZDJĘCIA, FILM]

W minioną niedzielę na terenie całego kraju hucznie obchodzone było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Również Ziemia Olkuska uczciła ten doniosły moment w historii naszego państwa.

Miasteczka w niezwykłej tonacji

9 listopada w MOK-Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii Adama Sowuli „Miasteczka w niezwykłej tonacji”. Szczególna to okazja, ponieważ znany olkuski fotografik świętuje właśnie trzydziestolecie swojej pracy jako instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

Zgłoś kandydatów do "Cordis Nobilis"

Do końca listopada trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do Nagrody dla Osób Działających Na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis”. Zostaną one wręczone po raz dziewiąty.

Dzwonnica w Cieplicach ku pamięci poległych [ZDJĘCIA]

Stary cmentarz w lesie cieplickim nieopodal Jangrota to bodaj największa pod względem liczby pochowanych żołnierzy, poległych na małopolskiej trasie Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej nekropolia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród spoczywających tu ofiar walk toczonych między oddziałami austro-węgierskimi i rosyjskimi w listopadzie 1914 r. jest wielu orawskich Słowaków. W czwartek, 8 listopada na cmentarzu odbyła się uroczystość poświęcona ich pamięci.