Otwarte Rodaki

Festiwal „Otwarte Zagrody”, zorganizowany już po raz drugi we wsi Rodaki (gmina Klucze), spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wielbicieli sztuki ludowej i ginącej w pośpiechu dnia codziennego tradycji. Mieszkańcy tej niezwykle romantycznej wsi otworzyli swoje domy i ogrody dla oczu ciekawych turystów nie tylko z powiatu, ale z całej Polski i nawet zagranicy. Klimat tego miejsca jest prawdziwym magnesem dla artystów, kulturoznawców, etnografów, fotografów i ludzi wrażliwych na piękno. Projekt „Otwarte Zagrody” jest projektem łączącym tradycję z innowacją. W praktyce oznacza to nowe podejście do szerzenia wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Podobnie jak rok temu mieszkańcy zorganizowali kilka zagród tematycznych, w których nie brakowało atrakcji. Można było wziąć udział w warsztatach ceramicznych, plastycznych, wikliniarskich, papieru czerpanego, florystycznych i innych. W jednej z zagród można było poznać ginące powoli ludowe tradycje i obyczaje takie jak: skubanie pierza, wicie wianków, kładzenie kapusty i inne. Gospodynie z Rodak zadbały o podniebienia gości, którzy mogli do woli częstować się regionalnymi potrawami i słodkimi wypiekami. W zagrodzie sztuki zorganizowano wystawę dorobku artystycznego mieszkańców Rodak. Zorganizowano również happening artystyczny „Wmuruj się w tradycję”, którego celem było zwrócenie uwagi na konieczność ratowania unikalnych w skali kraju zabudowań. Można było również obejrzeć filmy w starym kinie zorganizowanym w przydomowej stodole. Spacer między zagrodami umilały dźwięki lokalnych zespołów muzycznych. Ważnym punktem w programie festiwalu były również wycieczki po zabytkowym drewnianym kościółku w Rodakach.


Wybitny specjalista w dziedzinie remontów historycznych budynków, Darren McLean z Timber and Time Conservation Centre, poprowadził warsztaty murarskie. Warsztaty polegały na wyrażeniu sprzeciwu wobec jakości prac prowadzonych przy odbudowie murku wokół zabytkowego terenu kościółka. Rozpoczęty niedawno remont, według szkockiego specjalisty, prowadzony jest skandalicznie. - To jest złamanie wszelkich reguł konserwatorskich. Pomijając, że powstający tutaj murek jest brzydki, to jest murowany w zły sposób. Nie można wykorzystywać cementu, a jedynie wapno z piaskiem. Ułożenie tych kamieni również jest złe – zwracał uwagę Darren McLean. Lokalne władze potraktowały jego sugestie poważnie i obiecały, że zajmą się tą sprawą najszybciej, jak będzie to możliwe. McLean wybudował fragment muru, żeby pokazać miejscowym specom, jak powinno to wyglądać. Jego zdumienie wywołała też kwota, na jaką wyceniono tę inwestycję. - Za takie pieniądze to ja bym ze Szkocji specjalnie przyjechał z moją ekipą i jeszcze byśmy to zrobili jak należy, a nie tak po partacku – oburzał się szkocki konserwator. Więcej na temat tradycyjnych technik budowlanych mogli się dowiedzieć uczestnicy poniedziałkowych warsztatów „O szkole rzemiosł i ochronie starych technik budowlanych”.

- Jednym z celów naszego projektu jest zachęcenie społeczności lokalnych do kreatywnego spojrzenia na własną historię i życie wiejskie oraz do przyjęcia tego dziedzictwa jako potencjału dla przyszłości. Celem jest aktywizacja mieszkańców na rzecz ochrony dziedzictwa i zrównoważonego rozwoju wsi – przekonuje Magdalena Prosińska, inicjatorka i główna organizatorka festiwalu. - Tegoroczna edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, co jest dobrą wróżbą na przyszłość. Lokalna społeczność stanęła na wysokości zadania i wszystko udało się znakomicie – ocenia Prosińska.

Organizatorami festiwalu byli: Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości, Szkoła Podstawowa w Rodakach i Stowarzyszenie Jurajska Wioska Rodaki. Festiwal jest częścią większego projektu, którego celem jest promowanie społeczności wiejskich w Polsce. Projekt prowadzony jest pod honorowym patronatem UNESCO, INTBAU, Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Europejskich Dni Dziedzictwa. Patronatem medialnym objął tę wyjątkową imprezę „Przegląd Olkuski”.

Zobacz naszą fotogalerię:

Otwarte Zagrody w Rodakach Otwarte Zagrody w Rodakach Otwarte Zagrody w Rodakach Otwarte Zagrody w Rodakach


Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!