Co z tą żywnością?

Kryzys i związane z nim ubożenie społeczeństwa sprawia, że coraz więcej organizacji pozarządowych zajmuje się wydawaniem żywności dla najbardziej potrzebujących. Zadania, które kilka lat temu realizował głównie Caritas, teraz podejmuje wiele stowarzyszeń. W samym Olkuszu codziennie żywność z Banku Żywności wydają dwie organizacje. Kilka kolejnych robi to raz na kilka miesięcy. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu pojawiają się uwagi  na temat sposobu wydawania żywności i asortymentu produktów. Do naszej redakcji trafił list czytelniczki, która zgłosiła zastrzeżenia do rodzajów żywności wydawanej w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym w Kluczach. Jak twierdzi mieszkanka Klucz, ChSD wydaje mniej darów niż inne organizacje współpracujące z Bankiem Żywności. Jako przykład podaje Stowarzyszenie Obrony Bezrobotnych i Ubogich z Olkusza, gdzie asortyment wydawanych towarów jest większy.

– W Kluczach po jednej kostce sera żółtego i topionego wydają raz na dwa miesiące. Masła nie ma od kilku miesięcy, o żadnych konserwach nic nam nie wiadomo. Herbatniki i dżemy bywają sporadycznie, o mleku w proszku to jeszcze nigdy nie słyszeliśmy – twierdzi kobieta.
Jest ona jedną z 900 osób objętych pomocą w postaci wydawania żywności przez ChSD. Są to 274 rodziny. W skali miesiąca produkty przekazywane przez Bank Żywności odbiera średnio 600 - 700 ludzi.
- Wydajemy takie produkty, jakie akurat otrzymamy. Bywają okresy, że asortyment jest bardziej różnorodny, innym razem wybór produktów jest mniejszy – podkreśla Anna Bielecka-Chwast z ChSD.
W okresie letnim Stowarzyszenie wydawało przede wszystkim produkty suche: mąkę, cukier, makarony oraz mleko. W tym czasie organizacja, z powodu wysokich temperatur, nie otrzymywała produktów, które łatwo się psują.
Przedstawiciele Stowarzyszenia zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. – Oprócz wydawania żywności dla osób indywidualnych współpracujemy także z ośrodkami pomocy społecznej oraz placówkami, w których przebywają osoby uprawnione do tego typu pomocy, i tam również trafiają produkty z Banku Żywności - dodaje A. Bielecka-Chwast.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!