Stowarzyszenie z Klucz pomoże bezrobotnym na Śląsku

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz stale rozszerza swoją działalność. Teraz wspiera bezrobotnych i ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym także w Zawierciu. Powstanie tam Centrum Integracji Społecznej. Podobna placówka od trzech lat działa z powodzeniem w Kluczach i Łazach.
ChSD zdobyło na ten cel ponad 1,3 mln. Partnerem Stowarzyszenia w tym projekcie jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu.

- CIS rozpocznie działalność w październiku, chcemy objąć wsparciem 80 osób długotrwale bezrobotnych. Powstanie tu aż sześć pracowni. Każda oferować będzie naukę w innym zawodzie. Wybieramy zawody, które są najbardziej poszukiwane na lokalnym rynku pracy. W tym celu przeprowadziliśmy dokładną diagnozę społeczną, popartą m.in. danymi urzędu pracy.  Uczestnicy projektu będą szkolić się od 7 do 11 miesięcy. Na zakończenie otrzymają certyfikaty ukończenia CIS. Planujemy, że 40 procent znajdzie pracę - podkreśla Agata Swędzioł, kierownik CIS w Kluczach i koordynator projektu .
Zawierciańska placówka ma prowadzić szkolenia w zawodach: murarz-tynkarz, malarz-tapeciarz, ogrodnik-florysta, hydraulik, asystent osoby niepełnosprawnej oraz opiekun socjalno-bytowy. Pomocą Centrum objęte zostaną nie tylko osoby długotrwale bezrobotne, ale również grupy szczególnie trudne: uzależnieni od alkoholu i narkotyków, którzy przeszli terapię, bezdomni, zwolnieni z zakładów karnych oraz uchodźcy. - Osoby te wymagają kompleksowego wsparcia -  CIS nie tylko pozwala im na przekwalifikowanie czy przyuczenie do zawodu, ale również uczy, jak planować życie i zaspokajać potrzeby własnymi siłami – dodaje  Agata Swędzioł.
Na tym nie koniec. W tworzonej jednostce zatrudnienie znajdzie 14 specjalistów – instruktorów zawodu, pracowników socjalnych, psychologów czy terapeutów, bowiem i takim rodzajem wsparcia zostaną objęci wszyscy uczestnicy projektu.
Miasto na Śląsku zostało wytypowane do utworzenia CIS nieprzypadkowo. CIS w Kluczach współpracował już wcześniej z opieką społeczną w Zawierciu. To miasto, niegdyś prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy, dziś cierpi z powodu wysokiej stopy bezrobocia. Z pomocy społecznej w różnych formach korzysta aż 32 procent społeczeństwa.
Centrum Integracji Społecznej jest doskonałym narzędziem aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Stąd pomysł rozszerzenia jego działalności  na Śląsk.
- Wystąpiliśmy również o fundusze unijne na utworzenie Centrum Ekonomii Społecznej - ośrodka zajmującego się szeroko pojętą edukacją w zakresie tworzenia takich podmiotów, jak CIS czy spółdzielnie socjalne. Swoje uczestnictwo w projekcie zadeklarowało sześć małopolskich gmin. Centrum miałoby wspierać instytucje w tworzeniu tych podmiotów  na swoim terenie – kończy Agata Swędzioł .

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!