Logo Olkusza czeka na lepsze czasy

logo_olkusz_poziomeOlkusz ma od kilku lat swoje logo. Do tej pory nie jest ono oficjalnie używane. Powód? Brak pieniędzy. Ostatnio przypomnieli sobie o nim miejscy radni.

Przypomnijmy, że pomysł na logo powstał podczas warsztatów poświęconych tworzeniu strategii promocji miasta.  Początkowo miasto ogłosiło konkurs na projekt znaku firmującego miasto, jednak zdaniem jurorów żadna z ponad 70 zgłoszonych prac nie była satysfakcjonująca. Praca miała m. in. działać jako symbol, budzić dobre skojarzenia z historią i kulturą Olkusza, nawiązywać do hasła "Olkusz - srebrne miasto", miała być niepowtarzalna, oryginalna, łatwa do rozpoznania i zapamiętania. Logo miało funkcjonować w wersji kolorowej i czarno - białej. Symbol miasta wybrano za drugim podejściem, w 2008 roku, gdy zdecydowano ogłosić konkurs dla spośród firm zajmujących się grafiką. Wygrało No Hau Studio z Krakowa.

Autorzy tak uzasadniali swój projekt: „Forma logo nawiązuje do motywu architektonicznego wpisanego w historię Olkusza, w uproszczeniu oddaje symetryczny układ bramy miejskiej. Skierowane ku górze strzały i koło wpisane pomiędzy ich wierzchołki symbolizują wzrost i rozwój oparty na mocnej, stabilnej podstawie. Napis „Olkusz Srebrne Miasto” w kolorze srebra nawiązuje do tradycji miasta związanych z wydobyciem i produkcją srebra. Żółte koło, jako optymistyczny kolorystycznie akcent, podkreśla otwarty, ciepły i gościnny charakter miasta i gminy”.

Zupełnie inne skojarzenia mieli nasi internauci. Przedstawiali oni najróżniejsze interpretacje nowego firmowego znaku miasta. Jedni uznali go za drogę jednokierunkową, inni za logo spółdzielni mieszkaniowej lub firmy logistycznej. Wybrany symbol nie spodobał się również niektórym lokalnym artystom.

Do dziś logo nie pojawiło się na żadnych materiałach promocyjnych Olkusza. - O wyborze zwycięskiego projektu zadecydowała komisja złożona z burmistrza oraz urzędników. Na zwycięski projekt, obok nowego symbolu graficznego, składała się również wizualizacja graficzna materiałów promocyjnych, tablic, miejskich drogowskazów itp. Firma, która wygrała konkurs, otrzymała blisko 8 tys. złotych honorarium. Dlaczego zatem Urząd Miasta i Gminy Olkusz, mimo poniesionych kosztów na organizację konkursu oraz nagrodę, nie posługuje się wybranym wówczas symbolem? – pytał burmistrza radny Janusz Dudkiewicz.

Do tej pory miasto nie wygospodarowało środków na używanie zwycięskiego symbolu. - Wybrane w konkursie opracowania – logo oraz książka z pracowaniem graficznym materiałów promocyjnych – zostały zaakceptowane przez miejskich radnych. Ze względu na koszty finansowe do tej pory symbole nie zostały wprowadzone do obiegu publicznego. W przypadku poprawy sytuacji finansowej w naszym budżecie zapewne wrócimy do tematu wykorzystania opracowanych symboli – uważa burmistrz Dariusz Rzepka. Dokładnych kosztów nie podano.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.