Ta wymiana się opłaci

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz nawiązało współpracę z Teen Challenge Polska – Chrześcijańska Misja Społeczna, organizacją, która pomaga przede wszystkim osobom uzależnionym od alkoholu, hazardu, Internetu, leków, a zwłaszcza narkotyków. Oba podmioty widzą możliwość wzajemnego korzystania ze swoich dotychczasowych doświadczeń.
Teen Challenge Polska działa w naszym kraju od 1993 roku, jednak pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych, w Broczynie koło Słupska, powstał już w 1988 roku. W tej chwili organizacja prowadzi dwa ośrodki resocjalizacyjne, trzy hostele, 16 punktów konsultacyjnych i aż 31 tzw. coffee hause’ów. Placówki te stworzono na wzór holenderskich coffi shop, czyli miejsc gdzie można kupić narkotyki i zażyć je na miejscu.

Tylko że w rozsianych po całej Polsce coffee hause'ach Teen Challenge osoby uzależnione od środków zmieniających świadomość mogą uzyskać poradę i pomoc w zerwaniu z nałogiem.
- To sprawdzone już w kilku krajach narzędzie docierania do ludzi potrzebujących pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych. Coffee house jest pomostem między organizacją a ulicą. To grupa ludzi, którzy w swoich sercach noszą brzemię pomocy ludziom uzależnionym, potrzebującym, bezdomnym, ubogim i ginącym. To aktywne docieranie do ludzi uzależnionych w ich własnych środowiskach, w domach, na ulicach, na dworcach – wyjaśnia ideę prezes Teen Challenge Polska, pastor Zbigniew Urbaniak.
Prezesa organizacji, jak i goszczących wraz z nim w Kluczach Lilę Pietrzak oraz Waldemara Wintera szczególnie zainteresowało funkcjonowanie Centrów Integracji Społecznej prowadzonych przez ChSD.
- Pierwszym etapem pomocy osobom uzależnionym jest terapia w ośrodku resocjalizacyjnym, później trafiają do hosteli. Jednak niektórzy z nich, np. ze względu na braki w wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym, mają problemy z reintegracją społeczną. Udział w C.I.S. byłby doskonałym uzupełnieniem całego procesu powrotu do normalnego życia – ocenia pastor Urbaniak.
C.I.S. w Kluczach działa od 2007 roku. Trafiają tu osoby długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione, po przebytej terapii oraz opuszczające zakłady karne. W C.I.S. zdobywają nowy zawód w pracowniach: ogólnobudowlanej, krawieckiej, gastronomicznej, ogrodniczej oraz opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. CHSD prowadzi takie same placówki również w Łazach i Zawierciu.
Zdaniem prezesa ChSD, pastora Daniela Wołkiewicza, stowarzyszenie może sporo skorzystać na współpracy z Teen Challenge. – Ta organizacja ma ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi uzależnionymi od narkotyków. Podzielenie się tą rozległą wiedzą z naszymi pracownikami byłoby niezwykle cenne. W naszych placówkach również przebywają osoby po terapii odwykowej, które wymagają profesjonalnej pomocy. Mogą one być kierowane na dalsze leczenie właśnie do Broczyn – ocenia pastor Wołkiewicz.
Warto dodać, że w Olkuskiem nie ma ani jednej placówki czy punktu specjalizującego się w niesieniu pomocy uzależnionym od środków psychoaktywnych. Mieszkańcy powiatu kierowani są do ośrodków w Krakowie lub na Śląsku.
Prezesi obu stowarzyszeń twierdzą, że dopiero co nawiązana współpraca będzie w przyszłości bardzo owocna dla obu organizacji.

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!