Ta wymiana się opłaci

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz nawiązało współpracę z Teen Challenge Polska – Chrześcijańska Misja Społeczna, organizacją, która pomaga przede wszystkim osobom uzależnionym od alkoholu, hazardu, Internetu, leków, a zwłaszcza narkotyków. Oba podmioty widzą możliwość wzajemnego korzystania ze swoich dotychczasowych doświadczeń.
Teen Challenge Polska działa w naszym kraju od 1993 roku, jednak pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych, w Broczynie koło Słupska, powstał już w 1988 roku. W tej chwili organizacja prowadzi dwa ośrodki resocjalizacyjne, trzy hostele, 16 punktów konsultacyjnych i aż 31 tzw. coffee hause’ów. Placówki te stworzono na wzór holenderskich coffi shop, czyli miejsc gdzie można kupić narkotyki i zażyć je na miejscu.

Tylko że w rozsianych po całej Polsce coffee hause'ach Teen Challenge osoby uzależnione od środków zmieniających świadomość mogą uzyskać poradę i pomoc w zerwaniu z nałogiem.
- To sprawdzone już w kilku krajach narzędzie docierania do ludzi potrzebujących pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych. Coffee house jest pomostem między organizacją a ulicą. To grupa ludzi, którzy w swoich sercach noszą brzemię pomocy ludziom uzależnionym, potrzebującym, bezdomnym, ubogim i ginącym. To aktywne docieranie do ludzi uzależnionych w ich własnych środowiskach, w domach, na ulicach, na dworcach – wyjaśnia ideę prezes Teen Challenge Polska, pastor Zbigniew Urbaniak.
Prezesa organizacji, jak i goszczących wraz z nim w Kluczach Lilę Pietrzak oraz Waldemara Wintera szczególnie zainteresowało funkcjonowanie Centrów Integracji Społecznej prowadzonych przez ChSD.
- Pierwszym etapem pomocy osobom uzależnionym jest terapia w ośrodku resocjalizacyjnym, później trafiają do hosteli. Jednak niektórzy z nich, np. ze względu na braki w wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym, mają problemy z reintegracją społeczną. Udział w C.I.S. byłby doskonałym uzupełnieniem całego procesu powrotu do normalnego życia – ocenia pastor Urbaniak.
C.I.S. w Kluczach działa od 2007 roku. Trafiają tu osoby długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione, po przebytej terapii oraz opuszczające zakłady karne. W C.I.S. zdobywają nowy zawód w pracowniach: ogólnobudowlanej, krawieckiej, gastronomicznej, ogrodniczej oraz opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. CHSD prowadzi takie same placówki również w Łazach i Zawierciu.
Zdaniem prezesa ChSD, pastora Daniela Wołkiewicza, stowarzyszenie może sporo skorzystać na współpracy z Teen Challenge. – Ta organizacja ma ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi uzależnionymi od narkotyków. Podzielenie się tą rozległą wiedzą z naszymi pracownikami byłoby niezwykle cenne. W naszych placówkach również przebywają osoby po terapii odwykowej, które wymagają profesjonalnej pomocy. Mogą one być kierowane na dalsze leczenie właśnie do Broczyn – ocenia pastor Wołkiewicz.
Warto dodać, że w Olkuskiem nie ma ani jednej placówki czy punktu specjalizującego się w niesieniu pomocy uzależnionym od środków psychoaktywnych. Mieszkańcy powiatu kierowani są do ośrodków w Krakowie lub na Śląsku.
Prezesi obu stowarzyszeń twierdzą, że dopiero co nawiązana współpraca będzie w przyszłości bardzo owocna dla obu organizacji.

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne


W związku z przejściem na nową platformę rozpoczęliśmy prace modernizacyjne serwisu. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane na czas prac. Zaloguj się lub załóż nowe konto.