Brakuje łóżek dla bezdomnych

W schronisku dla osób bezdomnych, prowadzonym w Gorenicach przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, trwają ostatnie prace przygotowujące placówkę do zimy. W tej chwili przebywa tu osiem osób. Za kilka dni schronisko będzie mogło przyjąć jeszcze 20 potrzebujących.
A kolejne miejsca są bardzo potrzebne, bowiem do placówki ChSD zgłasza się lub jest dowożonych przez służby mundurowe coraz więcej bezdomnych. Niemal każdego dnia w przytulisku zamieszkują nowe osoby.
Placówka w podolkuskiej wiosce jest drugim miejscem w powiecie, gdzie sprawuje się opiekę nad osobami pozbawionymi dachu nad głową. Obiekt wynajęło Stowarzyszeniu Nadleśnictwo Olkusz. Wcześniej znajdował się tu dom spokojnej starości. Budynek ma dwa piętra, posiada 2- i 3-osobowe pokoje.

- System ogrzewania będzie gotowy lada dzień. W tej chwili najpilniejszą sprawą jest wyposażenie wszystkich pomieszczeń w łóżka i meble. Przydałaby się wymiana pieca centralnego ogrzewania. Wciąż gromadzimy także opał, brakuje nam pościeli, koców i bielizny pościelowej – wylicza potrzeby prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia, pastor Daniel Wołkiewicz.
Może w naszych domach, piwnicach czy garażach stoją meble, których nie używamy, a są jeszcze w dobrym stanie i mogą posłużyć innym. Ich przekazanie bardzo pomogłoby wyposażyć gorenicką placówkę. – Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ludzi o wielkich sercach, którym nie jest obojętny los słabszych, samotnych i bezdomnych. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem – dodaje pastor.
Przed powstaniem placówki dla bezdomnych, prowadzonej przez ChSD, w powiecie olkuskim każdej zimy umierało z wyziębienia kilka osób. Od początku funkcjonowania przytuliska było jednak wiadomo, że kąt do spania i ciepły posiłek nie wystarczą, by pomóc ludziom, którzy zdążyli uwierzyć, że ich życie nie ma sensu.- Nasi podopieczni muszą znaleźć swoje miejsce na ziemi i odzyskać wiarę we własne możliwości – twierdzi prezes ChSD. - Każdy z nich ma w sobie wielki potencjał. Jesteśmy powołani do tego, by znaleźć go w każdym człowieku. Uzależnienia i bezdomność tylko go przytłumiają, dlatego staramy się przywrócić im wiarę w siebie. Nie zależy mi, by przetrzymywać ich w przytulisku, przeciwnie, robimy wszystko, by znaleźli w sobie siły i wrócili do normalnego życia – dodaje pastor. W Kluczach i Gorenicach nie chodzi o przetrzymanie zimy, ale zmianę dotychczasowego życia. Dlatego podopieczni mogą liczyć na pomoc w załatwieniu urzędowych formalności. Niektórzy trafiają do schroniska bez jakiegokolwiek dokumentu, inni mogą ubiegać się o przyznanie renty czy świadczenia z opieki społecznej. Dzięki działającemu od trzech lat w Kluczach Centrum Integracji Społecznej podopieczni przytuliska mogą zdobyć zawód lub przekwalifikować się.
Ważne jednak, by trafili do przytuliska zanim będzie za późno. Dlatego tak istotne jest, by powiadamiać służby mundurowe o osobach, które koczują na dworcach, klatkach schodowych czy w opuszczonych budynkach. W ciągu dwóch ostatnich lat w Olkuskiem nie zanotowano, na szczęście, żadnego przypadku zamarznięcia. Jednak trzy lata temu odnaleziono aż dwie ofiary zimy. 30-letniego mężczyznę znaleziono w opuszczonych i zdewastowanych barakach jednej z prywatnych firm przy ulicy Kantego w Olkuszu. Wcześniej w opuszczonym budynku przy ulicy Sosnowej zamarzł inny młody mężczyzna. Kilka lat temu, w poranek Bożego Narodzenia, olkuscy policjanci odnaleźli w baraku na ul. Biema w Olkuszu ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej zmarł z wycieńczenia i mrozu, gdy w większości domów stawialiśmy na stole pusty talerz dla niespodziewanego gościa. Wszyscy oni mogliby żyć, gdyby trafili na czas do przytuliska.

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!