Nowe oblicza dworca PKS. Nagrody dla najlepszych architektów

nagrody koncepcja dworca3Autorzy najlepszych koncepcji na zagospodarowanie terenów dworca PKS w Olkuszu odebrali nagrody za swoje prace. Uroczystość była jednocześnie otwarciem wystawy wszystkich projektów, jakie wpłynęły na gminny konkurs.

 

Kilka miesięcy temu gmina Olkusz ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczno - urbanistyczną zagospodarowania terenów dworca PKS. Jurorzy wybierali najlepsze prace spośród 34 nadesłanych projektów. Czy któryś z nich zostanie zrealizowany? - Kończymy pewną procedurę, która – mam nadzieję – otworzy nam możliwość zainwestowania w teren dworca PKS. Pomyśleliśmy, że warto go zagospodarować, choć nie jest on w całości własnością gminy. Chciałbym dożyć tej chwili, byśmy mogli korzystać z urządzonej tam przestrzeni – mówił burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.

Jury stanowili architekci, urzędnicy oraz radni. Jak podkreślał przewodniczący sędziowskiego składu, wszyscy byli zgodni co do priorytetów. - Teren dworca to drugi, po rynku, plac w mieście. Mniej nas interesowały rozwiązania architektoniczne, bardziej kontekst przestrzenny miasta, czyli to, co powoduje, że rozumiemy miasto przez jego strukturę przestrzenną. Gratuluję laureatom, że wzięli pod uwagę skalę Olkusza i jego proporcje, tworząc takie koncepcje, by chciało się tutaj żyć – mówił prof. ASP Grzegorz Biliński, przewodniczący konkursowego jury.

nagrody koncepcja dworca4Jurorzy nie wyłonili laureata pierwszego miejsca. Przyznano dwie równorzędne drugie nagrody, które otrzymał ten sam zespół - "Bartasky.com biuro projektowe Bartłomiej Święs" i "Greg Architekci pracownia projektowa Grzegorz Górka”. Dwa trzecie miejsca przypadły zespołowi w składzie: Andrzej Wiszowaty, Katarzyna Zawada - Pęgiel i Agnieszka Słowik oraz spółce Architecture sp. z o. o. (Jowita Kubaczka, Adam Dąbrowski, Hubert Wasilewski i Kamil Bubel). Wyróżniono dwie koncepcje. Pierwszą z nich przygotował zespół w składzie Michał Kościelny, Adrian Hałata, Rafał Przybyła i Wojciech Mamica. Druga wyróżniona praca powstała w Pracowni Architektonicznej Domagała Ziemowit, współpracującej z architekt Katarzyną Wierzbą.

Czy konkursowe koncepcje spodobają się mieszkańcom? Najlepiej przekonać się o tym osobiście. Wszystkie prace można obejrzeć w Galerii Sztuki współczesnej Biura Wystaw Artystycznych. Wystawa potrwa do 27 marca. 

nagrody koncepcja dworca

nagrody koncepcja dworca1

nagrody koncepcja dworca2

nagrody koncepcja dworca13

nagrody koncepcja dworca5

nagrody koncepcja dworca6

nagrody koncepcja dworca7

nagrody koncepcja dworca8

nagrody koncepcja dworca9

nagrody koncepcja dworca10

nagrody koncepcja dworca11

nagrody koncepcja dworca12


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.