Wolbromskie przedszkola nie dla wszystkich dzieci

Przedszkola w Wolbromiu rozpoczęły właśnie nabór na rok szkolny 2010/11. Niestety, podobnie jak w ostatnich latach będą problemy z przyjęciem wszystkich chętnych dzieci. W trzech gminnych przedszkolach jest miejsca tylko dla 240 maluchów, a chętnych może być blisko 300. Wyż demograficzny spowodował, że podobna sytuacja powtarza się już od kilku lat. W ubiegłym roku największe Przedszkole nr 1 w Wolbromiu przyjęło 175 dzieci, dla 25 milusińskich zabrakło miejsca. Całe szczęście, że udało się je przyjąć do Przedszkola nr 2, w którym jest 125 miejsc. Nie inaczej było w najmniejszym przedszkolu, w Gołaczewach. Tam nie przyjęto ośmiorga dzieci. Placówka ta przeznaczona jest zaledwie dla 40 przedszkolaków.
-Największy problem to miejsca dla trzylatków. Takiej sytuacji upatrywałabym nie tylko w wyżu demograficznym, ale przede wszystkim w zmianie świadomości rodziców.

To właśnie rodzice coraz częściej dostrzegają, że dziecko powinno być wśród dzieci i pobyt w przedszkolu jest bardzo ważny w rozwoju ich dziecka. – wyjaśnia dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 Anna Sas-Banaś. - Wychodząc rodzicom naprzeciw przed dwoma laty uruchomiliśmy dodatkowy, piąty oddział, dzięki czemu mogliśmy przyjąć dalsze 25 dzieci. Obecnie do naszej placówki uczęszcza 125 wychowanków, choć zgodnie z projektem organizacyjnym placówka jest przeznaczona dla 100 przedszkolaków.
Podczas przyjmowania dzieci brane są pod uwagę kryteria ustawowe: Przyjmowane są dzieci w wieku 3 – 6 lat zamieszkałe na terenie Miasta i Gminy Wolbrom. W pierwszej kolejności dzieci sześcioletnie i pięcioletnie, dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci, podopieczni obojga rodziców pracujących, którzy zadeklarowali całodzienny pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej 5 godzin), dzieci uczęszczające już do przedszkola oraz dzieci z obwodu danego przedszkola. Podobne kryteria stosują pozostałe gminne przedszkola publiczne.
Rodzice, którzy chcą dać dziecko do przedszkola, ale ich pociecha nie mogła zostać przyjęta, mogą spróbować szczęścia w Niepublicznym Przedszkolu w Kąpielach Wielkich, gdzie może uczęszczać do 50 dzieci. W chwili obecnej z placówki prowadzonej przez „Stowarzyszenie Oświatowe Wsi Kąpiele Wielkie” korzysta około 30 dzieci.
Mimo intensywnej kampanii na rzecz rozpoczynania przez sześciolatki nauki w szkołach - w gminie Wolbrom właściwie nie ma chętnych do podjęcia w tym wieku obowiązku szkolnego. Rodzice zdecydowanie wolą, aby ich dzieci uczęszczały do przedszkoli.

Źródło www.wolbrom.pl

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!