Słynny wędrowny tancerz zawita do Wolbromia

Pochodzący z Wenezueli, a mieszkający w Amsterdamie, tancerz David Zambrano w szczególny sposób świętuje swoje 50-lecie. Zamierza w ciągu roku odwiedzić 50 wsi i miasteczek na całym świecie i zatańczyć tam dla ich mieszkańców. Towarzyszą mu w tej wędrówce dwaj uczniowie: Horacio Macuacua i Edivaldo Ernesto. Tancerze  odwiedzili już Kostarykę, Senegal i Koreę Południową. Teraz pora na Polskę. David Zambrano jest twórcą techniki tańca „flying-low”, w Polsce mogliśmy go oglądać na tegorocznym festiwalu „Malta” w Poznaniu.
Trzy małe miasta, cztery wsie i jedno osiedle w Małopolsce zaprosiły tancerzy do siebie. Nie będą to jednak występy na scenie, zapowiadane plakatami i drukowanymi zaproszeniami. Tancerze chcą zaskoczyć swoją publiczność: zatańczą na podwórkach, na boisku, w parku i na rynku oraz na pustyni (Błędowskiej).

Wszędzie gdzie wystąpią tancerze liczą na swoistą „wymianę darów” z publicznością. Za taniec należy się nauka jakiejś umiejętności: może to być gotowanie lokalnej potrawy, wyrób papierowych kwiatów czy tańczenie krakowiaka. Artyści w tym przedsięwzięciu nie są gwiazdami, które podziwia się na scenie przy okazji festynu. Są gośćmi, którzy przyjechali poznać swoich gospodarzy. Język mówiony w takich sytuacjach nie jest najlepszym medium: bo niby w jakim języku rozmawiać? Taniec, kostium, muzyka lepiej przekraczają granice kultur niż słowo. Do tego jeszcze dochodzą czytelne na całym świecie gesty: podejmowanie gościa domowym jedzeniem i noclegiem.
Po małopolskich miejscowościach tancerze podróżować będą od 24 do 30 lipca. Odwiedzą po kolei: Kamienicę (pow. limanowski), Krzeszowice (pow. krakowski), Brzeszcze (pow. oświęcimski) oraz Wolbrom, Klucze i Chechło (pow. olkuski) i osiedle Łuczanowice w Krakowie.
Do Wolbromia zawitają 28 lipca. Z mieszkańcami spotkają się w ogrodach pod Centrum Kultury.
David Zambrano tańczy od ponad 20 lat. W swoich artystycznych poszukiwaniach, zarówno jako twórca, jak i pedagog, Zambrano odwiedził 40 krajów, pracował z ponad 25.000 studentów i występował w setkach miejsc na całym świecie. Jest znany jako choreograf, twórca improwizacji strukturalnych i czystej improwizacji. Urodził się w Wenezueli, spędził 15 lat w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Amsterdamie, ale pracuje i uczy na całym świecie.

Źrodło: www.wolbrom.pl

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!