Pamiętaliśmy o zmarłych


cmentarz 1Tysiące osób we wtorek odwiedziło olkuski cmentarz. Jak co roku wspominaliśmy zmarłych rodziców i przyjaciół, a przy grobach swoich bliskich można było spotkać nawet Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystość Wszystkich Świętych jak zawsze jednoczy. W jednym miejscu gromadzą się tłumy ludzi, którzy chcą pamiętać o swoich krewnych, mimo iż ci odeszli już z tego świata. Obecność tylu osób to wyraz szacunku dla zmarłych, ale i jednocześnie chwila wytchnienia od codziennej gonitwy oraz okazja do rozważań nad przemijaniem. Dzień 1 listopada to także szansa do rodzinnych spotkań, jakich i na olkuskiej nekropolii nie zabrakło.

cmentarz 12

Już skoro świt przed bramą cmentarną panował ścisk. Kto chciał uniknąć tłumów, alejki zaczął przemierzać zaraz na początku dnia. Im bliżej było południa, tym tłok wokół cmentarza był większy. Wzmagał się także ruch samochodowy, choć z nim bez zarzutów poradzili sobie policjanci. Funkcjonariusze przez cały dzień ułatwiali pieszym przejście przez krajówkę.

Wchodząc na teren cmentarza wesprzeć można było zbiórkę pieniędzy na rzecz ekshumacji i identyfikacji żołnierzy wyklętych, którą przeprowadzili nie tylko członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, ale także niezawodni harcerze. Popołudniem kwestę wsparł m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, który już drugi rok z rzędu wraz z żoną i córką przyjechał do Olkusza na groby bliskich. Nie zabrakło oczywiście także rządowej obstawy. Głowa Państwa chętnie odpowiadała na pozdrowienia mieszkańców.

cmentarz 3

Olkuszanie i przyjezdni obok mogił swoich rodzin i przyjaciół, chętnie odwiedzali także miejsca, w których spoczywają szczątki wojennych bohaterów. Niezmiennie zapalaniu zniczy towarzyszyły historie sprzed lat, które rodzice i dziadkowie chętnie przekazywali dzieciom oraz wnukom.

Tradycyjnie również od bramy nekropolii do tamtejszej kaplicy przeszła procesja, którą poprowadził ks. Mieczysław Miarka, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Przemarsz zakończył się mszą świętą sprawowaną w intencji wszystkich zmarłych.

cmentarz 6

Niektórzy wyprawę na groby zostawili sobie na wieczór. Po zmroku w tych wyjątkowych dniach cmentarny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż zwykle, a atmosferę na nim panującą ciężko porównać do czegokolwiek. Ruch na alejkach trwał do późnych godzin nocnych. Podobnie będzie także i dzisiaj, bo przecież obchodzimy Dzień Zaduszny.

1 listopada to również okazja do wspomnienia wybitnych postaci z lokalnego środowiska, które odeszły od nas w minionym roku. Wśród nich są nieodżałowanej pamięci, sportowiec pasjonat Kazimierz Chechelski oraz nestor olkuskiego harcerstwa Mieczysław Karwiński.

cmentarz 13

cmentarz 2

cmentarz 4

cmentarz 5

cmentarz 7

cmentarz 8

cmentarz 9

cmentarz 10

cmentarz 11

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!