Zmiany w oświacie: pierwsze propozycje władz Olkusza

edukacja dzieciEdukacyjna reforma, polegająca m. in. na wprowadzeniu ośmioklasowych podstawówek i wygaszaniu gimnazjów, to spore wyzwanie dla samorządów. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej system kształcenia zmieni się już od kolejnego roku szkolnego. Samorządy mają więc niewiele czasu na dokonanie niezbędnych zmian. Gmina Olkusz na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miejskiej przedstawiła propozycje dotyczące obwodów szkół podstawowych w nowym systemie.

Kurator: projekty sieci szkół jak najszybciej
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w połowie października wystosowała list do samorządowców w sprawie jak najszybszego przygotowania projektu sieci szkół na swoim terenie. List ten został odczytany na wspomnianej komisji. Kurator przedstawiła w nim swoje priorytety w zatwierdzaniu sieci szkół: bliskość budynku szkoły podstawowej od miejsca zamieszkania uczniów, kwestia nauki na jedną zmianę, jedna szkoła w jednym budynku. ,,Może się jednak tak zdarzyć, że ze względu na niewielkie budynki, trzeba będzie usytuować szkołę podstawową w dwóch budynkach. Wiem, że nie unikniemy zupełnie likwidacji małych szkół, w których drastycznie zmniejsza się liczba dzieci, a kolejne lata nie wskazują na poprawienie wskaźnika demografii. Proponuję w takich przypadkach wykorzystanie budynków na przedszkola, Młodzieżowe Domy Kultury, bądź inne cele edukacyjne. Wszędzie tam, gdzie jest możliwość utrzymania małej szkoły, proponuję wykorzystać potencjał nauczycieli poprzez tworzenie po godzinach lekcji, swoistych centrów życia środowiska miejscowego, np.: w postaci ośrodków animacji kultury, sportu, bibliotek, kafejek internetowych itp., czyli miejsc, gdzie może się koncentrować życie społeczności lokalnej "– podkreśliła w liście kurator oświaty Barbara Nowak.

Kurator zaapelowała do samorządowców o zadbanie o pracę dla nauczycieli w ten sposób, aby do szkół podstawowych, liceów i techników szkół branżowych w pierwszej kolejności przyjmowani byli nauczyciele gimnazjów.

W liście ujęto też harmonogram prac nad siecią szkół. Do 17 lutego 2017 roku samorządy muszą przekazać do Kuratorium Oświaty projekty uchwały o sieci szkół podstawowych ponadpodstawowych i specjalnych. Do 11 marca 2017 roku Kuratorium Oświaty ma wydać opinie w sprawie sieci szkół. Organy prowadzące szkoły muszą podjąć stosowne uchwały do 31 marca 2017 roku.


Gmina: to są tylko propozycje
Na posiedzeniu Komisji Oświaty wiceburmistrz Bożena Krok i dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Anna Kluczewska przedstawiły propozycje dotyczące obwodów szkół podstawowych w nowym systemie. - Jesteśmy po spotkaniu w kuratorium. Nasza propozycja sieci szkół spotkała się z aprobatą. Mamy jeszcze sporo wątpliwości, projekt ustawy nie precyzuje bowiem kilku kwestii. Na razie nie na wszystkie pytania otrzymaliśmy odpowiedź. Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji Anny Zalewskiej ustawa powinna być czytana w Sejmie w grudniu, a czasu na dokonanie niezbędnych zmian nie mamy wiele - mówiła wiceburmistrz Bożena Krok.

Jakie są zatem propozycje gminy? Obwód SP nr 1 zostałby zmniejszony o ulice od rynku w stronę SP nr 4, aby pomieścić w budynku przy ul. Kantego ośmioklasową szkołę. Obwody SP nr 2 i SP nr 3 pozostałyby bez zmian. W przypadku SP nr 4 obwód zostałby zwiększony o ulice „zabrane” SP nr 1. Szkoła ta jako ośmioklasowa funkcjonowałaby w dwóch budynkach (obecnej siedzibie SP nr 4 i budynku, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 3), o ile kuratorium dopuści taką możliwość. Zmniejszony obwód o Pazurek, Podlesie i Kolonie Zimkówka przewiduje się w SP nr 5. W SP nr 6 wstępnie założono utworzenie filii SP nr 5, gdzie nauka odbywałaby się w klasach 1-3. Obwody szkół nr 9 i nr 10 pozostałyby bez zmian.

W przypadku szkól wiejskich według propozycji władz miasta nie zmieniłyby się obwody SP w Osieku i Gorenicach, a obwód SP w Braciejówce zostałby zwiększony o Pazurek, Podlesie i Kolonię Zimkówka. W pozostałych placówkach , czyli w Sienicznie, Kosmolowie, Zawadzie i Zedermanie, mogłyby powstać szkoły filialne. Gmina czeka na odpowiedź z kuratorium, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe.

Radni: musimy dobrze znać temat
Miejscy radni obecni na komisji zdecydowali, że zanim przedstawią swoje pomysły dotyczące wprowadzenia ośmioklasowych szkół podstawowych, muszą dokładnie zapoznać się z szeregiem danych dotyczącym m. in. demografii czy zatrudnienia nauczycieli i pozostałych pracowników szkół. W przyszłym tygodniu odwiedzą niektóre „podstawówki”, aby m. in. ocenić warunki lokalowe. Dopiero wtedy będą dalej debatować nad siecią szkół. Działania radnych i kierownictwa magistratu z pewnością bacznie będą obserwować zainteresowani mieszkańcy. Już w środowym posiedzeniu uczestniczyła liczna grupa rodziców uczniów, nauczycieli oraz sołtysów.


Temat szkolnej reformy dotyczy wielu mieszkańców. Planowanie nowych obwodów to przecież tylko jeden z aspektów zmian w edukacji. Do rozwiązania pozostają jeszcze m. in. kwestie związane z zatrudnieniem nauczycieli i pozostałych pracowników szkół czy dostosowanie sal lekcyjnych do nowej podstawy programowej. Wszystkie te tematy będziemy śledzić i na bieżąco informować naszych Czytelników.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!