Mieszkańcy Rodak i Ryczówka walczą o szkoły

pytajnikJaka przyszłość czeka szkoły podstawowe w Rodakach i Ryczówku? Społeczności obydwu miejscowości stanowczo nie zgadzają się na propozycje władz gminy, które nie chcą przekształcić placówek w ośmioklasowe podstawówki. Mieszkańcy z kolei nie wyobrażają sobie innego rozwiązania.

Reforma oświaty budzi ogromne emocje. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami od września szkoły podstawowe będą ośmioklasowe, a do gimnazjów nie będzie już prowadzona rekrutacja. Samorządy mają coraz mniej czasu na zatwierdzenie nowych sieci szkół. Działaniom władz bacznie przyglądają się rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy oświatowych placówek. 

W gminie Klucze trwają rozmowy na temat struktury szkół w Rodakach i Ryczówku. Władze gminy uważają, że organizacja pełnych ośmioklasowych szkół podstawowych w tych miejscowościach, z powodu małej liczebności uczniów w klasach (do Szkoły Podstawowej w Rodakach uczęszcza 49 uczniów, a do Ryczówka 61 uczniów) spowoduje znaczne utrudnienie w prowadzeniu zajęć z przedmiotów akademickich typu biologia, fizyka, chemia. - Nauka tych przedmiotów w zespołach klasowych 5 – 6 osobowych lub mniejszych jest nie tylko kosztowna, ale też nie zawsze możliwa ze względów organizacyjnych. Dla dobra ucznia nie należy łączyć klas na zajęciach, dla których podstawa programowa przewiduje różną tematykę. Dlatego tak ważne jest i korzystne z punktu widzenia dobra dzieci, aby klasy były liczniejsze (15 – 20-osobowe), a szkoła liczyła ok. 120 uczniów – twierdzi wójt Bień, zapewniając jednocześnie, że nie ma mowy o likwidacji żadnej ze szkół.

Jakie plany ma gmina?
Z informacji jakie uzyskaliśmy w kluczewskim urzędzie wynika, że pierwsza propozycja polegała na połączeniu szkół w Rodakach i Ryczówku. W pierwszej z miejscowości nauka odbywałaby się w klasach I-IV, a drugiej w klasach V-VIII. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się Małopolska Kurator Oświaty Barbary Nowak. Spotkanie konsultacyjne w kuratorium odbyło się 28 grudnia ubiegłego roku w Krakowie.
Pojawiły się kolejne trzy propozycje. W myśl pierwszej z nich placówka w Ryczówku zostałaby przekształcona w szkołę ośmioklasową ze szkołą filialną z klasami I - IV w Rodakach. Od klasy V uczniowie z Rodak uczęszczaliby do Ryczówka. - Na zebraniach z rodzicami zapewniłem, że będzie zorganizowany bezpłatny dowóz i opieka, pomimo że odległość od szkoły w Rodakach do szkoły w Ryczówku wynosi tylko 2,2 km – dodaje Norbert Bień.
Druga koncepcja polega na utworzeniu szkół filialnych z klasami I – IV w Rodakach i w Ryczówku. Szkołą macierzystą, do której uczęszczaliby uczniowie klas V – VIII byłaby Szkoła Podstawowa w Kluczach.
Kolejny pomysł dotyczy przekazania jednej lub obu szkół do prowadzenia osobie fizycznej lub prawnej (np. fundacja, stowarzyszenie). - Należy podkreślić, że przekazanie w drodze umowy do prowadzenia szkoły nie wiąże się z jej likwidacją. Szkoła prowadzona przez inny organ w dalszym ciągu jest szkołą publiczną i podlega nadzorowi Kuratora Oświaty. W przypadku naruszenia warunków umowy gmina jest obowiązana przejąć szkołę z powrotem – zapewnia wójt, dodając, że
powyższe propozycje są omawiane podczas spotkań konsultacyjnych w Urzędzie Gminy w Kluczach. Pierwsze takie spotkanie z udziałem wójta, radnych, przedstawicieli związków zawodowych, zainteresowanych dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców odbyło się 26 stycznia. Kolejne jest zaplanowane na 7 lutego. - Na wszystkich spotkaniach z nauczycielami, pracownikami szkół i mieszkańcami bardzo wyraźnie podkreślam, że szkoła w danej wsi nadal będzie istniała, że tak jak dotychczas będzie spełniała nie tylko funkcję oświatową, ale także będzie miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, sportowych i innych – mówi wójt Bień.

Mieszkańcy: chcemy ośmioklasowych podstawówek
Mieszkańcy Rodak, rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rodakach wystosowali apel dotyczący kategorycznego zaprzestania działań zmierzających do zamknięcia, przekształcenia czy przekazania innym podmiotom szkoły. Podnoszą, że podczas konsultacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz w Kuratorium Oświaty w Krakowie otrzymali zapewnienie, że likwidacja czy proponowane przez władze gminne przekształcenie szkoły w Rodakach jest sprzeczne z założeniami reformy oświaty, a reforma edukacji nie może być pretekstem do przeprowadzania daleko idących zmian organizacyjnych w strukturze szkół publicznych.
- Zadaniem gmin jest dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego poprzez przekształcenie sześcioklasowych szkół podstawowych w placówki 8-klasowe. Reforma edukacji nie może być pretekstem do przeprowadzania daleko idących zmian organizacyjnych w strukturze szkół publicznych. Nie zgadzamy się na przekazanie szkoły fundacji czy stowarzyszeniu. Jako jedna z siedmiu szkół gminy Klucze, która nie jest najdroższą szkołą w utrzymaniu, czujemy się dyskryminowani przez obecną władzę, dlatego żądamy równego traktowania uczniów, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców Rodak – piszą autorzy apelu.
Pod protestem przeciwko likwidacji czy przekształcaniu szkoły podpisało się około 400 mieszkańców wsi. Zainteresowani oświatowymi zmianami podkreślają, że szkoła jest ważna dla całej społeczności Rodak - to jedyny animator kultury, organizator wydarzeń sportowych, rekreacyjnych, rozrywkowych.
Zaniepokojenie planami władz gminy wyrażają również mieszkańcy Ryczówka, którzy w tej sprawie interweniowali w naszej redakcji.

Decyzję podejmą radni
Zapytaliśmy wójta Klucz, czy jest szansa na zmianę planów i uruchomienie w Rodakach ośmioklasowej szkoły, a jeśli nie to dlaczego? - Decyzja o organizacji nowej sieci szkół, w tym o istnieniu ośmioklasowej szkoły w Rodakach należy do Radnych Gminy Klucze. Podjęta uchwała musi uzyskać pozytywną opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ostateczna decyzja nie należy do Wójta Gminy – odpowiedział Norbert Bień.

Pozostałe szkoły bez zmian
Na terenie gminy, poza szkołami w Rodakach i Ryczówku, funkcjonuje jeszcze pięć podstawówek: w Kluczach, Kwaśniowie Dolnym, Jaroszowcu, Chechle i Bydlinie. Władze gminy zapewniają, że beda one przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe. Z kolei gimnazja w Kluczach i w Bydlinie z dniem 1 września 2017 roku zostaną włączone w struktury szkół podstawowych. - To sprawi, że wszyscy nauczyciele będą jednakowo traktowani. Zależy mi na tym, aby w związku z reformą nikt nie stracił pracy. Przed sporządzeniem arkuszy organizacji szkół na rok szkolny 2017/18 będą odbywały się spotkania z dyrektorami w celu uzgodnień, gdzie będzie można kierować nauczycieli na uzupełnienie etatu. Przymiarkowe arkusze sporządzone już przez dyrektorów na podstawie projektu rozporządzenia o ramowych planach nauczania pozwoliły ustalić, ile w gminie mamy wakatów i jakie są potrzeby kadrowe – wyjaśnia wójt Bień.

Mieszkańcy są zdeterminowani i zapowiadają, że nie będzie zgody na zmiany proponowane przez gminę. Kolejne spotkanie z samorządowymi władzami zaplanowano na najbliższy wtorek. Czy wówczas uda się rozwiązać oświatowy problem? Będziemy uważnie śledzić ten temat i o dalszych losach dwóch szkół informować na bieżąco naszych Czytelników.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!