Czy z ul. Dwudziestu Straconych znikną ciężarówki?

zamiana dróg 20 straconych bydlinkaOgromne natężenie ruchu od lat stanowi spory problem dla mieszkańców ul. Dwudziestu Straconych w Olkuszu. Największym utrapieniem są jeżdżące tam przez całą dobę ciężarówki. Kulminacja utrudnień nastąpiła podczas niedawnego remontu tej drogi, kiedy to na już mocno zatłoczonym trakcie na kilka miesięcy pojawił się sprzęt budowlany. Władze powiatu postanowiły definitywnie rozwiązać ten problem.

Ulica Dwudziestu Straconych jest traktem wojewódzkim. Zarząd Powiatu w Olkuszu zwrócił się więc do małopolskiego marszałka z propozycją przejęcia przez powiat olkuski drogi wojewódzkiej nr 791 na odcinku Olkusz – Klucze i równocześnie przekazania Województwu Małopolskiemu części drogi Klucze – Bolesław (fragmentu tzw. „Bydlinki").

- Odcinki te są niemal identyczne, jeżeli chodzi o długość, jednak patrząc pod kątem bezpieczeństwa, komfortu i ekologii, różnica jest ogromna. Obecny szlak wojewódzki, w tym ulica Dwudziestu Straconych to droga, przy której znajduje się zwarta zabudowa, z dużymi różnicami wzniesień i wieloma zakrętami, a także kolizyjnym włączeniem w drogę krajową 94. Proponowany do zamiany odcinek „Bydlinki” to fragment płaskiej drogi, niemal w całości przebiegający w terenie leśnym, z bezkolizyjnym włączeniem się w DK94 – wyjaśnia starosta Paweł Piasny.

Podczas wspomnianego remontu ul. Dwudziestu Straconych mieszkańcy proponowali, by na czas robót ruch samochodów ciężarowych przenieść właśnie na drogę Bolesław - Klucze. Wówczas powiat stanowczo się temu sprzeciwił nie chcąc, by tiry rozjeżdżały drogę, którą kilka lat temu wyremontowano. Jeśli jednak zamiana doszyłby do skutku, wówczas na ul. Dwudziestu Straconych wprowadzono by ograniczenie tonażu, a ruch tranzytowy odbywałby się właśnie fragmentem "Bydlinki". Powiat gwarantuje też, że lokalny samorząd łatwiej i przede wszystkim szybciej poradzi sobie z odśnieżaniem, ponieważ baza niezbędnego sprzętu znajduje się w odległości nieco ponad 2,5 km od wspomnianego traktu. Zdaniem starosty, województwo skorzystałoby na tej zamianie. Proponowany fragment „Bydlinki” mógłby stanowić podstawę do planowanej rozbudowy sieci dróg wojewódzkich na terenie powiatu olkuskiego.

Marszałek Jacek Krupa dał zielone światło dla drogowej koncepcji. Inicjatywę wspiera też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia finansowa, ale i na to władze powiatu mają pomysł. – Możemy sobie już pozwolić na składanie deklaracji o pomocy finansowej na rzecz województwa i taką deklarację złożyliśmy. Kolejnym ważnym krokiem zbliżającym nas do zamiany tych szlaków drogowych będzie złożenie takiej samej deklaracji przez władze Olkusza. Wierzę, że Pan Burmistrz i rada staną na wysokości zadania. Tym bardziej, że determinacja mieszkańców, by uregulować ten stan rzeczy jest ogromna. Nigdy wcześniej nie byliśmy tak blisko rozwiązania tego problemu i jestem pewien, że niewykorzystanie tej szansy skutkować będzie usankcjonowaniem obecnego stanu rzeczy na wiele, wiele lat. Stąd liczę na szybką reakcję władz Olkusza, do których wystąpię ze stosownym pismem. Liczę także na wsparcie naszych radnych sejmikowych. Mam nadzieję, że pomysł uregulowania tej sprawy poprą wszystkie siły polityczne, łącznie z opozycyjnymi – dodaje Paweł Piasny.

Ostateczna decyzja dotycząca zamiany dróg należy do radnych obydwu samorządów: powiatu i województwa.

Czy takie rozwiązanie wieloletniego problemu to dobry pomysł? O dalszych losach zamiany dróg będziemy informować na bieżąco, a tymczasem zapraszamy Czytelników do dyskusji!

mapa - źródło SP w Olkuszu

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!