100 tys. zł dla przedsiębiorczych rolników

pieniądze100 tys. złotych - to kwota dotacji, jaką można otrzymać na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Wnioski będą przyjmowane do 11. kwietnia w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dofinansowania dotyczą rolników i ich rodzin. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia KRUS, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. O dotacje mogą ubiegać się też uczestnicy programu „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Ekonomiczna wielkość gospodarstwa nie może przekroczyć 15 tys. euro.

Osoby zainteresowanie pozyskaniem unijnych funduszy do wniosku powinny dołączyć biznesplan, zakładający stworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy. Zgodnie z wymogami programu, może to być miejsce pracy dla zakładającego działalność. Jej rejestracja musi nastąpić nie później niż w dniu wypłaty drugiej raty premii, a beneficjent będzie musiał przejść z KRUS do ZUS.

- Zachęcamy osoby, które mają pomysł na swój biznes i chciałyby na jego realizację wykorzystać środki z Unii Europejskiej, do skorzystania z naszej oferty. Wybór działalności jest bardzo szeroki. Firma, która zostanie założona dzięki temu wsparciu, może zajmować się m. in. przetwórstwem i sprzedażą produktów nierolniczych, rzemiosłem, rękodzielnictwem, turystyką wiejską, usługami opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a także działalnością informatyczną, architektoniczną i inżynierską, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi, technicznymi czy działalnością weterynaryjną – mówi zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Łukasz Piątek.

Jak informuje ARiMR, każdy wniosek zostanie poddany ocenie punktowej, która zdecyduje o kolejności przyznawania pomocy w poszczególnych województwach. Do kryteriów ocen zaliczono m. in. : wykształcenie wnioskodawcy, skalę bezrobocia w powiecie dotyczącym realizacji przedsięwzięcia, innowacyjność planowanej działalności gospodarczej. Punkty będą przyznawane również za wiek wnioskodawcy (poniżej 40 lat) oraz liczbę planowanych do utworzenia miejsc pracy.

Przyznana dotacja zostanie wypłacona w dwóch ratach: na początek 80 procent kwoty, a pozostałe 20 procent po realizacji biznesplanu. Przynajmniej 70 tys. złotych trzeba wydać na inwestycje w środki trwałe. - Jestem przekonany, że w Powiecie Olkuskim jest sporo przedsiębiorczych mieszkańców, którzy mają pomysł na własną działalność gospodarczą, ale brakuje im kapitału. Często spotykam się z opinią na temat funduszy europejskich, że wszyscy o nich mówią, ale gdy przychodzi do znalezienia konkretnego programu to pojawiają się problemy z wkładem własnym lub restrykcyjnymi wymogami. Cieszę się, że ARiMR może zaproponować bardzo dobry program. Działania premiowe cieszą się największym zainteresowaniem ze względu na brak wymogu wkładu własnego, który często jest barierą dla nowym przedsiębiorców – dodaje Łukasz Piątek

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.arimr.gov.pl oraz w Punktach Informacyjnych w biurach powiatowych ARiMR.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!