16 mln złotych dla 4 gmin

kasa5Cztery nasze samorządy skutecznie sięgnęły po unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na co gminy wydadzą pozyskane środki?

Pierwszy z rozstrzygniętych przez zarząd województwa konkursów dotyczy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.

Tutaj największym dofinansowaniem może pochwalić się gmina Wolbrom, która otrzymała 6 461 559,67 złotych. Za łączną kwotę 11 663 288,83 zł energetycznej modernizacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii poddanych zostanie siedem szkolnych budynków: SP w Łobzowie, SP w Kąpielach, SP w Chełmie, Gimnazjum nr 4, SP nr 1 w Wolbromiu, SP w Wierzchowisku oraz SP w Gołaczewach. W pierwszych trzech placówkach prace zaplanowano na ten rok, w czterech kolejnych na 2018 rok. Burmistrz Adam Zielnik ma nadzieję, że umowy z wykonawcami wyłonionymi w przetargu zostaną podpisane do wakacji. Najbardziej uciążliwe roboty zostałyby wtedy przeprowadzone w lipcu i sierpniu.

Dotację otrzymała też gmina Trzyciąż, która zamierza poddać termomodernizacji Zespół Szkół w Zadrożu wraz z oddziałem przedszkolnym oraz Zespół Szkół w Suchej. W obiektach tych wymienione zostaną również źródła ciepła. Całkowity koszt projektu to 1 461 901,82 zł , a dofinansowanie 839 862,55 zł.

W gminie Klucze zaplanowano termomodernizację, wymianę okien i montaż paneli fotowoltaicznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bydlinie, w Przedszkolu w Jaroszowcu i w Szkole Podstawowej w Rodakach. Inwestycja kosztować będzie 2 723 830,04 zł, z czego 1 328 697,49 zł stanowi unijna dotacja.

Bolesław uzyskał 152 491,68 złotych na termomodernizację budynku urzędu gminy. Łącznie prace mają kosztować 371 624,17 złotych. - Dzięki dofinansowaniu kontynuujemy remont urzędu, rozpoczęty jeszcze w 2015 roku – mówi wójt Bolesławia Krzysztof Dudziński.

Na pierwszym miejscu listy rezerwowej znajduje się projekt powiatu "Kompleksowa termomodernizacja oraz
wymiana instalacji elektrycznej na energooszczędną w budynkach użyteczności publicznej Powiatu Olkuskiego".
Jego całkowita wartość to 6 789 496,82 złotych, a wnioskowana kwota dotacji 3 983 931,39 złotych.


Unijne wsparcie dotyczy nie tylko inwestycji. Cztery samorządy z naszego powiatu pozyskały środki na projekty dotyczące m. in. sposobu nauczania w szkołach czy wyposażenia pracowni. W Małopolsce łącznie na tego typu zadania rozdano 101 110 152,65 złotych z funduszy strukturalnych.

Gmina Trzyciaż zamierza rozwinąć kompetencje nauczycieli w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz technologii informacyjno – komunikacyjnych. Na ten cel przeznaczy 766 477,16 złotych, przy unijnym wsparciu na poziomie 728 068,86 złotych. Projekt obejmuje zespoły szkół w Jangrocie, Suchej i Zadrożu.

Realizacja projektu „„Klucze do sukcesu - rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół Gminy Klucze” kosztować będzie 2 076 162,85 złotych, z czego 1 972 354,65 złotych stanowi unijne dofinansowanie. - Dzięki zdobytym środkom doposażymy i unowocześnimy pracownie informatyczne, biologiczne i matematyczne. Będziemy też mogli zorganizować dodatkowe bezpłatne zajęcia z tych przedmiotów w naszych szkołach – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

4 069 264,27 złotych – to dotacja dla gminy Wolbrom na program „Innowacyjna szkoła - innowacyjna praca” (4 475 589,27 złotych wynosi wartość całkowita). W ramach projektu na terenie gminy powstaną m. in. cztery mobilne pracownie przedmiotów przyrodniczych (biologiczna, chemiczna, fizyczna, geograficzna), szkoły zostaną doposażone przede wszystkim w narzędzia do nauki technologii informacyjno – komunikacyjnych. Uczniowie otrzymają wsparcie w ramach podnoszenia kompetencji kluczowych z zakresu matematyczno- przyrodniczego oraz naukę programowania.
- Teraz już wiem, że przetrwamy reformę edukacji, ponieważ będziemy mogli doposażyć szkoły w nowe pomoce dydaktyczne oraz będziemy mieli środki na dodatkowe zajęcia, za które zapłacimy naszym nauczycielom. A wszystko w dwóch kluczowych latach od maja 2017 do kwietnia 2019 - mówi burmistrz Wolbromia Adam Zielnik.
Projekt będzie realizowany w SP nr 2 w Wolbromiu, SP Kąpielach Wielkich, SP Łobzowie (Zdzisław Pasich), SP i Gim. w Zarzeczu, SP i Gim. w Dłużcu, Gim. nr 4 w Wolbromiu, Gim. w Gołaczewach.

Z funduszy unijnych na rozwój kompetencji nauczycieli skorzysta również gmina Bolesław, której przyznano 484 771,25 złotych. Na projekt samorząd przeznaczy razem 517 096,25 złotych.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!