Unijne dotacje dla placówek opiekuńczych

Blisko 5,9 mln zł unijnych dotacji trafi do trzech zakładów opiekuńczych z terenu naszego powiatu. Środki zostały przyznane w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Mają one zostać przeznaczone na wsparcie działalności placówek zapewniających opiekę i aktywizację osób niesamodzielnych.

Podmioty z terenu powiatu olkuskiego uzyskają kolejne dofinansowanie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Wsparcie finansowe otrzymają podmioty świadczące usługi zapewniające opiekę zastępczą dla osób niesamodzielnych, odciążające częściowo opiekunów od ich codziennych obowiązków. 


W ramach inicjatywy władz województwa tworzone będą centra wsparcia opiekunów. Mają one za zadanie zapewniać możliwość przebywania osobom niesamodzielnym pod profesjonalną opieką, dając wytchnienie członkom rodziny czy przyjaciołom, którzy na co dzień się nimi zajmują. Opiekunowie otrzymają także wsparcie edukacyjne, doradcze oraz psychologiczne. Uzyskają też ułatwiony dostęp do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego.

Dofinansowane zostaną również projekty związane z tworzeniem lub rozwojem placówek zapewniających dzienną opiekę i aktywizację osób starszych. Dzięki temu będą mogły one prowadzić zajęcia terapeutyczne dla osób niesamodzielnych w zakresie poprawy ich stanu psychofizycznego, samodzielności i aktywności.

Osoby takie mają zostać objęte fachową opieką w miejscach spełniających odpowiednie warunki lokalowe, będą do takich miejsc dowożone, otrzymają ciepły posiłek, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych oraz opiekę higieniczną. Zyskają także możliwość udziału w zajęciach podnoszących sprawność psychiczną i fizyczną aktywizującą do uczestnictwa w życiu społecznym.

O dofinansowanie projektów w ramach konkursu mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy. I to właśnie ta ostatnia grupa została głównym beneficjentem programu w naszym powiecie.

Centrum Medyczne SKAŁKA Sp. z o.o. w Bukownie na projekt pod tytułem "Życie zaczyna się po 60-tce" otrzymało dofinansowanie w wysokości 1 714 284,00 zł. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "KLUCZ" na realizację projektu pod nazwą "Ośrodek "ZACISZE - dzienne wsparcie dla niesamodzielnych seniorów 60+ z terenu gminy Klucze" otrzymało 1 704 750,84 zł wsparcia. Firma Usługowo - Handlowa "Dadak" na projekt "SENIOR Z PASJĄ”- dzienna opieka i aktywizacja osób niesamodzielnych w Laskach uzyskało dofinansowanie w wysokości: 2 464 053,67 zł.

Ogólna pula środków przeznaczona przez Zarząd Województwa na dofinansowanie projektów wyniosła 63 614 767,41 zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania  projektu mógł wynieść 92,7% wydatków kwalifikowalnych. Za organizację konkursu odpowiadało Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!