Kosmetyka peronów, remont za pięć lat

toryZ początkiem czerwca poseł Jacek Osuch złożył do Ministra Infrastruktury i Budownictwa interpelację dotyczącą poprawy bezpieczeństwa na nieco zapomnianej stacji kolejowej w Jeżówce w gminie Wolbrom. Tamtejsi mieszkańcy narzekają na opłakany stan techniczny obiektu. Według odpowiedzi z Ministerstwa, w najbliższych miesiącach należy się spodziewać jedynie kosmetycznych napraw. Szansa na generalny remont peronów nadarzy się dopiero za kilka lat.

- Już kilka miesięcy temu zwracałem uwagę w swojej interpelacji na zły stan infrastruktury w obrębie przystanku osobowego Jeżówka (Interpelacja poselska nr 10329). W odpowiedzi na moje wystąpienie PKP PLK S.A. poinformowała, że dopiero w 2022 r. planowana jest inwestycja obejmująca przebudowę peronu przy torze nr 2 oraz schodów skarpowych. Natomiast w marcu br. planowane było zwołanie komisji na p.o. Jeżówka w celu przeprowadzenia szczegółowej inspekcji stanu dojścia do peronów. Jak widać pomimo zapewnień zarządcy infrastruktury działania te okazały się nieskuteczne i w dalszym ciągu stwarzają realne zagrożenie dla osób korzystających z peronów w obrębie przedmiotowej stacji – pisał w interpelacji poseł Osuch.

Odpowiedzi parlamentarzyście z ramienia Ministra udzielił Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIiB, a informacje w niej zawarte oparte są o dane uzyskane od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Według zapewnień Spółki, w związku ze stwierdzonymi usterkami nawierzchni peronu oraz schodów prowadzących do nich, na ternie przystanku osobowego Jeżówka, w styczniu br. przygotowane zostały przedmiar oraz kosztorys inwestorski dla remontu peronu przy torze nr 2. W marcu powołano natomiast komisję terenową, która zbadała stan infrastruktury w przedmiotowej lokalizacji i określiła zakres prac niezbędnych do poprawy stanu technicznego krawędzi peronowej oraz pobliskich schodów.

- Przedstawione czynności pozwoliły na podjęcie działań naprawczych. W kwietniu br. dokonano doraźnej naprawy poprzez miejscowe wyrównanie nierówności na peronach oraz poprawienie ścianek peronowych. Na przełomie maja i czerwca prowadzona była dalsza doraźna naprawa krawędzi peronowej oraz uzupełniono ubytki na schodach prowadzących do peronów – zapewnia Andrzej Bittel.

Obecnie w toku jest postępowanie przetargowe na wykonanie remontu peronu oraz schodów na przystanku w Jeżówce. Przeprowadzenie prac terenowych planuje się na wrzesień 2017 r. , bowiem jest to pierwszy możliwy termin dokonania zamknięć torowych niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Ponadto planowane jest zamontowanie dwóch nowych wiat przy peronie nr 2.

- Dodatkowo pracownicy Spółki stale monitorują stan techniczny peronów w omawianej lokalizacji. W przypadku wchodzenia płyt peronowych w skrajnię toru są one na bieżąco demontowane – dodaje podsekretarz stanu.

Niezależnie od powyższych działań, przebudowa peronów przystanku osobowego Jeżówka zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami jest planowana na 2022 rok w ramach projektu inwestycyjnego obejmującego linię kolejową nr 62 Tunel – Sosnowiec Główny.

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!