Przedszkole w Sienicznie na starych zasadach

dzieci szkolaBudowy nowego przedszkola w Sienicznie nie będzie (przynajmniej nie teraz). Zamieszanie, które powstało po kwietniowej decyzji radnych Radny Miejskiej w Olkuszu, wynika z błędnego zapisu w uchwale. W najbliższych tygodniach realizowane będą wcześniejsze ustalenia dotyczące remontu użytkowanych do tej pory pomieszczeń w tamtejszym oddziale przedszkolnym działającym przy szkole podstawowej.

Kiedy jesienią ubiegłego roku przedstawiciele Urzędu Miasta razem z mieszkańcami i dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sienicznie doszli do porozumienia w sprawie wydatkowania pieniędzy pochodzących z Budżetu Obywatelskiego Olkusza wydawało się, że sprawa będzie miała swój szczęśliwy finał. Wszyscy doszli do wniosku, że budowa nowego przedszkola za 100 tysięcy złotych jest niemożliwa, a środki zostaną przekazane jedynie na wykonanie projektu oraz doraźne remonty, których szkoła rzeczywiście potrzebuje.

- W ubiegłym roku, po konsultacjach z lokalnym środowiskiem, zadecydowano, aby w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego nie wykonywać projektu budowlanego na przebudowę istniejącego budynku, a na budowę nowego obiektu – informuje Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Względny spokój i zrozumienie utrzymywały się do końca kwietnia bieżącego roku, kiedy to radni miejscy przegłosowali uchwałę dotyczącą zmian w tegorocznym budżecie, do którego wpisano budowę nowego przedszkola. Jak się okazuje, zrobili to omyłkowo, a dokładniej to błąd ludzki sprawił, że w uchwale znalazł się zapis pod nazwą "budowa", a nie "remont".

- W budżecie na obecny rok zaplanowano środki na realizację remontu pomieszczeń oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sienicznie. Wszystkie prace zostaną wykonane ze środków pochodzących z BO. Z uwagi na fakt, że z tych samych środków wykonano wcześniej projekt budowy nowego obiektu, wyszczególnione prace zostały omyłkowo zapisane w budżecie właśnie jako „budowa nowego obiektu” – dodaje Michał Latos.

W zakres najbliższych prac remontowych w placówce wejdą: wyposażenie sanitarne i centralnego ogrzewania w pomieszczeniu sali zabaw, pomieszczeniu pielęgniarki, kuchni i łazience; rozebranie istniejącej posadzki w pomieszczeniu szatni i sali zabaw, wyrównanie podłoża posadzki i ułożenie wykładzin; a także roboty malarskie sufitów, ścian i drzwi wewnętrznych w wymienionych pomieszczeniach oraz na klatce schodowej. Wszystkie plany mają zostać zrealizowane do końca wakacji, tak aby nowy rok szkolny dzieci i ich wychowawcy zaczęli w dużo bardziej komfortowych warunkach.

Ze 100 tysięcy złotych przyznanych szkole dzięki głosowaniu mieszkańców do rozdysponowania na najbliższe prace pozostało 65 tysięcy. Z reszty środków pokryto wykonanie planu budowy nowego budynku przedszkola, którego ewentualne powstanie jest bliżej nieokreślone.

Od samego początku ww. zadanie zgłoszone do olkuskiego budżetu partycypacyjnego budziło wiele emocji. Pierwotnie nie przeszło ono przez proces weryfikacyjny, jednak po interwencji zgłaszających go mieszkańców Sieniczna ostatecznie zostało włączone do puli projektów poddanych pod głosowanie. Lokalna społeczność zarzeka się, że wiceburmistrz Bożena Krok obiecała, że jeśli zadanie zyska wystarczającą liczbę głosów i trafi do realizacji, nowy budynek z przeznaczeniem dla dzieci powstanie. - Zadanie o tej samej nazwie nie zyskało już jednak aprobaty mieszkańców w głosowaniu nad BO 2017 - zaznacza rzecznik Latos. 

Obecny regulamin Budżetu Obywatelskiego Olkusza jasno mówi o tym, że termin rozpoczęcia, jak również zakończenia zadania powinien zmieścić się w ramach czasowych jednego roku. Biorąc pod uwagę specyfikę projektu budowy nowego przedszkola nie jest możliwe, aby inwestycję udało się wykonać w tak krótkim czasie, nie mając zapewnionych odpowiednich funduszy.

Przypomnijmy, że budowę całkiem nowych pomieszczeń przy funkcjonującej już szkole wyceniono na blisko 800 tys. zł. To kwota zaporowa jak na obecny regulamin BO i możliwości dofinansowania inwestycji z budżetu gminy.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!