Osada wciąż z górą śmieci

osada18

19 czerwca decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, a dzień później także decyzją Starosty Olkuskiego, Firma Handlowo-Usługowa „MARTEX” z Klucz utraciła pozwolenie na prowadzenie swojej dotychczasowej działalności. Od tego czasu do Osady zgodnie z prawem nie mogą być już zwożone kolejne odpady, ale problem setek ton zalegających śmieci na tamtym terenie pozostał.

Jak się szacuje, w momencie cofnięcia pozwolenia na prowadzenie działalności firmie MARTEX, w Osadzie zgromadzono ponad 5300 ton odpadów. Właścicielem wszystkich śmieci – jak przyznała sama właścicielka przedsiębiorstwa – jest MARTEX, który zobowiązał się do całościowego uprzątnięcia terenu na własny koszt. Podczas czerwcowego spotkania w budynku Urzędu Gminy w Kluczach padły deklaracje, że śmieci będą usuwane systematycznie, do nawet 75 ton dziennie.

- Nie chcę was ukrzyżować, każdemu należy dać szansę, więc wierzę w waszą deklarację dobrej woli. Rozmawialiśmy o tej spawie u mnie w gabinecie i macie świadomość, że jeśli w jakiejkolwiek chwili przestaniecie wywozić śmieci, bądź też dostanę chociaż jeden sygnał o tym, że dowozicie kolejne odpady, od razu wszczynam tryb egzekucyjny, który będzie droższy nie tylko dla gminy i powiatu, ale także może się źle skończyć dla waszej firmy – mówił wtedy starosta Paweł Piasny.

osada3

Minęły dwa miesiące, niepisany termin oczyszczenia terenu upłynął, jednak wiadomo, że problem góry śmieci w Osadzie nadal jest aktualny. Wysypisko jest pilnie strzeżone, żadna z postronnych osób nie ma na jego teren prawa wstępu. Prowadzone są jednak ciągłe kontrole, choćby te z ramienia starostwa. Odpadów ubyło niewiele. - Według oświadczenia osoby władającej gruntem, do tej pory wywieziono około dwustu ton śmieci – przyznaje starosta Paweł Piasny.

W tym miejscu zasadne jest pytanie, czy w ogóle istnieje szansa na to, aby właściciel odpadów wywiózł je na własny koszt w bliżej określonym terminie? - O to należy spytać podmioty, którym zostały cofnięte zezwolenia. Nowych terminów nie wyznaczałem. Obecnie jesteśmy na etapie nałożenia grzywny w celu przymuszenia wyegzekwowania wydanych decyzji – dodaje szef powiatu.

Co w przypadku, gdy MARTEX zaprzestanie wywozić odpady? Kto zapłaci za usunięcie śmieci i jakie to wygeneruje koszty? - Wówczas zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, powiat przystąpi do wykonania zastępczego. Koszty wywozu odpadów zgodnie z tymi przepisami poniesie powiat, a następnie powiat będzie dochodził roszczenia względem podmiotów, które nie wywiązały się z nałożonego obowiązku usunięcia odpadów – zaznacza Paweł Piasny. 

osada12

Osada miała być tylko chwilowym przystankiem dla odpadów, które po starannej selekcji powinny być wywożone i utylizowane. Zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczą każdej z firm powiązanych z górą śmieci.

- Wierzę, że prokuratura stanie na wysokości zadania i będzie stanowcza w swoim działaniu. Jeżeli będzie to możliwe, to będę wnioskował, by powiat był oskarżycielem posiłkowym. W przypadku wykorzystania wadliwego prawa w celu osiągnięcia wysokich korzyści majątkowych kosztem zdrowia i życia ludzkiego, zarówno organy ścigania jak i urzędy publiczne powinny sięgnąć po wszystkie możliwe przewidziane prawem środki, by należycie ukarać winnych z karą pozbawienia wolności włącznie. Wielokrotnie wypowiadałem się na ten temat, powtórzę i teraz – nie odpuszczę! - zapewnia starosta Paweł Piasny.

Co na to mieszkańcy? - Powoli tracimy nadzieję, natomiast szybko tracimy zdrowie. Do smrodu większość z nas już się przyzwyczaiła, insektów jest co niemiara. Nasza gehenna trwa nadal. Niestety nie widzimy ludzi, którzy chcieliby nam pomóc. To jakaś paranoja… - mówi bezradnie jedna z mieszkanek pobliskich zabudowań.

Odpowiedzi na trudne pytania nie uzyskali mieszkańcy Osady także podczas środowego spotkania (6 września) w kluczewskim Domu Kultury „Papiernik”, w którym oprócz wójta Norberta Bienia, udział również wzięli: Agata Knapik - dyrektor olkuskiego sanepidu, Ryszard Listwan - zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, a także posłanki Agnieszka Ścigaj i Lidia Gądek. Na spotkaniu zabrakło reprezentanta firmy MARTEX, zawiadującej terenem dzikiego wysypiska.

Obecni stwierdzili, że sytuacja w Osadzie jest nie do przyjęcia, jednak na tę chwilę żadna ze stron nie posiada odpowiedniego instrumentu do natychmiastowej reakcji i zmuszenia właściciela gruntu do wywiezienia zalegających tam odpadów i to pomimo tego, że realna jest groźba wybuchu epidemii. Wszystko przez obowiązujące prawo. Teraz ruch należy do prokuratury rejonowej.

Niestety pomimo upływu kolejnych tygodni i miesięcy końca rozwiązania śmieciowego problemu w Kluczach Osadzie nie widać. Zapewnienia dobrej woli w większości okazały się złudne, podobnie jak nadzieje na szybkie uprzątnięcie śmierdzącego bałaganu.

osada8

Fot. Archiwum Redakcji Przeglądu Olkuskiego

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!