Zamkowe atrakcje dla zwiedzających

 

zamek rabsztynNowy most nad fosą, plac zabaw, wypożyczalnia leżaków – to inwestycje, jakie w tym roku zostaną zrealizowane na zamku w Rabsztynie. W olkuskim magistracie rozstrzygnięto właśnie przetargi na zaplanowane przedsięwzięcia. Gmina czeka jeszcze na rozstrzygnięcie konkursów na dofinansowanie prac konserwatorskich na zamku.

Przypomnijmy, że wiosną ubiegłego roku olkuski samorząd złożył wniosek o unijne dofinansowanie planowanej inwestycji w ramach naboru organizowanego przez LGD „Nad Białą Przemszą". Jak informowaliśmy na naszych łamach, w projekcie ujęto budowę placu zabaw dla dzieci wraz z małą infrastrukturą, a także bezpłatną wypożyczalnię leżaków plenerowych. Z uwagi na nienajlepszy stan mostu nad fosą przewidziano też budowę nowego.

Inwestycje są odpowiedzią na sugestie mieszkańców i turystów, odwiedzających rabsztyński zamek. - Wierzymy, że dzięki zaplanowanym przedsięwzięciom do Rabsztyna będzie przyjeżdżać jeszcze więcej osób, nie tylko przyjezdnych, ale i mieszkańców chcących spędzić wolny czas w tak urokliwym miejscu. Najmłodsi będą mieli swoje miejsce do zabawy, a starsi goście z pewnością chętnie odpoczną na łonie natury. Liczymy, że dzięki nowym atrakcjom zwiedzający dłużej zagoszczą na zamkowym wzgórzu - mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Budową nowego mostu zajmie się Firma Usługowa Log-Bud Diana Bogucka z Krynicy – Zdroju. Wyłoniona w przetargu oferta opiewa na kwotę 286 927,00 złotych, a okres gwarancji wynosi pięć lat.
Wykonaniem placu zabaw i zakupem leżaków zajmie się firma APIS POLSKA Sp. z o. o. z Jarosławia, która zaoferowała kwotę 56 131,69 złotych i pięcioletnią gwarancję.
Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, przedsięwzięcie na rabsztyńskim zamku zostanie zrealizowane w tym roku. 

Gmina Olkusz złożyła również dwa wnioski o dotacje na kontynuowanie prac na zamku z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy z nich dotyczy kontynuacji prac konserwatorskich i zabezpieczających w obrębie murów zamku dolnego i pałacu. Wartość zadania to 752 000,00 złote, a wnioskowane dofinansowanie 376 000,00 złotych. W drugim wniosku chodzi o kontynuacje robót na zamku górnym, gdzie wartość zadania wynosi 860 000,00 złotych, z czego wnioskowane dofinansowanie to 430 000,00 złotych.
W przygotowaniu są aplikacje o ministerialne środki na adaptację pomieszczeń zamku górnego i średniego do celów ekspozycyjnych oraz do Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 na zadanie związane z udostępnieniem zamku Rabsztyn dla zwiedzających.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!