Jubileuszowy ranking szkół według „Perspektyw”

uczen grafikaTradycyjnie z początkiem roku portal perspektywy.pl publikuje krajowy ranking szkół ponadgimnazjalnych. Jak zwykle znalazły się w nim placówki edukacyjne z powiatu olkuskiego. Wśród ogólniaków najlepiej stoją notowania I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu im. Króla Kazimierza Wielkiego, natomiast liderem z naszego terenu w kategorii techników jest Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2018, to tak naprawdę pięć rankingów odzwierciedlających główne aspekty pracy szkół oraz różnorodność ich misji. Najważniejsze wśród nich są jednak dwa: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2018 prezentujący 500 najlepszych liceów w Polsce oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2018 przedstawiający 300 najlepszych techników w naszym kraju. Pozostałe tabele pokazują kolejność szkół pod względem wyników maturalnych, a także olimpijskich. Do tego dochodzą też zestawienia wojewódzkie.

Prace nad najnowszym rankingiem były prowadzone pod nadzorem specjalnej kapituły, w skład której weszli przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych: przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Funkcję przewodniczącego pełnił prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. KRASP.

Według rankingu z 10 stycznia 2018 roku wśród liceów ogólnokształcących wygrało XIII Liceum ze Szczecina. Najlepiej z Małopolski  tradycyjnie wypadło V Liceum im. A. Witkowskiego z Krakowa sklasyfikowane na 4. miejscu. Jeśli chodzi o ogólniaki z powiatu olkuskiego, to te niemal w komplecie nieco osunęły się w rankingu. I LO z Olkusza tym razem zajęło 21. pozycję w Małopolsce i 247. lokatę w kraju (przed rokiem 15. miejsce w województwie i 194. miejsce w Polsce). Nie przeszkodziło to jednak szkole w zapewnieniu sobie tytułu „Srebrnej Szkoły 2018”. Drugie w powiecie, a 66. w Małopolsce jest IV LO im. K. K. Baczyńskiego (57. miejsce w poprzednim notowaniu), natomiast mała zmiana nastąpiła na najniższym stopniu podium, gdzie wolbromskie Liceum im. R. Traugutta wyprzedziło II LO z Olkusza im. Ziemi Olkuskiej – kolejno 93. i 96. miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. Wolbromianie jako jedyni względem ubiegłego roku zanotowali mały awans w szkolnej hierarchii (o 2 pozycje).

Drugi z rankingów uwzględniał technika. Małopolska może pochwalić się najlepszą szkołą techniczną w kraju, bowiem na szczycie tabeli znalazło się Technikum nr 7 w ZSE-M z Nowego Sącza. Coraz lepiej stoją również notowania olkuskiego Technikum nr 1 w ZS nr 1, które sklasyfikowano na 52. miejscu w województwie, co jest równoznaczne z awansem o 17 miejsc. Nieco mniejszy skok w wojewódzkim zestawieniu zanotowało Technikum nr 3 w ZS nr 3 im. A. Kocjana (z 78. na 71. pozycję). Miejsce trzecie w powiecie i 98. lokata w Małopolsce dla Technikum nr 4 w ZS nr 4 im. KEN.

Jubileuszowy 20. ranking Perpektyw został przygotowany w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników uwzględniono również wyniki egzaminów zawodowych. Pełna klasyfikacja szkół ponadgimnazjalnych dostępna jest na stronie internetowej perspektywy.pl.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!