Walczą ze smogiem na wsi

dymWbrew pozorom zjawisko zanieczyszczenia powietrza nie jest tylko problemem miejskim, ale dotyczy także wsi, które, zwłaszcza przy niekorzystnej zimowej pogodzie, toną w burym dymie. Powód zazwyczaj jest jeden – przestarzały, nieefektywny sposób ogrzewania domów i wciąż jeszcze zbyt niska świadomość ekologiczna ludzi. Władze Trzyciąża przekonują, że warto inwestować w ekologię.

Walka ze smogiem w gminach do łatwych nie należy. Sytuacja ekonomiczna mieszkańców to jedno, ale potężnym współczesnym wyzwaniem jest też walka z przyzwyczajeniami i ludzką mentalnością.

- Często słyszymy, że głównym powodem mało ekologicznych zwyczajów palenia w piecach byle czym są braki finansowe w domowych budżetach. Ten sam powód zazwyczaj przywoływany jest jako przeszkoda do wymiany starych systemów CO na nowoczesne, mniej szkodzące naturze. Wciąż jednak zbyt mało osób bierze pod uwagę, że zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko degradację - jakoś abstrakcyjnego w tym kontekście - pojęcia środowiska naturalnego, ale ma bezpośredni wpływ na domowe finanse. Choćby taki, że trując się, wywołujemy choroby, a ich leczenie zazwyczaj bywa kosztowne – dzieli się refleksją wójt Trzyciąża Roman Żelazny, który zachęca mieszkańców swojej gminy do podejmowania działań, zmierzających do poprawy powietrza.

 - Staramy się upowszechniać wiedzę o aktualnych możliwościach, tak w zakresie informacji o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, jak i wspierać mieszkańców w kwestii pozyskiwania dofinansowania na wymianę źródeł energii na bardziej ekologiczne. Np. w ubiegłym roku mieszkańcy gminy Trzyciąż mogli skorzystać z dobrodziejstw pilotowanej przez gminę realizacji „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”, w ramach którego indywidualne gospodarstwa mogły skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w zakresie kompleksowej likwidacji istniejących nieefektywnych źródeł ciepła. Mocno zachęcam użytkowników kopcących kotłów domowych do ich wymiany na ekologiczne i energooszczędne urządzenia grzewcze – wyjaśnia wójt Trzyciąża, obiecując zapewnienie w budżecie gminy środków na konieczny wkład własny. – Jak dotąd udało się przekonać stosunkowo niewielu, ale mam nadzieję, że ziarnko do ziarnka… w końcu musi to przynieść efekty. W tym roku również zabezpieczyliśmy w budżecie środki na dofinansowanie gminy, wymagane do realizacji projektu i będziemy wspierać mieszkańców, zainteresowanych proekologicznymi inwestycjami - dodaje Roman Żelazny.

Czy osoba, paląca w piecu CO odpady komunalne, lakierowane albo nasycone substancjami ropopochodnymi drewno, a nawet plastik kojarzy ten fakt z częstymi infekcjami i chorobami swojego dziecka, czy inną poważniejszą chorobą? Narzekając na wydatki związane z leczeniem warto pomyśleć w jakim stopniu winą za problem można obarczyć siebie samego albo swoich sąsiadów. Może warto przemyśleć sprawę i zaoszczędzić na lekach, a nie na lepszym opale i piecu?

W rozpoczętym niedawno roku pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę starych systemów ogrzewania. Wójt Gminy Trzyciąż zachęca do przemyślenia wszystkich, szeroko pojętych korzyści z działań na rzecz poprawy powietrza. Warto, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości, skorzystać z oferowanych programów pomocowych w tym zakresie. Już niedługo kolejne rozdanie PONE i następna szansa na dofinansowanie wymiany pieców. Środki z tego programu można wykorzystać na:
• Demontaż kotłowni, palenisk opalanych paliwem stałym o niskiej sprawności energetycznej.
• Montaż nowej kotłowni na gaz wraz z wewnętrzną instalacją c.o. i c.w.u.
• Montaż nowej kotłowni na olej wraz z wewnętrzną instalacją c.o. i c.w.u.
• Montaż nowej kotłowni na węgiel lub biomasę (dotyczy kotłów bez możliwości montażu dodatkowego rusztu) wraz z wewnętrzną instalacją c.o. i c.w.u.
• Podłączenie do geotermii lub miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z wewnętrzną instalacją c.o. i c.w.u.
• Montaż kotła wodnego ogrzewanego elektrycznie, pieca kaflowego z wkładem elektrycznym wraz z podłączeniem do sieci energetycznej oraz wewnętrznej linii zasilania.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!