W Trzyciążu powstanie przedszkole

przed1Niedługo, bo już jesienią tego roku w Trzyciążu stanie budynek, w którym najmłodsze dzieci z terenu gminy Trzyciąż będą mogły skorzystać z oferty opiekuńczo-wychowawczej zupełnie nowego samorządowego przedszkola integracyjnego z oddziałem żłobkowym. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na budowę obiektu przy istniejącej szkole podstawowej w Trzyciążu, a równocześnie skutecznie zabiega o środki zewnętrzne na realizację inwestycji.

- Aktualnie dzieci w wieku od lat 3 do 7 z terenu całej gminy Trzyciąż korzystają z oddziałów przedszkolnych przy wszystkich – publicznych i niepublicznych szkołach lub są wożone przez opiekunów do przedszkoli poza gminę. Wychodząc naprzeciw lokalnym potrzebom zdecydowałem, że najlepszym i stosunkowo najtańszym rozwiązaniem będzie budowa zupełnie nowej placówki opieki, w której będą się dobrze czuły najmłodsze dzieci z całej gminy – informuje wójt Roman Żelazny. - Rozważając różne alternatywy i uwzględniając koszty wymaganego przez przepisy dostosowania istniejących oddziałów przedszkolnych przy szkołach do rosnących wymogów, okazało się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie budowa zupełnie nowego obiektu, w którym znajdzie siedzibę nowoczesna, spełniająca najwyższe standardy placówka opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Projekt uwzględnia także potrzeby rodziców i opiekunów dzieci do lat 3, którzy chcieliby podjąć pracę zawodową, a nie mają możliwości zostawienia swoich pociech pod opieką członków rodziny, np. babci. Dlatego nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza  będzie miała także oddział żłobkowy dla 25 dzieci. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek będzie gotowy już jesienią tego roku – wyjaśnia wójt.

Przygotowany na zlecenie gminy projekt przewiduje budowę obiektu z trzema oddziałami przedszkolnymi i jednym oddziałem żłobkowym w formule przedszkola integracyjnego. Przewidziano, że w każdej grupie, zarówno przedszkolnej, jak i żłobkowej znajdzie się miejsce dla  25 dzieci, w tym maksymalnie 5 dzieci z niepełnosprawnością w każdej z grup.

prze3

Nowy obiekt powstanie przy budynku istniejącej szkoły podstawowej w Trzyciążu i będzie z nią połączony częściowo przeszklonym łącznikiem. W projekcie przedszkolno-żłobkowej części placówki przewidziano trzy sale zabaw dla dzieci przedszkolnych z toaletami i prysznicami przy każdej z nich. Stworzono też możliwość połączenia na doraźne potrzeby dwóch sal w jedną większą. W nowym budynku będą oddzielne szatnie dla dzieci przedszkolnych i wychowanków żłobka, wózkownia, stanowisko do oceny stanu zdrowia dziecka przed przyjęciem go w danym dniu dla żłobka i wszystkie inne, wymagane przepisami pomieszczenia, w tym te potrzebne na potrzeby techniczne i przeznaczone dla personelu i rodziców. Wszystkie pomieszczenia będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano specjalne sale przeznaczone do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi (sala zajęć ruchowych, zajęć sensorycznych, czy zajęć indywidualnych, np. z logopedą).

Aby ułatwić komunikację bez barier dla osób niepełnosprawnych, wejścia do budynku znajdować się będą na poziomie parteru. Na tym samym poziomie będą też usytuowane wszystkie pomieszczenia, gdzie będą przebywały dzieci. Na piętrze obiektu znajdą miejsce tylko pomieszczenia techniczne.

Na placu przy szkole od strony południowej został zaprojektowany duży plac zabaw, który został podzielony na strefy w taki sposób, aby część wyposażenia była przeznaczona dla dzieci żłobkowych, a część dla dzieci starszych. Wejście na plac zabaw będzie możliwe bezpośrednio z każdej sali zajęciowej w nowej części placówki.

Forma architektoniczna zaprojektowanego przedszkola z oddziałem żłobkowym, jest dostosowana do budynku istniejącego, tak aby wpisywała się w istniejącą zabudowę i jednocześnie była łatwa do identyfikacji poprzez zróżnicowanie wysokości i kolorystyki. W istniejącym budynku szkoły nie są planowane żadne zmiany funkcjonalne, ani użytkowe. Konieczne będzie jedynie wykonanie otworu, dzięki któremu będzie możliwe przejście do łącznika pomiędzy szkołą a przedszkolem i żłobkiem. Elementem charakterystycznym są dekoracje wykonane z płyty polietylenowej oparte na kształtach z tangramu: zwierzątka nad wejściem głównym mocowane mechanicznie do elewacji oraz zwierzątka na słupach stalowych podcienia od strony placu zabaw.

Całość inwestycji ma kosztować, według wstępnych obliczeń ok. 4 mln. zł.

- Chociaż w tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy odpowiednie środki na realizację tej inwestycji, zabiegamy też o dofinansowanie zewnętrzne z różnych źródeł. Ostatnio dotarła do nas dobra wiadomość o przyznaniu nam dotacji z rządowego programu „Maluch +”. Pozyskane 500 tys. zł przeznaczymy na dofinansowanie części żłobkowej - informuje wójt Trzyciąża.

prze2

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!