bukowno piece1

Wymiana pieców, kontrole przy użyciu drona, oczyszczacze powietrza – to niektóre działania samorządu mające poprawić powietrze w Bukownie i przekonać mieszkańców, jak wielki mają wpływ na to, czym oddychają. Władze miasta zapowiadają, że to dopiero początek.

Piece do wymiany
Zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 lipca ubiegłego roku można instalować tylko nowoczesne urządzenia, a zabronione jest spalanie mułów, flotów i wilgotnego drewna. W uchwale wyznaczono okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na węgiel i drewno. Do 2022 roku należy wymienić kotły, które nie spełniają wymogów 3 klasy emisyjności. Z kolei od początku 2027 roku można używać jedynie nowoczesnych urządzeń spełniających normy ekoprojektu oraz kotłów 5 klasy, których eksploatacja rozpoczęła się przez 1 lipca 2017 roku.
Bukowno wspólnie z Kluczami i Bolesławiem pozyskało unijne środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Dzięki temu możliwa będzie wymiana 100 pieców na gaz lub biomasę oraz 80 pieców na paliwa stałe lub odnawialne źródła energii. Łącznie na ten cel pozyskano prawie 1 mln 900 tys. złotych. Projekt jest rozłożony na trzy lata.

Dodatkowo w ubiegłym roku w Bukownie zrealizowano projekt wymiany 56 pieców o łącznej wartości 672 tys. złotych. Dofinansowanie dla mieszkańców z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i budżetu miasta wynosiło do 70 proc. kosztów zakupu i instalacji pieca. Władze Bukowna zapowiadają, że w tym roku również będą starać się do tego typu dotacje.
– Rozważamy zwiększenie wkładu własnego gminy, aby zachęcić mieszkańców do zmiany źródeł ciepła na ekologiczne. Chcemy przekonać jak najwięcej osób do dbania o ekologię. Stawiamy na edukację, dlatego tez ostatnio zorganizowaliśmy pokaz ekonomicznego i bezdymnego palenia w piecach, z wykorzystaniem zwykłego węgla – mówi sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

bukowno piece2

Powietrze sprawdzi dron
Jeszcze w tym sezonie grzewczym na miastem pojawi się dron. Za jego pomocą będą dokonywane pomiary zanieczyszczeń pyłów: PM1. PM2,5, PM 10, chlorowodoru, formaldehydu oraz lotnych związków organicznych. – Pozwoli to ustalić, co jest spalane w piecach i czy paliwo ma odpowiednią jakość – zapowiada Marcin Cockiewicz.
Usługę sprawdzenia jakości powietrza dronem oferuje miastu Główny Instytut Górniczy. Na razie na tego typu działania zapisano w budżecie 10 tys. złotych. 1 km przelotu wraz z analizą zebranych danych to 1 230 złotych brutto. Wiadomo, że przeloty odbędą się jeszcze w marcu, a kolejne zaplanowano na następny sezon grzewczy.

Do sprawdzenia powietrza dronem przydadzą się zamontowane w ubiegłym roku przez miasto czujniki smogu. Urządzenia zostały ulokowane: w filii MOK-u w Podlesiu, remizie OSP Bór, punkcie publicznego dostępu do internetu przy fontannie przy ul. 1 Maja, remizie OSP Bukowno Miasto, filii MOK Wodąca, Zespole Szkół nr 2, przy Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Centrum Kultury oraz trzech domach prywatnych, których właściciele wyrazili na to zgodę.
– Dzięki czujnikom mamy wytypowane miejsca, gdzie dochodzi do przekroczeń norm. Na pewno te lokalizacje sprawdzimy przy użyciu drona. Nie chodzi nam o to, aby tylko karać, ale przede wszystkim edukować. Chcemy trafić bezpośrednio do osób, które zanieczyszczają powietrze i dowiedzieć się, z czego to wynika. Liczymy na to, że zainteresujemy ich ofertą wymiany pieców na ekologiczne. Dla osób najuboższych rozważamy możliwość, aby wymiana pieca została częściowa wsparta ze środków pomocy społecznej – mówi Marcin Cockiewicz.

Czyste powietrze dla maluchów
W niedługim czasie w dwóch miejskich przedszkolach w mieście (przy ul. Niepodległości i ul. Sławkowskiej) oraz w klubie dziecięcym pojawią się oczyszczacze powietrza. W Bukownie zdecydowano zakupić 12 urządzeń, tak, aby były one w każdym przedszkolnym pomieszczeniu. To uzupełnienie nie akcji zainicjowanej przez małopolskiego marszałka, który zaproponował samorządom po jednym oczyszczaczu na przedszkole. 

Jak oceniacie przedstawione sposoby walki ze smogiem? Czekamy na Wasze opinie!

Fot. Agnieszka Zub. Pokaz ekonomicznego palenia w piecach w Bukownie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
janusz
janusz
6 lat temu

[quote name=”mieszkaniec”][quote name=”powiatowy”]taaa, najpierw zdewastowali środowisko całej okolicy w powietrzu, na ziemi i pod ziemią a teraz będą dronem szukać dymu palenisk domowych. Bukowno to powinno ludziom odszkodowanie płacić za smrody ze śmietnika,kurz z osadników,smrody htc i widoki na rachityczne lasy. A pogrzeby 40/50/60latków powinny być na koszt urzędu.[/quote]
Jednocześnie planuje się składowisko wszelkiej maści odpadów toksycznych zawierających metale ciężkie, zwożone nie wiadomo skąd, pod przykrywką budowy stoku narciarskiego (za kilkadziesiąt lat) przy śmietnisku….. Tym dronem należałoby również zbadać ile i jakich pyłów unosi się z hałd przy ZGH.[/quote]
kto to pisze te bzdury wysypisko jest w bolesławiu hałdy zghowskie i stok narciarski też tam mają budować piszcie do wójta

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

[quote name=”powiatowy”]taaa, najpierw zdewastowali środowisko całej okolicy w powietrzu, na ziemi i pod ziemią a teraz będą dronem szukać dymu palenisk domowych. Bukowno to powinno ludziom odszkodowanie płacić za smrody ze śmietnika,kurz z osadników,smrody htc i widoki na rachityczne lasy. A pogrzeby 40/50/60latków powinny być na koszt urzędu.[/quote]
Jednocześnie planuje się składowisko wszelkiej maści odpadów toksycznych zawierających metale ciężkie, zwożone nie wiadomo skąd, pod przykrywką budowy stoku narciarskiego (za kilkadziesiąt lat) przy śmietnisku….. Tym dronem należałoby również zbadać ile i jakich pyłów unosi się z hałd przy ZGH.

...
...
6 lat temu

Kombinat jest już zakładem. Kierownictwo dotychczasowego socjalistycznego KGH skrupulatnie odcina się od niego będąc już ZGH. Historia jakości powietrza zapisana jest w słojach drzew które przetrwały okres karłowatości o ile nie zdążyły trafić pod łańcuchy pił i do nowobogackich kominków.

xyz
xyz
6 lat temu

Lanie dronem przy kominie nad prywatną posesją narusza prawo lotnicze.

powiatowy
powiatowy
6 lat temu

taaa, najpierw zdewastowali środowisko całej okolicy w powietrzu, na ziemi i pod ziemią a teraz będą dronem szukać dymu palenisk domowych. Bukowno to powinno ludziom odszkodowanie płacić za smrody ze śmietnika,kurz z osadników,smrody htc i widoki na rachityczne lasy. A pogrzeby 40/50/60latków powinny być na koszt urzędu.