Bukowno walczy ze smogiem

bukowno piece1Wymiana pieców, kontrole przy użyciu drona, oczyszczacze powietrza – to niektóre działania samorządu mające poprawić powietrze w Bukownie i przekonać mieszkańców, jak wielki mają wpływ na to, czym oddychają. Władze miasta zapowiadają, że to dopiero początek.

Piece do wymiany
Zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 lipca ubiegłego roku można instalować tylko nowoczesne urządzenia, a zabronione jest spalanie mułów, flotów i wilgotnego drewna. W uchwale wyznaczono okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na węgiel i drewno. Do 2022 roku należy wymienić kotły, które nie spełniają wymogów 3 klasy emisyjności. Z kolei od początku 2027 roku można używać jedynie nowoczesnych urządzeń spełniających normy ekoprojektu oraz kotłów 5 klasy, których eksploatacja rozpoczęła się przez 1 lipca 2017 roku.
Bukowno wspólnie z Kluczami i Bolesławiem pozyskało unijne środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Dzięki temu możliwa będzie wymiana 100 pieców na gaz lub biomasę oraz 80 pieców na paliwa stałe lub odnawialne źródła energii. Łącznie na ten cel pozyskano prawie 1 mln 900 tys. złotych. Projekt jest rozłożony na trzy lata.

Dodatkowo w ubiegłym roku w Bukownie zrealizowano projekt wymiany 56 pieców o łącznej wartości 672 tys. złotych. Dofinansowanie dla mieszkańców z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i budżetu miasta wynosiło do 70 proc. kosztów zakupu i instalacji pieca. Władze Bukowna zapowiadają, że w tym roku również będą starać się do tego typu dotacje.
- Rozważamy zwiększenie wkładu własnego gminy, aby zachęcić mieszkańców do zmiany źródeł ciepła na ekologiczne. Chcemy przekonać jak najwięcej osób do dbania o ekologię. Stawiamy na edukację, dlatego tez ostatnio zorganizowaliśmy pokaz ekonomicznego i bezdymnego palenia w piecach, z wykorzystaniem zwykłego węgla – mówi sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

bukowno piece2

Powietrze sprawdzi dron
Jeszcze w tym sezonie grzewczym na miastem pojawi się dron. Za jego pomocą będą dokonywane pomiary zanieczyszczeń pyłów: PM1. PM2,5, PM 10, chlorowodoru, formaldehydu oraz lotnych związków organicznych. - Pozwoli to ustalić, co jest spalane w piecach i czy paliwo ma odpowiednią jakość – zapowiada Marcin Cockiewicz.
Usługę sprawdzenia jakości powietrza dronem oferuje miastu Główny Instytut Górniczy. Na razie na tego typu działania zapisano w budżecie 10 tys. złotych. 1 km przelotu wraz z analizą zebranych danych to 1 230 złotych brutto. Wiadomo, że przeloty odbędą się jeszcze w marcu, a kolejne zaplanowano na następny sezon grzewczy.

Do sprawdzenia powietrza dronem przydadzą się zamontowane w ubiegłym roku przez miasto czujniki smogu. Urządzenia zostały ulokowane: w filii MOK-u w Podlesiu, remizie OSP Bór, punkcie publicznego dostępu do internetu przy fontannie przy ul. 1 Maja, remizie OSP Bukowno Miasto, filii MOK Wodąca, Zespole Szkół nr 2, przy Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Centrum Kultury oraz trzech domach prywatnych, których właściciele wyrazili na to zgodę.
- Dzięki czujnikom mamy wytypowane miejsca, gdzie dochodzi do przekroczeń norm. Na pewno te lokalizacje sprawdzimy przy użyciu drona. Nie chodzi nam o to, aby tylko karać, ale przede wszystkim edukować. Chcemy trafić bezpośrednio do osób, które zanieczyszczają powietrze i dowiedzieć się, z czego to wynika. Liczymy na to, że zainteresujemy ich ofertą wymiany pieców na ekologiczne. Dla osób najuboższych rozważamy możliwość, aby wymiana pieca została częściowa wsparta ze środków pomocy społecznej – mówi Marcin Cockiewicz.

Czyste powietrze dla maluchów
W niedługim czasie w dwóch miejskich przedszkolach w mieście (przy ul. Niepodległości i ul. Sławkowskiej) oraz w klubie dziecięcym pojawią się oczyszczacze powietrza. W Bukownie zdecydowano zakupić 12 urządzeń, tak, aby były one w każdym przedszkolnym pomieszczeniu. To uzupełnienie nie akcji zainicjowanej przez małopolskiego marszałka, który zaproponował samorządom po jednym oczyszczaczu na przedszkole. 

Jak oceniacie przedstawione sposoby walki ze smogiem? Czekamy na Wasze opinie!

Fot. Agnieszka Zub. Pokaz ekonomicznego palenia w piecach w Bukownie

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!