ZGK boleslaw

 

Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” jest jednym z najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw tego typu w Małopolsce. Uruchomienie przez Spółkę trzy lata temu nowoczesnej instalacji segregacji odpadów w znaczący sposób zwiększyło jej potencjał. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zmiany zaszły w firmie od tego czasu i jakie są jej najbliższe plany.

ZGK „Bolesław” to spółka, która świadczy swoje usługi w sposób kompleksowy. Przedsiębiorstwo zajmuje się odbiorem i transportem odpadów oraz ich składowaniem, sortowaniem i przetwarzaniem. Dzięki inwestycjom poczynionym na przestrzeni ostatnich lat, firma w znaczący sposób zwiększyła swoje możliwości. Na chwilę obecną obsługuje ona m.in. gminy: Bolesław, Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Sułoszowa, Skała, Alwernia, Zabierzów i Trzebinia.

Przyczyniło się do tego uruchomienie na terenie składowiska w Ujkowie nowoczesnej instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Przedsięwzięcie warte ponad 28,6 milionów złotych uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości niespełna 70% tej kwoty. Nie była to jednak jedyna inwestycja Spółki przeprowadzona w ostatnich latach.

Ekologia i bezpieczeństwo

W polskim prawie coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska. Obliguje to takie przedsiębiorstwa jak ZGK „Bolesław” do monitowania swojej działalności pod kontem wpływu na otoczenie. W związku z tym na terenie zakładu odbywają się cykliczne kontrole połączone z dokonywaniem pomiarów powietrza. W obrębie wysypiska wybudowano też nowe studnie, które mają za zadnie pozyskiwać gaz powstający w wyniku składowania odpadów.

Jak tłumaczy Robert Nielaba, Prezes Zarządu ZGK „Bolesław”, inwestycja ta pozytywny wpływ na zmniejszenie przenikania gazów ze składowiska do powietrza – i co za tym idzie – na redukcję uciążliwości zapachowych. Pozyskany gaz wykorzystywany jest zaś do produkcji energii elektrycznej, z której zasilana jest m.in. sortownia odpadów i biurowiec.

Władze Spółki kładą także duży nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem. W związku z tym na terenie sortowni odpadów zainstalowano system monitoringu termowizyjnego. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jest to jedna z pierwszych tego typu instalacji w Polsce. Kamery połączone z systemem powiadamiania o niepokojących zdarzeniach mają za zadanie ograniczyć ewentualne zagrożenie pożarowe w tym obiekcie.

Plany na przyszłość

Aktualnie firma stara się o dofinansowanie na dalszą rozbudowę sortowni śmieci. Przedsiębiorstwo aplikuje o środki na unowocześnienie linii technologicznej odpowiedzialnej za proces mechanicznego sortowania odpadów. Zakup nowych urządzeń umożliwi automatyczne grupowanie odpadów ze względu na ich kształt, rozmiar oraz typ materiałów, z jakiego powstały.

Spółka chciałaby także poszerzyć swoją działalność o produkcję paliwa alternatywnego, czyli materiału opałowego pochodzącego z odpadów nie posiadających w swoim składzie toksycznych substancji. Paliwa takie znajdują zastosowanie przede wszystkim w energochłonnych branżach przemysłu. Szczególnie dogodnym miejscem ich wykorzystania są piece grzewcze, gdzie z powodzeniem mogą zastępować węgiel kamienny. Z uwagi na swoją wysoką kaloryczność idealnym materiałem tego typu są przetworzone i rozrobione odpady z tworzyw sztucznych (RDF).

Ponadto władze przedsiębiorstwa ubiegają się o dofinansowanie na rozbudowę kompostowni odpadów zielonych. Projekt obejmuje wdrożenie nowej technologii przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji.

Rozbudowa floty

ZGK „Bolesław” na bieżąco rozbudowuje także swoją flotę samochodową. Firma co roku dokonuje zakupu kolejnych pojazdów. Aktualnie zakład dysponuje 17 śmieciarkami, 4 samochodami ciężarowymi oraz 4 ciężarówkami typu „hakowiec”. Władze Spółki rozważają też zakup pojazdu z napędem na gaz CNG.

– Stanowiłoby to kolejny element dbałości firmy o środowisko oraz niewątpliwie pierwszy krok w kierunku przystosowania się do oczekujących na wejście w życie przepisów dotyczących elektromobilności. Z uwagi na fakt, że na terenie jednej z obsługiwanych przez nas gmin znajduje się stacja umożliwiająca tankowanie tego typu paliwa, pomysł ten jest wart uwagi – mówi Robert Nielaba.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Plastyk
Plastyk
6 lat temu

Nie wiem kto wymyślił , ale fajne kolorki teraz mają.

kapo
kapo
6 lat temu

Ja widzę poprawę. Czasami niektóre ekipy nie odstawiają koszy jak należy , ale smrodziku nie ma . No i autka mają coraz lepsze. Nie ma porównania w stosunku do smrodziku sprzed 5 lat .

Luk
Luk
6 lat temu

Tak tak wszystko pięknie, a mieszkańcy Dąbrówki jak żyli w smrodzie tak dalej żyją! Ale władza wie lepiej jest ekologicznie i tyle. 😥 :-*

tom
tom
6 lat temu

Widzialem program w TV. To chyba było w Danii. Nie tylko segregacja odpadów, ale też produkcja nawozów organicznych.
Urządzenie oddziela odpady BIO od innych i produkuje się z nich nawóz na pola uprawne. Inne odpady tez sa odzyskiwane. To było na Zachodzie już dawno temu. U nas dopiero to wchodzi.