Nowe oblicze parku w Bolesławiu

park bolesław 1Już niedługo zakończy się rewitalizacja zabytkowego parku w Bolesławiu. W ramach prowadzonych prac władzom gminy udało się m.in. dokonać inwentaryzacji drzewostanu, przebudować alejki oraz zainstalować nowe ławki i kosze na śmieci. Na terenie kompleksu powstaje dla dzieci plac zabaw z syntetyczną nawierzchnią.

Gmina Bolesław od kilku lat intensywnie inwestuje w swoje najcenniejsze zabytki. Są nimi Dwór w Bolesławiu wraz z otaczającym go parkiem oraz Zespół Dworski Krzykawki. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie na terenie parku zrealizowano prace związane z zagospodarowaniem drzewostanu. Polegały one na wycięciu najbardziej zniszczonych oraz leczeniu chorych i uszkodzonych drzew. Działania te stanowiły pierwszy etap rewitalizacji tego terenu.

Pod koniec 2016 roku ogłoszono wyniku konkursu na dofinansowanie remontów małopolskich zabytków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt renowacji parku dworskiego w Bolesławiu oraz Dworku w Krzykawce znalazł się w grupie siedemnastu wniosków, które uzyskały unijne wsparcie na ten cel. Gmina Bolesław dostała dotację o wartości niespełna 900 tys. zł.

W ramach projektu wymieniono m.in. zniszczony dach i rynny na dworku w Krzykawce. Budynek zyskał nową instalację odgromową. Dzięki nieodpłatnej pomocy osadzonych z Zakładu Karnego w Trzebini wymalowano wszystkie pomieszczenia w piwnicy i na parterze oraz odnowiono stolarkę. Wokół obiektu pojawiło się nowe ogrodzenie. Prace remontowe objęły również wnętrze Dworku w Bolesławiu. Na terenie budynku wykonano prace konserwacyjne i naprawcze stolarki. Odmalowano też wszystkie sale wewnątrz obiektu.

park bolesław 2

Największe zmiany zaszły jednak w obrębie parku. W zakresie wykonanych prac znalazło się m.in.: zainstalowanie nowych ławeczek, ogrodzenia, oświetlenia terenu oraz obsadzenie zieleni. Odnowiono także wszystkie alejki. Ich nawierzchnia wykonana została przy użyciu porfirowanego żwiru. Rozwiązanie takie zatwierdził Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wynika to z tego, że teren ten jest w całości objęty jego ochroną. Modernizacja parku musiała więc przebiegać z zachowaniem walorów historycznych.

Jak informują przedstawiciele Gminy Bolesław, głównym celem prowadzonych prac jest podniesienie walorów rekreacyjnych tego terenu. - Chcemy, aby park przy bolesławskim Dworku był miejscem, gdzie można spędzić miło czas na spacerach wśród zabytkowych drzew. Zależy nam na tym, aby stworzyć przestrzeń dla całej rodziny, z dala od otaczającego nas na co dzień betonu i asfaltu – tłumaczy Wójt Krzysztof Dudziński.

Zwieńczenie inwestycji stanowi budowa placu zabaw dla dzieci. „Strefa malucha” ma być wyposażona w szereg atrakcji. Do dyspozycji najmłodszych oddane zostaną nowe huśtawki i zjeżdżalnie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa obiekt ma być w pełni oświetlony i monitorowany. Realizacja całego projektu przewidziana jest na koniec maja bieżącego roku.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!