Nowe oblicze parku w Bolesławiu

park bolesław 1Już niedługo zakończy się rewitalizacja zabytkowego parku w Bolesławiu. W ramach prowadzonych prac władzom gminy udało się m.in. dokonać inwentaryzacji drzewostanu, przebudować alejki oraz zainstalować nowe ławki i kosze na śmieci. Na terenie kompleksu powstaje dla dzieci plac zabaw z syntetyczną nawierzchnią.

Gmina Bolesław od kilku lat intensywnie inwestuje w swoje najcenniejsze zabytki. Są nimi Dwór w Bolesławiu wraz z otaczającym go parkiem oraz Zespół Dworski Krzykawki. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie na terenie parku zrealizowano prace związane z zagospodarowaniem drzewostanu. Polegały one na wycięciu najbardziej zniszczonych oraz leczeniu chorych i uszkodzonych drzew. Działania te stanowiły pierwszy etap rewitalizacji tego terenu.

Pod koniec 2016 roku ogłoszono wyniku konkursu na dofinansowanie remontów małopolskich zabytków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt renowacji parku dworskiego w Bolesławiu oraz Dworku w Krzykawce znalazł się w grupie siedemnastu wniosków, które uzyskały unijne wsparcie na ten cel. Gmina Bolesław dostała dotację o wartości niespełna 900 tys. zł.

W ramach projektu wymieniono m.in. zniszczony dach i rynny na dworku w Krzykawce. Budynek zyskał nową instalację odgromową. Dzięki nieodpłatnej pomocy osadzonych z Zakładu Karnego w Trzebini wymalowano wszystkie pomieszczenia w piwnicy i na parterze oraz odnowiono stolarkę. Wokół obiektu pojawiło się nowe ogrodzenie. Prace remontowe objęły również wnętrze Dworku w Bolesławiu. Na terenie budynku wykonano prace konserwacyjne i naprawcze stolarki. Odmalowano też wszystkie sale wewnątrz obiektu.

park bolesław 2

Największe zmiany zaszły jednak w obrębie parku. W zakresie wykonanych prac znalazło się m.in.: zainstalowanie nowych ławeczek, ogrodzenia, oświetlenia terenu oraz obsadzenie zieleni. Odnowiono także wszystkie alejki. Ich nawierzchnia wykonana została przy użyciu porfirowanego żwiru. Rozwiązanie takie zatwierdził Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wynika to z tego, że teren ten jest w całości objęty jego ochroną. Modernizacja parku musiała więc przebiegać z zachowaniem walorów historycznych.

Jak informują przedstawiciele Gminy Bolesław, głównym celem prowadzonych prac jest podniesienie walorów rekreacyjnych tego terenu. - Chcemy, aby park przy bolesławskim Dworku był miejscem, gdzie można spędzić miło czas na spacerach wśród zabytkowych drzew. Zależy nam na tym, aby stworzyć przestrzeń dla całej rodziny, z dala od otaczającego nas na co dzień betonu i asfaltu – tłumaczy Wójt Krzysztof Dudziński.

Zwieńczenie inwestycji stanowi budowa placu zabaw dla dzieci. „Strefa malucha” ma być wyposażona w szereg atrakcji. Do dyspozycji najmłodszych oddane zostaną nowe huśtawki i zjeżdżalnie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa obiekt ma być w pełni oświetlony i monitorowany. Realizacja całego projektu przewidziana jest na koniec maja bieżącego roku.

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.