Ponad 5 mln zł na „powodziówki”

powodziówki 2018 1

5 mln 330 tys. złotych – to łączna kwota promes, jakie otrzymał powiat olkuski oraz gminy Klucze i Wolbrom na remonty odcinków dróg, które zostały uszkodzone w wyniku klęsk żywiołowych.

Promesa dla Wolbromia to 2 770 000 złotych. Środki te zostaną przeznaczone na remonty odcinków pięciu traktów: drogi gminnej Złożeniec – Domaniewice do drogi nr 1095K w Domaniewicach, drogi gminnej Jeżówka - Sulisławice (od Sulisławic do Cieplonki, od torów do Marianowa, „Przerzut” w Wierzchowisku i Jeżówce), drogi gminnej Wierzchowisko (Kol. Marianów)" nr 120667K w Wierzchowisku i Brzozówce, drogi gminnej Miechówka - Łobzów od drogi nr 1132K (Rozdarta Wrona) nr 120695K w Łobzowie i Miechówce, drogi gminnej Kąpiele Wielkie - Łobzów od drogi nr 1129K (Kol. Kąpielska) nr 120693K w Kąpielach Wielkich.

- Jest to największa jednorazowa dotacja na „powodziówki” w historii Wolbromia. Dzięki tym środkom uda się zrealizować kilka inwestycji na terenie sołectw leżących w naszej gminie. Łącznie z udziałem własnym gminy Wolbrom inwestycje te zamkną się kwotą około 3,5 mln złotych. Remonty zapewnią lepsze warunki komunikacyjne dla mieszkańców tychże sołectw. Teraz trwają prace dokumentacyjne, po podpisaniu umowy zostanie wdrożona procedura in-house - inwestycja zostanie przekazana do realizacji naszej spółce komunalnej, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Chciałem podziękować panu ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, panu wojewodzie, naszemu radnemu powiatowemu panu Piotrowi Gamrotowi, jak również staroście olkuskiemu Pawłowi Piasnemu – mówi burmistrz Wolbromia Adam Zielnik.

2 300 000 złotych otrzymał powiat olkuski. Tu również zaplanowano remonty na pięciu traktach. Chodzi o drogę powiatową nr 1094K - do drogi nr 1076K w Nuesułowicach, drogę nr 1086K Troks - Olewin do drogi w Sienicznie i Osieku, drogę nr 1080K Osiek - Zawada - Gorenice w Zawadzie i Gorenicach, drogę nr 1088K Osiek - Zawada - Gorenice w Zawadzie oraz drogę nr 1131K Kąpiołki - Strzegowa do drogi nr 794 w Kąpiołkach i Strzegowej.
- Jesteśmy pierwszym zarządem powiatu, który korzysta z  tego programu. Serdecznie dziękuję za pomoc w uzyskaniu dofinansowania wojewodzie Piotrowi Ćwikowi oraz Łukaszowi Kmicie. A teraz wszyscy trzymamy kciuki za to, by korzystnie rozstrzygnąć przetargi! – komentuje starosta Paweł Piasny.

powodziówki 2018 2

W Kluczach do remontu zakwalifikowano ul. Górną w Kluczach oraz ul. Świniuszka w Ryczówku. Przyznana kwota dotacji to 260 000,00 złotych. -To kolejne środki , które otrzymujemy dzięki przychylności Pana Wojewody Piotra Ćwika. Wcześniej otrzymaliśmy 3,5 mln złotych na remonty ul. Kluczewskiej i Krzewowej w Ryczówku oraz ul. Kościelnej w Kwaśniowie. Na te drogi przetargi zostały rozstrzygnięte umowy podpisane, firmy lada dzień wejdą na place budowy - mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Promesy wręczono w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. – Kolejny już raz w tym roku mam przyjemność wręczać małopolskim samorządom przyznane przez ministra Joachima Brudzińskiego promesy na odbudowę infrastruktury komunalnej. Środki te pozwolą usunąć szkody z lat 2009 – 2017. Wiele inwestycji czekało zatem bardzo długo na realizację. Wiem przy tym, jak bardzo to wsparcie jest potrzebne. Jak już wielokrotnie mówiłem, te promesy w wielu przypadkach okazują się swoistymi kołami ratunkowymi dla samorządów, które zmagają się ze skutkami intensywnych opadów i podtopień - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Już teraz mieszkańcy Osieka, Sieniczna, Niesułowic, Gorenic i Zawady powinni trzymać kciuki, aby powiat rozstrzygnął postępowania przetargowe na remonty dróg w ramach tzw. „powodziówek”, a niebawem nowy asfalt pojawi się na sześciu odcinkach dróg. W kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych starosta Paweł Piasny ma moje pełne wsparcie! W końcu drogi powinny służyć wszystkim mieszkańcom! Dzięki aktywności radnego Piotra Gamrota gmina Wolbrom także zgarnęła spora sumę na drogi. Brawo dla skutecznych samorządowców! - gratulował beneficjentom radny powiatowy Łukasz Kmita.

Jak informuje Urząd Wojewódzki w Krakowie w trzeciej, lipcowej transzy na 174 zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych samorządy otrzymają łącznie 48 530 000 złotych. Do tej pory w całym 2018 roku taką pomocą finansową wsparto 97 samorządów w łącznej wysokości 125 337 770,00 złotych na dofinansowanie 343 zadań.

Fot. fb/Łukasz Kmita 

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!